Wcześniacze problemy z nerkami [Porada eksperta]

2013-04-08 12:24
Porada urologa
Autor: Getty Images

Urodziłam bliźnięta w 25 tygodniu ciąży. Jeden z synków miał operację zamknięcia przewodu tętniczego Botalla (w 3 tygodniu życia), wcześniej stwierdzono u niego wylewy dokomorowe II i IV stopnia. Od czasu operacji synek ma kłopot z nerkami - nie siusia bez leków (od około tygodnia). Lekarz prowadzący (neonatolog) uważa, że problemy z nerkami mają związek z uszkodzeniami mózgu, które nastąpiły z powodu wylewów. Czy rzeczywiście może to być powiązane? Czy jest szansa, że nerki zaczną pracować? Co grozi synkowi przy zatrzymaniu moczu w organizmie?

Uszkodzenie Centralnego Układu Nerwowego wpływa na powstanie neurogennej dysfunkcji pęcherza, w której "źle sterowany pęcherz" wpływa na powstanie zalegania moczu w pęcherzu po jego oddaniu, zakażenia układu moczowego oraz może spowodować uszkodzenie nerek. Z tego powodu jak najszybciej należy zdiagnozować rodzaj neurogennej dysfunkcji pęcherza i podjąć odpowiednie leczenie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Lidia Skobejko-Włodarska

Specjalista dziecięcej urologii i chirurgii. Uzyskała tytuł europejskiego specjalisty w zakresie urologii dziecięcej – fellow of European Academy for Paediatric Urology (FEAPU). Od wielu lat zajmuje się leczeniem zaburzeń czynności pęcherza i cewki, a szczególnie neurogennej dysfunkcji pęcherzowo-cewkowej (pęcherz neurogenny) u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, wykorzystując do tego celu nie tylko metody farmakologiczne i zachowawcze, ale również operacyjne. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła na szeroką skalę badania urodynamiczne, pozwalające określić czynność pęcherza u dzieci. Jest autorem wielu prac na temat zaburzeń czynności pęcherza i nietrzymania moczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.