Powrót nietrzymania moczu [Porada eksperta]

2013-04-08 10:46
Porada urologa
Autor: Getty Images

Córka od 6 miesięcy nie trzyma moczu w dzień i często w nocy. Wcześniej tego problemu nie było. Lekarz stwierdził zły odczyn moczu, po czym zalecił przez 2 tyg. dużą dawkę wit. C. Jednak problem znowu powrócił i dziecko skarży się na pieczenie i nie da się dobrze podmyć. Po ostatnim wycięciu migdałka w grudniu przeszła długą terapię antybiotykową. Od dzisiaj tez bierze antybiotyk. Lekarz twierdzi, że może to mieć podłoże emocjonalne. Co robić?

Problemy z nietrzymaniem moczu w dzień pojawiające się nagle, po okresie prawidłowej kontroli trzymania moczu są najprawdopodobniej związane z nieprawidłową podażą płynów, oraz z nieprawidłową pozycją przy oddawaniu moczu. Jeśli dziecko nie opuszcza spodni i bielizny do kostek i siada z udami złączonymi, to powoduje to pewien rodzaj przeszkody podpęcherzowej i zaciek moczu do pochwy. W rezultacie dziecko skarży się na szczypanie przy oddawaniu moczu i srom jest zaczerwieniony. Żeby wyeliminować dolegliwości należy dziecko nauczyć prawidłowej pozycji - bielizna opuszczona do kostek, uda szroko rozwarte, nogi oparte na stopniu, a na sedesie odpowiednia nakładka.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Lidia Skobejko-Włodarska

Specjalista dziecięcej urologii i chirurgii. Uzyskała tytuł europejskiego specjalisty w zakresie urologii dziecięcej – fellow of European Academy for Paediatric Urology (FEAPU). Od wielu lat zajmuje się leczeniem zaburzeń czynności pęcherza i cewki, a szczególnie neurogennej dysfunkcji pęcherzowo-cewkowej (pęcherz neurogenny) u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, wykorzystując do tego celu nie tylko metody farmakologiczne i zachowawcze, ale również operacyjne. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła na szeroką skalę badania urodynamiczne, pozwalające określić czynność pęcherza u dzieci. Jest autorem wielu prac na temat zaburzeń czynności pęcherza i nietrzymania moczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.