badanie urologiczne [Porada eksperta]

2013-04-08 15:28

Jak się przygotować do badania, jaki jest jego przbieg, jak długo trwa, czy jest konieczne wykonanie jakiś badań przed wizytą (oprócz PSA, chodzi np. o badanie USG), gdzie można takie badanie wykonać?

Badanie urologiczne raczej nie trwa długo, dlatego też dobrze mieć ze sobą pewne badania - w przypadku panów PSA oraz USG układu moczowego z oceną prostaty. Nie wiem z jakiego powodu Pan zgłasza się do urologa, ale w czasie wizyty oprócz wywiadu z podaniem swoich dolegliwości u mężczyzny może być konieczne zbadanie prostaty oraz narządów płciowych zewnętrznych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Lidia Skobejko-Włodarska

Specjalista dziecięcej urologii i chirurgii. Uzyskała tytuł europejskiego specjalisty w zakresie urologii dziecięcej – fellow of European Academy for Paediatric Urology (FEAPU). Od wielu lat zajmuje się leczeniem zaburzeń czynności pęcherza i cewki, a szczególnie neurogennej dysfunkcji pęcherzowo-cewkowej (pęcherz neurogenny) u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, wykorzystując do tego celu nie tylko metody farmakologiczne i zachowawcze, ale również operacyjne. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła na szeroką skalę badania urodynamiczne, pozwalające określić czynność pęcherza u dzieci. Jest autorem wielu prac na temat zaburzeń czynności pęcherza i nietrzymania moczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.