Ból przy oddawaniu moczu u 5-miesięcznego dziecka [Porada eksperta]

2013-04-08 12:16

Zauważyłam, że mój 5-miesięczny synek pręży się i płacze przy oddawaniu moczu. Robiliśmy podstawowe badanie moczu, ale nic nie wykazało. Pani doktor mnie zbyła. Co mam robić?

Problemy u tak małego dziecka przy oddawaniu moczu mogą wskazywać na obecność przeszkody podpęcherzowej, która może być czynnościowa i wówczas jest leczona farmakologicznie lub anatomiczna i wówczas jest leczona zabiegowo. Najczęstszą przeszkodą anatomiczną u chłopców są zastawki cewki tylnej prowadzące do uszkodzenia nerek i obecnie rozpoznawane już prenatalnie czyli w łonie matki. Zdarza się, że mogą one ujawnić się dopiero po urodzeniu. Wskazane jest wykonanie nie tylko badań moczu, ale również USG nerek i pęcherza z oceną zalegania moczu po jego oddaniu. Udanie się do urologa dziecięcego pomoże rozwiązać problem.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Lidia Skobejko-Włodarska

Specjalista dziecięcej urologii i chirurgii. Uzyskała tytuł europejskiego specjalisty w zakresie urologii dziecięcej – fellow of European Academy for Paediatric Urology (FEAPU). Od wielu lat zajmuje się leczeniem zaburzeń czynności pęcherza i cewki, a szczególnie neurogennej dysfunkcji pęcherzowo-cewkowej (pęcherz neurogenny) u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, wykorzystując do tego celu nie tylko metody farmakologiczne i zachowawcze, ale również operacyjne. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła na szeroką skalę badania urodynamiczne, pozwalające określić czynność pęcherza u dzieci. Jest autorem wielu prac na temat zaburzeń czynności pęcherza i nietrzymania moczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.