Wirus HPV u mężczyzn: objawy i leczenie

2015-04-22 9:33 Monika Majewska

Wirus HPV u mężczyzn rzadko jest przyczyną poważnych kłopotów ze zdrowiem. Jeśli jednak system immunologiczny mężczyzny nie jest wystarczająco silny, by zwalczyć wirusa, mogą pojawić się powikłania, które są trudne do wyleczenia i niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Wirus HPV u mężczyzn może bowiem wywołać raka prącia i odbytu. Sprawdź, jakie problemy zdrowotne powoduje u mężczyzn wirus HPV.

Wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) u większości mężczyzn nie powoduje problemów zdrowotnych. Według badań tylko u około 1% aktywnych seksualnie mężczyzn może on być przyczyną trudnych do wyleczenia brodawek narządów moczowo-płciowych, grudkowatości bowenoidalnej oraz choroby Bowena. Jeszcze rzadziej przyczynia się do powstania raka prącia i odbytu. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych schorzeń zwiększa się u mężczyzn:

 • homo- i biseksualnych (jest 17 razy większe niż u mężczyzn heteroseksualnych),
 • z chwilowo osłabionym układem odpornościowym,
 • którzy są nosicielami wirusa HIV.

Jak dochodzi do zakażenia wirusem HPV u mężczyzn?

Wirus brodawczaka ludzkiego jest przenoszony poprzez kontakt z naskórkiem, w wyniku czego powstają tzw. kurzajki oraz brodawki, lub poprzez kontakty seksualne. Istnieje około 100 typów wirusów HPV, jednak zarówno dla mężczyzn, jaki i dla kobiet najgroźniejsze są tylko niektóre typy wirusa.

 • typy niskiego ryzyka: są to wirusy HPV typu 1 i 2 wywołujące tylko kurzajki czy brodawki stóp. Z kolei wirusy HPV typu 6 i 11 to typy wirusów przenoszonych drogą płciową, które wywołują kłykciny kończyste. Są to płaskie lub wypukłe brodawki, które umiejscawiają się na zewnątrz narządów płciowych i wokół odbytu;
 • typy wysokiego ryzyka (onkogenne, czyli związane z rozwojem nowotworu): wirusy HPV 16 i 18 są wysoko rakotwórcze, jednak u mężczyzn bardzo rzadko są przyczyną raka prącia czy odbytu.

Objawy zakażenia wirusem HPV u mężczyzn

Większość infekcji wywoływanych przez HPV nie ma znaczenia klinicznego, ponieważ bardzo często dzięki działaniu układu immunologicznego zakażenie brodawczakiem ustępuje samoistnie. Wtedy zakażenie wirusem HPV przebiega w postaci bezobjawowej - jest to tzw. faza latencji. Jednak zanim dojdzie do samoczynnej eliminacji wirusa z organizmu, mija ok. 2 lat. W tym czasie osoba zakażona może nieświadomie zarazić partnera seksualnego.

W przypadku mężczyzn, których system immunologiczny jest osłabiony, może dojść do przewlekłego zakażenia HPV i wtedy choroba przebiega w postaci klinicznej. W przypadku klinicznym objawami zakażenia są:

 • brodawki narządów moczowo-płciowych - kłykciny, czyli brodawki płciowe u mężczyzn mogą się pojawić na penisie (najczęściej na żołędzi pod napletkiem i w środkowej części penisa), na mosznie, w pachwinach i w okolicy odbytu, a nawet wewnątrz cewki moczowej. Brodawki mogą być wypukłe, płaskie lub w kształcie kalafiorowatych guzków. Zwykle kłykciny pojawiają się kilka tygodni lub miesięcy po stosunku płciowym z osobą zakażoną. Nie przekształcą się one w nowotwór i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Stany przedrakowe

 • grudkowatość bowenoidalna - różowe lub o lekko brunatnym odcieniu zmiany grudkowate, wieloogniskowe zlokalizowane na żołędzi;
 • choroba Bowena - to postać raka kolczystokomórkowego przedinwazyjnego skóry. Objawia się sinoczerwonymi grudkami, o gładkiej, błyszczącej powierzchni, które są zlokalizowane na żołędzi prącia.

  W przypadku długotrwałej infekcji, która trwa kilka miesięcy, a nawet lat, wirus brodawczaka może doprowadzić do chorób zagrażających życiu:

  • raka odbytu - objawy to krwawienie, ból, świąd lub wydzielina z odbytu. Powiększenie węzłów chłonnych w okolicy odbytu lub pachwin. Zdarza się, że choroba przebiega bezobjawowo;
  • raka prącia - zmiana koloru, grubości skóry, zgrubienie penisa, narośl lub rany prącia, którym towarzyszą ból i krwawienie. Początkowo przebieg choroby może być bezobjawowy, aż do momentu znacznego zaawansowania rozwoju nowotworu;

  Wirus HPV u mężczyzn - diagnoza

  Kłykciny kończyste są jedynym widocznym objawem zarażeniem typem niskiego ryzyka wirusa HPV i mogą być zdiagnozowane podczas wizyty w gabinecie lekarskim. Niektórzy lekarze w celu ułatwienia diagnozy stosują roztwór octu (pięcioprocentowy kwas octowy), aby móc zidentyfikować brodawki, które nie są widoczne.

