Kolka nerkowa - profilaktyka [Porada eksperta]

2013-04-01 19:27 Lidia Skobejko-Włodarska

Badania usg wykazały obecność 3 kamieni w jednej nerce i 2 w drugiej. Dostałam no-spe i noclin i tyle. Czy rzeczywiście tak wygląda profilaktyka leczenia w takim przypadku? Czy mam szukać pomocy dalej? Czy przyczyna tkwi w stylu życia, czy może to raczej wina niezależna ode mnie?

Nefrolog powinien wyjaśnić przyczynę tworzenia się złogów na podstawie odpowiednich badań (zbiórka dobowa) i badania krwi - odpowiednia dieta i ewentualnie leki - to profilaktyka. W przypadku złogów o średnicy powyżej 1 cm można je rozbić przy zastosowaniu ESWL-u po konsultacji urologicznej.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Lidia Skobejko-Włodarska

Specjalista dziecięcej urologii i chirurgii. Uzyskała tytuł europejskiego specjalisty w zakresie urologii dziecięcej – fellow of European Academy for Paediatric Urology (FEAPU). Od wielu lat zajmuje się leczeniem zaburzeń czynności pęcherza i cewki, a szczególnie neurogennej dysfunkcji pęcherzowo-cewkowej (pęcherz neurogenny) u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, wykorzystując do tego celu nie tylko metody farmakologiczne i zachowawcze, ale również operacyjne. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła na szeroką skalę badania urodynamiczne, pozwalające określić czynność pęcherza u dzieci. Jest autorem wielu prac na temat zaburzeń czynności pęcherza i nietrzymania moczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE