Wodonercze u dziecka [Porada eksperta]

2013-04-08 11:50
Porada urologa
Autor: Getty Images

U mojego małego siostrzeńca (rok i 2 miesiące) stwierdzili wodonercze oraz moczowód olbrzymi. Za 2 tygodnie ma mieć robioną cystografię i renoscyntygrafię. Czy to jest bolesne? Czy można pozbyć się wodonercza bez operacji?

Przyczyny wodonercza i moczowodu olbrzymiego mogą być różne - jeśli przyczyną są zastawki cewki tylnej (wada występująca wyłącznie u chłopców) wówczas leczenie polega na usunięciu zastawek. W przypadku, gdy powodem nieprawidłowości są zaburzenia czynności pęcherza, leczenie jest wyłącznie farmakologiczne. Co do badań - nieprzyjemna jest cystografia (badanie pęcherza i cewki), ponieważ wymaga ona wprowadzenia do pęcherza cewnika przez cewkę. Przez cewnik wypełnia się pęcherz kontrastem i wykonuje zdjęcia RTG podczas oddawania moczu. Renoscyntygrafia to badanie oceniające nerki i ich opróżnianie się. Kontrast wprowadza się dożylnie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Lidia Skobejko-Włodarska

Specjalista dziecięcej urologii i chirurgii. Uzyskała tytuł europejskiego specjalisty w zakresie urologii dziecięcej – fellow of European Academy for Paediatric Urology (FEAPU). Od wielu lat zajmuje się leczeniem zaburzeń czynności pęcherza i cewki, a szczególnie neurogennej dysfunkcji pęcherzowo-cewkowej (pęcherz neurogenny) u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, wykorzystując do tego celu nie tylko metody farmakologiczne i zachowawcze, ale również operacyjne. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła na szeroką skalę badania urodynamiczne, pozwalające określić czynność pęcherza u dzieci. Jest autorem wielu prac na temat zaburzeń czynności pęcherza i nietrzymania moczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.