  Test na obecność HPV u mężczyzn

  Infekcję utajoną można wykryć wyłącznie przez wykonanie testu na obecność DNA HPV. Dla mężczyzn polecany jest test HPV z opcją genotypowania. Umożliwia on wykrycie typów wysokiego ryzyka (wysokoonkogennych) oraz niskiego ryzyka (niskoonkogennych). Zestaw do wykonania testu składa się m.in. ze szczoteczki do pobierania materiału, zakręcanej probówki zawierającej bufor i protokołu pobrania materiału do badania. Wymaz pobiera się szczoteczką poprzez kilkakrotne pocieranie rowka zażołędnego (wokół penisa) na całej długości. Zaleca się, aby mężczyzna nie mył genitaliów przez 12 godzin przed pobraniem próbki do badań.

  Zestaw do wykonania testu można kupić w niektórych gabinetach lekarskich oraz w sklepie internetowym na portalu test-hpv.pl. Cena testu waha się od 149 zł (test HPV 2 z genotypowaniem 6 i 11) do 349 zł (test wykrywa transkrypty mRNA 5 wysokoonkogennych genotypów HPV: 16, 18, 31, 33 i 45).

  Wirus HVP u mężczyzn - leczenie

  Obecnie nie ma żadnej terapii ani leków, które pozwoliłyby na pozbycie się wirusa brodawczaka. Natomiast są znane metody leczenia chorób wywoływanych przez wirus HPV.

  • brodawki narządów moczowo-płciowych - nieleczone brodawki mogą zniknąć same, nie zmieniać się lub rosnąć. W dwóch ostatnich przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne, zabiegi operacyjne, mające na celu usunięcie zmian chorobowych lub kriochirurgię (wymrażanie). Zdarza się, że niezbędne jest kilkakrotne powtórzenie kuracji, gdyż brodawki często pojawiają się ponownie w ciągu kilku miesięcy po zakończeniu leczenia.

  Ważne! Leczenie brodawek narządów moczowo-płciowych u mężczyzn nie zmniejsza ryzyka zakażenia wirusem partnera seksualnego!

  • grudkowatość bowenoidalna - usunięcie zmian chorobowych podczas zabiegu chirurgicznego lub za pomocą krioterapii, lasera CO2, elektrokoagulacji.
  • choroba Bowena - chirurgiczne usunięcie zmian chorobowych, krio i laseroterapia, 5% maść 5-fluorouracylowa.
  • rak prącia i odbytu - w zależności od tego, jaka forma leczenia jest najodpowiedniejsza dla pacjenta, stosuje się leczenie chirurgiczne, jak również radio- i chemioterapię. Często stosowanych jest równocześnie kilka metod leczenia.

   Szczepionka przeciw HPV dla mężczyzn i inne metody profilaktyczne

   Obecnie jest dostępna tylko szczepionka, która ma chronić kobiety przed rakiem szyjki macicy i kłykcinami. Jest ona zarejestrowana dla dziewczynek i kobiet w wieku 9-26 lat. Obecnie prowadzone są badania mające na celu sprawdzenie, czy uchroni ona mężczyzn przed brodawkami męskich narządów moczowo-płciowych oraz rakiem prącia i odbytu. Jeśli wyniki będą pozytywne, to zapewne w ciągu kilku lat ze szczepionki będą mogli skorzystać także mężczyźni. Jednak do tego czasu należy stosować inne metody profilaktyczne.

   Zapobieganie zakażeniom wirusa HPV, wywołującego brodawki:

   • noszenie obuwia ochronnego w miejscach, gdzie łatwo o zakażenie (szatnie, pływalnie, natryski);
   • unikanie bezpośredniego kontaktu z osobami z widocznymi brodawkami (np. uścisk dłoni);
   • unikanie dotykania przedmiotów sprzyjających tymczasowemu przetrwaniu wirusa (np. skórzane uchwyty w środkach publicznego transportu).

