Torbiele u półrocznego dziecka [Porada eksperta]

2013-04-07 22:55

Moja córeczka miała zrobione usg nerek i jest podejrzenie torbieli w obydwóch nerkach. Czy jest to groźne schorzenie? Jak można leczyć tę chorobę?

Pojawienie się torbieli w obu nerkach może świadczyć o tak zwanej torbielowatości nerek. Jest choroba genetycznie uwarunkowana i jej objawy mogą być różnie wyrażone z przebiegiem łagodnym lub bardzo ciężkim. Choroba jest leczona zachowawczo, obserwuje się stopień powiększania się torbieli. Ewentualna interwencja chirurgiczna jest konieczna w ciężkich postaciach tego schorzenia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Lidia Skobejko-Włodarska

Specjalista dziecięcej urologii i chirurgii. Uzyskała tytuł europejskiego specjalisty w zakresie urologii dziecięcej – fellow of European Academy for Paediatric Urology (FEAPU). Od wielu lat zajmuje się leczeniem zaburzeń czynności pęcherza i cewki, a szczególnie neurogennej dysfunkcji pęcherzowo-cewkowej (pęcherz neurogenny) u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, wykorzystując do tego celu nie tylko metody farmakologiczne i zachowawcze, ale również operacyjne. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła na szeroką skalę badania urodynamiczne, pozwalające określić czynność pęcherza u dzieci. Jest autorem wielu prac na temat zaburzeń czynności pęcherza i nietrzymania moczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.