Promieniujący ból jąder [Porada eksperta]

2013-04-08 15:08

Od ponad roku odczuwam ból w okolicach prawego najądrza. Ból promieniuje do kości łonowej. Moje prawe jądro jest troszkę większe od lewego i wyżej zawieszone. Czy to normalne? Obserwuję je pilnie od ponad roku i raczej jego rozmiar jest taki sam. Nie wiem czy kiedyś było mniejsze. Byłem u kilku urologów, z których każdy miał swoją teorię na temat mojej dolegliwości. Miałem wykonywane dwukrotnie USG moszny. Wyniki obu badań były prawidłowe. Ból najbardziej odczuwam w czasie siedzenia. Ciągle obawiam się nowotworu. Ta obawa niszczy moje życie. Stałem się wrakiem człowieka. Chciałbym zapytać jaka jest skuteczność takiego badania USG? Czy można w czasie jego wykonywania nie dojrzeć jakiejś zmiany? Chciałbym sobie zrobić badanie markerów nowotworowych, ale bardzo się boję.

Jądro lewe może być nieco wyżej położone w mosznie, a niewielka i nie pogłębiająca się różnica wielkości nie sugeruje nowotworu. Regularnie wykonywane (co 1/2-1 roku) badanie USG jąder pozwoli wychwycić niepokojące zmiany. Bóle najądrza mogą wynikać z przewlekłego zapalenia prostaty, a z kolei na to może mieć wpływ zwiększenie oporu cewkowego - zwężenie anatomiczne lub czynnościowe na poziomie zwieracza wynikające z jego nadczynności. Można wykonać proste badanie, które pozwoli to stwierdzić - przepływ cewkowy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Lidia Skobejko-Włodarska

Specjalista dziecięcej urologii i chirurgii. Uzyskała tytuł europejskiego specjalisty w zakresie urologii dziecięcej – fellow of European Academy for Paediatric Urology (FEAPU). Od wielu lat zajmuje się leczeniem zaburzeń czynności pęcherza i cewki, a szczególnie neurogennej dysfunkcji pęcherzowo-cewkowej (pęcherz neurogenny) u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, wykorzystując do tego celu nie tylko metody farmakologiczne i zachowawcze, ale również operacyjne. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła na szeroką skalę badania urodynamiczne, pozwalające określić czynność pęcherza u dzieci. Jest autorem wielu prac na temat zaburzeń czynności pęcherza i nietrzymania moczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.