Wnętrostwo oraz ruchome jądro [Porada eksperta]

2013-04-08 2:55
Porada urologa
Autor: Getty Images

Jak poważne w skutkach może być nie leczone wnętrostwo u dorosłego już mężczyzny? Problem z wnętrostwem wykryłem jako chłopiec, ale temat był dla mnie bardzo wstydliwy. Teraz staram się z żoną o dziecko. Jestem prawie pewny, że z mojej winy do zapłodnienia nie dojdzie. Po samobadaniu okazało się również, że drugie jądro może swobodnie przemieszczać się w okolice podbrzusza. Proszę powiedzieć, czy w tak trudnym przypadku istnieją szanse, że mogę być płodny?

Trzeba wykonać badanie nasienia i to określi płodność. Jądro wędrujące na pewno ulega mikrourazom, natomiast przy wnętrostwie powinno się określić, gdzie znajduje się jądro i ewentualnie sprowadzić je do moszny lub usunąć w przypadku gdy jest nieprawidłowe. Jądro wędrujące powinno być ufiksowane - a więc leczenie chirurgiczne.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Lidia Skobejko-Włodarska

Specjalista dziecięcej urologii i chirurgii. Uzyskała tytuł europejskiego specjalisty w zakresie urologii dziecięcej – fellow of European Academy for Paediatric Urology (FEAPU). Od wielu lat zajmuje się leczeniem zaburzeń czynności pęcherza i cewki, a szczególnie neurogennej dysfunkcji pęcherzowo-cewkowej (pęcherz neurogenny) u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, wykorzystując do tego celu nie tylko metody farmakologiczne i zachowawcze, ale również operacyjne. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła na szeroką skalę badania urodynamiczne, pozwalające określić czynność pęcherza u dzieci. Jest autorem wielu prac na temat zaburzeń czynności pęcherza i nietrzymania moczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.