Problem pod koniec oddawania moczu [Porada eksperta]

2013-04-08 13:25

Pod koniec oddawania moczu, zaczyna on lecieć kroplami, przerywanym strumieniem. Nic mnie nie boli, nie oddaję moczu zbyt często. Co to może być?

Opróżniając pęcherz, pod koniec, kiedy siła skurczu słabnie, może on wyciekać kroplami. Stąd nawet egzystuje pewne powiedzenie o tym zjawisku. Przerywany strumień moczu już świadczy o nieprawidłowej czynności zwieracza cewki - jego dysfunkcji. Z kolei dysfunkcja rozwija się wskutek naszych nieprawidłowych zachowań i nawyków - przetrzymywanie moczu, nieodpowiednia podaż płynów itd. Stąd na pewno i zakażenie z E.coli. Zaburzenia te można skutecznie leczyć po określeniu ich rodzaju na podstawie badania urodynamicznego i zmiany swoich nawyków. Zwłaszcza, że nieleczone mogą prowadzić do przewlekłego zapalenia prostaty w przyszłości.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Lidia Skobejko-Włodarska

Specjalista dziecięcej urologii i chirurgii. Uzyskała tytuł europejskiego specjalisty w zakresie urologii dziecięcej – fellow of European Academy for Paediatric Urology (FEAPU). Od wielu lat zajmuje się leczeniem zaburzeń czynności pęcherza i cewki, a szczególnie neurogennej dysfunkcji pęcherzowo-cewkowej (pęcherz neurogenny) u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, wykorzystując do tego celu nie tylko metody farmakologiczne i zachowawcze, ale również operacyjne. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła na szeroką skalę badania urodynamiczne, pozwalające określić czynność pęcherza u dzieci. Jest autorem wielu prac na temat zaburzeń czynności pęcherza i nietrzymania moczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.