Jak często dziecko powinno siusiać? [Porada eksperta]

2013-04-08 15:28
Porada urologa
Autor: Getty Images

Moja 3-letnia córka rzadko (ale obficie) oddaje mocz - 2-3 razy w ciągu 8-9 godzin. Pije normalne ilości płynów. Dzieje się tak od czasu, gdy przestała się w nocy moczyć w łóżeczku. Co mam o tym sądzić?

Pomocna w określeniu czy zachowanie dziecka jest prawidłowe i czy nie przetrzymuje ono moczu będzie obserwacja, ile razy oddaje ono mocz od wstania z łóżka do położenia się do łóżka. Średnia częstość oddawania moczu prawidłowo wynosi 5 do 7 razy na dobę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Lidia Skobejko-Włodarska

Specjalista dziecięcej urologii i chirurgii. Uzyskała tytuł europejskiego specjalisty w zakresie urologii dziecięcej – fellow of European Academy for Paediatric Urology (FEAPU). Od wielu lat zajmuje się leczeniem zaburzeń czynności pęcherza i cewki, a szczególnie neurogennej dysfunkcji pęcherzowo-cewkowej (pęcherz neurogenny) u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, wykorzystując do tego celu nie tylko metody farmakologiczne i zachowawcze, ale również operacyjne. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła na szeroką skalę badania urodynamiczne, pozwalające określić czynność pęcherza u dzieci. Jest autorem wielu prac na temat zaburzeń czynności pęcherza i nietrzymania moczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.