Chlamydia trachomatis. Który test na chlamydie jest najskuteczniejszy

Chlamydia trachomatis to bakteria rozprzestrzeniająca się droga płciową. Zakażenie chlamydiami zazwyczaj przebiega bezobjawowo, nie wiemy więc że chorujemy, narażając się na przykre konsekwencje, np. niepłodność lub poronienie. Istnieją jednak testy genetyczne, za pomocą których można wykryć chlamydie.

Chlamydia trachomatis. Który test na chlamydie jest najskuteczniejszy
Autor: Photos.com Test genetyczny na Chlamydia trachomatis

Spis treści

  1. Chlamydia - test z krwi wykrywający chlamydie
  2. Chlamydia - test DNA wykrywający chlamydie
  3. Co zrobić, by wykonać test PCR na chlamydie

Chlamydia trachomatis to bakteria, która po wtargnięciu do organizmu przyczepia się do komórek, wnika w nie i tam się rozmnaża. Zazwyczaj chlamydie nie dają żadnych objawów, dlatego jeśli podejrzewamy zakażenie (seks bez zabezpieczenia z przygodną osobą) warto zrobić test na chlamydie.

Chlamydia - test z krwi wykrywający chlamydie

Wykrycie tej bakterii nie jest proste, a testy laboratoryjne sporo kosztują. W ramach NFZ można zrobić testy z krwi - badanie poziomu immunoglobulin IgM i IgG oraz wykonać badanie na obecność chlamydii w wymazie z szyjki macicy, okolic sromu lub ujścia cewki moczowej. Badanie komórkowe wykonywane jest kilkoma metodami. Najbardziej powszechne z hodowli komórkowej ma skuteczność do 80 proc. to znaczy, że może nie wykryć obecności bakterii choć one tam są (np. z powodu obumarcia komórek w transporcie). Inne testy polegają na oglądaniu utrwalonego na szkiełku preparatu pod mikroskopem lub w spektrofotometrze. Jednak te testy również mają skuteczność 80 procentową. Próbuje się badać obecność chlamydii za pomocą testów enzymatycznych. Mogą one być wykonane w gabinecie ginekologa, ale ich czułość jest niewielka, a wynik mało wiarygodny.

Chlamydia - test DNA wykrywający chlamydie

Najskuteczniejszym testem wykrywającym obecność chlamydii jest badanie molekularne (badania DNA, nazywane także badaniem PCR lub badaniem genetycznym). Właśnie ten test, jako najbardziej wiarygodny i polecany. Według lekarz test PCR na obecność chlamydii powinna raz w roku wykonywać każda osoba aktywna seksualnie. Niestety badanie nie jest refundowane.

Co zrobić, by wykonać test PCR na chlamydie

Trzeba kupić zestaw do pobrania w aptece lub za pośrednictwem strony internetowej. Pójść z tym zestawem do ginekologa lub urologa, który pobierze próbkę materiału do badania. Następnie trzeba wysłać próbkę do laboratorium, gdzie w ciągu 10 dni zostanie wykonane badanie. Koszt całego testu wraz z zestawem wynosi 157 zł. Jedną pobraną próbkę można jednak zbadać także na obecność HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), HSV (wirus opryszczki) oraz Mycoplasma genitalis (drobnoustroje wywołujące zakażenia narządów rodnych i dróg moczowych).