Powiększony pęcherz u 4-latka [Porada eksperta]

2013-04-08 10:58
Porada urologa
Autor: Getty Images

Byłam z synkiem na usg brzucha - wszystko dobrze, ale dziecko ma dyskretny zastój w obu nerkach bez złogów i powiększony pęcherz - przed mikcją 243 ml, po mikcji 128 ml. Synek ma prawdopodobnie stulejkę. Właśnie niedługo czeka nas wizyta u chirurga.

Objętość pęcherza u 4-latka i ta największa powinna być w granicach 150 ml. Tak duży pęcherz jak u Pani synka jest normalną objętością dla 7-8-latka. Jeżeli po oddaniu moczu czyli mikcji pęcherz nadal zawierał dużą ilość moczu, bo aż 128 ml oznacza to, że dziecko nie może opróżnić pęcherza do końca. Jest to jeden z objawów poważnej przeszkody podpęcherzowej, raczej nie stulejki, która powinna być szybko zdiagnozowana. Przeszkoda nie leczona prowadzi nieuchronnie do poważnego uszkodzenia czynności nerek, a pierwszym jej objawem jest początkowo niewielki zastój w nerkach, a później wodonercze i moczowody olbrzymie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Lidia Skobejko-Włodarska

Specjalista dziecięcej urologii i chirurgii. Uzyskała tytuł europejskiego specjalisty w zakresie urologii dziecięcej – fellow of European Academy for Paediatric Urology (FEAPU). Od wielu lat zajmuje się leczeniem zaburzeń czynności pęcherza i cewki, a szczególnie neurogennej dysfunkcji pęcherzowo-cewkowej (pęcherz neurogenny) u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, wykorzystując do tego celu nie tylko metody farmakologiczne i zachowawcze, ale również operacyjne. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła na szeroką skalę badania urodynamiczne, pozwalające określić czynność pęcherza u dzieci. Jest autorem wielu prac na temat zaburzeń czynności pęcherza i nietrzymania moczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.