   Zapobieganie zakażeniom HPV drogą płciową

   • wstrzemięźliwość seksualna,
   • prawidłowo stosowana prezerwatywa podczas każdego stosunku (UWAGA! prezerwatywa nie chroni przed zakażeniem HPV w 100 proc.. zmniejsza jedynie ryzyko infekcji o ok. 75 proc.)
   Czy artykuł był przydatny?
   Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
   KOMENTARZE
   Olcia29
   |

   Jeżeli przykładowo dany mężczyzna miał do czynienia z wieloma partnerkami, ma jakieś zmiany na w okolicy narządów płciowych lub w okolicy odbytu, u partnerki wykryto wirusa HPV powinien wykonać przykładowo badania na wirus hpv dla mężczyzn w Medistore. Takie badania są oparte na wykrywaniu materiału genetycznego wirusów za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy. Z nich można nie tylko dowiedzieć się czy jest się zarażonym, ale również otrzymamy wiadomość co do typu wirusa.

   ja
   |

   W takim razie najlepiej udać się do urologa, który pobierze materiał do analizy w celu określenie typu HPV obecnego w organizmie.

   Beko
   |

   Witajcie. Mam Pytanie do was , może jest ktoś zoorietowany w jaki sposób, gdzie , jak ,u jakiego lekarza można sprawdzić czy jestem nosicilwrm czy "posiadaczem" wirusa hpv nie mam żadnych objaw które tu piszecie lecz Moja Kobieta Ma tego wirusa... A ja chciałbym spr. Czy ja też to mam. Za wszystkie odp. Serdecznie Dziekuje:)
   Pozdrawiam

   Adam
   |

   MIałem pojedyńcze "kalafiory" na żołądziu. Smarowałem miejscowo sokiem z wyciśniętego czosnku. Kuracja trwała 5 dni. Smarowałem rano i przed spaniem. Trochę piecze ale efekt jest. Znikło całkowicie.

   Luk
   |

   Witam. Mam ten sam problem i borykam się z tym już ponad rok. Też miałem na początku zamrożone i efekt po bym taki że się pojawiło ich trzy razy więcej. Condyline, aldara, też nic nie pomogły.obecnie co 2 miesiące jeżdżę na wypalanie laserem i pozbywać się ich. Ale po około tygodniu od zabiegu wyskakują nowe i tak w kółko. Wiem że laser to tylko metoda aby się pozbyć ich na chwilę. Te grzyby shitake w jakiej postaci spozywales ?? Surowe, suszone czy w tabletkach?? Jaka dawka dziennie? Napisałeś że po około 2 miesiącach zaczęły znikać, jak to rozumieć? Zmniejszyły się i zniknęły czy odpadły? Wspomagal się też witaminami C A+B cynk. Od 2 tygodni nie palę papierosów- a palilem 7 lat.picie alkoholu też ograniczylem. Proszę dopisz.

   P01
   |

   Witam. Moj problem z HPV zaczal sie okolo 1.5 roku temu od pojedynczej klykciny ktora zamrozilem preparatem z apteki, po kilku tyg odpadla i myslalem ze to koniec sprawy. Okazalo sie jednak ze to dopiero poczatek. Kolejne klykciny zaczely pojawiac sie na podbrzuszu bezposrednio nad czlonkiem. Poszedlem do dermatologa ktory mi je zamrozil i to bylo najgorsze co moglem zrobic. Po tym zabiegu zaczely wyskakiwac jak szalone w tym samym obszarze + na czlonku. Czytalem duzo w internecie o leczeniu niekonwencjonalnymi metodami i trafilem na Grzyby shiitake
   Postanowilem sprobowac. dolaczylem do tego preparaty wzmacniajace odpornosc tj Selen,Kurkume,witamine B17 w postaci jader pestek moreli, w pozniejszej fazie dodlem tabletki z czosnku. Po okolo 2 miesiacach klykcin bylo coraz mniej , dzis po 4 miesiacach nie ma ich wcale. Moja terapia okazala sie dla mnie strzalem w 10. Dodam ze alkohol pijam jedynie w weekendy a papierosow nie pale. Z informacji ktore posiadam papierosy dramatycznie wzmagaja wyskakiwanie tego dziadostwa. Cala terapia zamknela sie w ok 200 zl. Pozdrawiam i zycze udanej walki HPV

   doris
   |

   Nie prawda że nie ma szczepionki HPV dla meższczyzn
   W australii szczepi sie chlopców i dziewczynki
   W Polsce niektóre gminy szczepia równiez chłopców i dziewczynki ggmina Rymanów)
   Szczepionka nie rozpoznaje płci !

   Marek
   |

   I ile to leczenie kosztowało?

   Mart
   |

   Pytanie do autora: Czemu wszedzie za granica mowi sie ze nie ma testu dla mezczyn i w Holandii np. facet nie moze sie przetestowac? U nas niby testu mozna kupic test przez internet co wydaje mi sie naciagane.. Tu napisano "No, there is currently no approved test for HPV in men." http://www.cdc.gov/std/hpv/...

   aaaka
   |

   a jaka cena w Clinica Dermatologica?

   http://www.poradnikzdrowie....