Brak stanu zapalnego napletka a operacja stulejki u trzylatka [Porada eksperta]

2013-04-08 11:16
Porada urologa
Autor: Getty Images

Mój 3 letni syn dostał wczoraj skierowanie do poradni chirurgicznej z rozpoznaniem stulejki. Nie ma żadnych problemów z oddawaniem moczu ani żadnych stanów zapalnych prącia. Czy jedynym wyjściem jest zabieg chirurgiczny?

Brak dolegliwości świadczy o tym, że raczej nie jest to stulejka, a raczej fizjologicznie przyklejony napletek. W tym przypadku można nic nie robić, ani nie smarować maściami ze sterydami. Wszystkie tego typu działania łącznie z zabiegiem chirurgicznym są potrzebne tylko przy pojawieniu się dolegliwości, stanów zapalnych napletka.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Lidia Skobejko-Włodarska

Specjalista dziecięcej urologii i chirurgii. Uzyskała tytuł europejskiego specjalisty w zakresie urologii dziecięcej – fellow of European Academy for Paediatric Urology (FEAPU). Od wielu lat zajmuje się leczeniem zaburzeń czynności pęcherza i cewki, a szczególnie neurogennej dysfunkcji pęcherzowo-cewkowej (pęcherz neurogenny) u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, wykorzystując do tego celu nie tylko metody farmakologiczne i zachowawcze, ale również operacyjne. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła na szeroką skalę badania urodynamiczne, pozwalające określić czynność pęcherza u dzieci. Jest autorem wielu prac na temat zaburzeń czynności pęcherza i nietrzymania moczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.