Pieczenie przy oddawaniu moczu [Porada eksperta]

2013-04-08 12:40
Porada urologa
Autor: Getty Images

Od dłuższego już czasu po oddaniu moczu odczuwam straszny ból, jakby pieczenie, boli mnie po prostu nieziemsko. Czasami jest tak, że muszę co chwilkę biegać do toalety, a w efekcie nie ma dużej ilości wydalanego moczu... A innym razem znów bardzo rzadko chodzę do ubikacji. Nie wiem, czy to problem z pęcherzem, czy może z nerkami?

Pieczenie przy oddawaniu moczu i ból w rzucie pęcherza może wskazywać na stan zapalny pęcherza. W stanie zapalnym pojawia się częste parcie na mocz. Radzę zrobić podstawowe badanie moczu ogólnego, które wyjaśni czy mamy do czynienia ze stanem zapalnym dolnych dróg moczowych. Jeśli natomiast jest prawidłowe należy zgłosić się do specjalisty, żeby rozważyć wszystkie możliwości pojawiających się dolegliwości, które również mogą być zależne od złej podaży płynów oraz złych nawyków.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Lidia Skobejko-Włodarska

Specjalista dziecięcej urologii i chirurgii. Uzyskała tytuł europejskiego specjalisty w zakresie urologii dziecięcej – fellow of European Academy for Paediatric Urology (FEAPU). Od wielu lat zajmuje się leczeniem zaburzeń czynności pęcherza i cewki, a szczególnie neurogennej dysfunkcji pęcherzowo-cewkowej (pęcherz neurogenny) u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, wykorzystując do tego celu nie tylko metody farmakologiczne i zachowawcze, ale również operacyjne. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła na szeroką skalę badania urodynamiczne, pozwalające określić czynność pęcherza u dzieci. Jest autorem wielu prac na temat zaburzeń czynności pęcherza i nietrzymania moczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.