Bóle najądrza [Porada eksperta]

2013-04-08 10:13
Porada urologa
Autor: Getty Images

Od paru lat mam problem z nawracającymi bólami najądrza prawego. Byłem u lekarza - stwierdził zwłóknienie. Przepisał ketofen i kazał iść do domu. Czasem 2 tygodnie mnie nic nie boli, a czasem na trzy dni złapie taki przykurcz. Badanie nasienia wyszło w miarę. Coś chyba jest jednak nie tak, bo dwa lata staramy się z żoną o dziecko...

Bóle w jednym z najądrzy mogą być związane z jego stanem zapalnym. Stan taki rozwija się i może uporczywie nawracać przy wrodzonych nieprawidłowościach przewodów wytryskowych w obrębie wzgórka nasiennego oraz przy wrodzonych lub nabytych nieprawidłowościach cewki moczowej tylnej (zwężenie, zastawki cewki). Stan zapalny z kolei wpływa na uszkodzenie plemników w nasieniu. Przy leczeniu objawowym, w którym nie jest leczona przyczyna objawów a dolegliwości, nie uzyskuje się poprawy. Wskazane jest wykonanie nie tylko badania nasienia, ale również USG jąder i najądrzy (dodatkowe informacje potwierdzające obecność żylaków powrózka), badanie przepływu cewkowego, zmiana nawyków związanych z podażą płynów.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Lidia Skobejko-Włodarska

Specjalista dziecięcej urologii i chirurgii. Uzyskała tytuł europejskiego specjalisty w zakresie urologii dziecięcej – fellow of European Academy for Paediatric Urology (FEAPU). Od wielu lat zajmuje się leczeniem zaburzeń czynności pęcherza i cewki, a szczególnie neurogennej dysfunkcji pęcherzowo-cewkowej (pęcherz neurogenny) u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, wykorzystując do tego celu nie tylko metody farmakologiczne i zachowawcze, ale również operacyjne. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła na szeroką skalę badania urodynamiczne, pozwalające określić czynność pęcherza u dzieci. Jest autorem wielu prac na temat zaburzeń czynności pęcherza i nietrzymania moczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.