Autoszczepionka [Porada eksperta]

2013-04-08 12:48

Cierpię na nawracające bakteryjne infekcje dróg moczowych, ciągle stosuję antybiotyki wg. antybiogramu (niestety niewiele to daje). Słyszałam o autoszczepionce - czy jest ona skuteczna i co najważniejsze bezpieczna?

Nawracające zakażenia układu moczowego przede wszystkim są związane z nieprawidłową podażą płynów, nieregularnym opróżnianiem pęcherza, przetrzymywaniem moczu oraz niewłaściwą postawą przy oddawaniu moczu - związana ona jest z zsuwaniem spodni i bielizny do połowy uda i siadanie z udami złączonymi co zaburza właściwe opróżnianie pęcherza. Prawidłowa pozycja wiąże się z szeroko rozstawionymi udami i spodniami oraz bielizną zsuniętą do kostek. Weliminowanie tych czynników pozwoli pozbyć się dolegliwości bez dodatkowych leków i autoszczepionek.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Lidia Skobejko-Włodarska

Specjalista dziecięcej urologii i chirurgii. Uzyskała tytuł europejskiego specjalisty w zakresie urologii dziecięcej – fellow of European Academy for Paediatric Urology (FEAPU). Od wielu lat zajmuje się leczeniem zaburzeń czynności pęcherza i cewki, a szczególnie neurogennej dysfunkcji pęcherzowo-cewkowej (pęcherz neurogenny) u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, wykorzystując do tego celu nie tylko metody farmakologiczne i zachowawcze, ale również operacyjne. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła na szeroką skalę badania urodynamiczne, pozwalające określić czynność pęcherza u dzieci. Jest autorem wielu prac na temat zaburzeń czynności pęcherza i nietrzymania moczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.