Parcie na mocz a zaparcia [Porada eksperta]

2013-04-06 15:06 Lidia Skobejko-Włodarska

Od kilku miesięcy odczuwam parcie na pęcherz, często oddaję mocz nawet po wypiciu niewielkich ilości płynów. W pierwszych miesiącach objawów odczuwałem wyraźniejsze niż teraz parcie (nawet bez przyjmowania płynów przez kilka godzin). Od 6 lat mam przewlekłe zaparcia, wydalam kał czasem raz na tydzień. Od lekarza ogólnego otrzymałem skierowanie do gastrologa, który zlecił szereg badań - wyniki prawidłowe. Dostałem leki i dietę, ale problem pozostał. Kolejny lekarz stwierdził, że jest to spowodowane tylko i wyłącznie moją psychiką - nerwowością albo że symuluje. To dla mnie przykra sytuacja, szczególnie, że przy wysiłku popuszczam mocz.

Jelito grube (odbytnica) są położone razem z pęcherzem w miednicy małej. Jeśli większa część przestrzeni jest wypełniona jelitem rozdętym zalegającymi masami kałowymi to pęcherz ma relatywnie mniej miejsca, jest uciskany przez jelito z masami kałowymi. I co się dzieje? - zmniejsza się objętość pęcherza, zawiera on mało moczu i pojawiają się parcia. Należy zgłosić się przede wszystkim do lekarza gastrologa, wyregulować wypróżnienia, ewentualnie co dwa dni wykonywać lewatywy. Po usunięciu mas kałowych pęcherz będzie miał więcej przestrzeni żeby wypełnić się moczem w ilości stosownej do wieku to znaczy 400 ml.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Lidia Skobejko-Włodarska

Specjalista dziecięcej urologii i chirurgii. Uzyskała tytuł europejskiego specjalisty w zakresie urologii dziecięcej – fellow of European Academy for Paediatric Urology (FEAPU). Od wielu lat zajmuje się leczeniem zaburzeń czynności pęcherza i cewki, a szczególnie neurogennej dysfunkcji pęcherzowo-cewkowej (pęcherz neurogenny) u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, wykorzystując do tego celu nie tylko metody farmakologiczne i zachowawcze, ale również operacyjne. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła na szeroką skalę badania urodynamiczne, pozwalające określić czynność pęcherza u dzieci. Jest autorem wielu prac na temat zaburzeń czynności pęcherza i nietrzymania moczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE