Pielęgnacja blizny po oparzeniu. Sposoby na blizny oparzeniowe

2021-02-22 14:22

Pielęgnacja blizny po oparzeniu jest procesem długotrwałym. Z tego powodu należy ją rozpocząć już w pierwszych dniach zabliźniania się rany po oparzeniu. Dzięki temu blizna będzie mniejsza i jaśniejsza, a co za tym idzie - mniej widoczna. Sprawdź, jak dbać o bliznę po oparzeniu, aby była jak najmniej widoczna.

Pielęgnacja blizny po oparzeniu wymaga systematyczności i cierpliwości, ponieważ w zależności od głębokości i rozległości oparzenia, może trwać nawet kilka miesięcy. Pamiętaj, że nawet najstaranniejsze zabiegi kosmetyczne nie sprawią, że blizna zniknie.

Celem pielęgnacji nie jest bowiem usunięcie blizny, lecz zmniejszenie jej widoczności. Sprawdź, jak pielęgnować bliznę po oparzeniu.

Spis treści

  1. Pielęgnacja blizny po oparzeniu: kremy lub maści na blizny
  2. Pielęgnacja blizny po oparzeniu: lecznicze rośliny
  3. Pielęgnacja blizny po oparzeniu: wizyta u kosmetyczki

Pielęgnacja blizny po oparzeniu: kremy lub maści na blizny

Jeśli blizna nie jest rozległa i głęboka, wystarczy używać kremów na blizny lub maści na blizny, które zawierają wyciąg etanolowy z cebuli, allantoinę i heparynę sodową. Substancje te wpływają na metabolizm tkanki łącznej i zapobiegają tworzeniu się blizn. Warto, aby apteczne preparaty dodatkowo zawierały także witaminy A, E i D.

Wszelkie kremy, żele i maści trzeba regularnie aplikować na świeżą bliznę. Zawarte w nich składniki aktywne stopniowo zmiękczają i rozluźniają tkanki bliznowate, dlatego taka pielęgnacja może trwać nawet kilka miesięcy. Po tym czasie blizna jest jaśniejsza i mniej widoczna.

Jak aplikować kremy na blizny? Nakładaj cienką warstwę kremu na zabliźniającą się powierzchnię skóry 2-3 razy dziennie. Obszar skóry, w który wklepujesz krem, musi być dokładnie umyty i osuszony. Pamiętaj, że tego typu preparaty nie mogą być stosowane na uszkodzoną skórę.

materiał partnera
Sposób na blizny

Żel Contractubex® to preparat do leczenia blizn różnego pochodzenia, który pobudza proces gojenia skóry i zapobiega przerostowi powstającej blizny.

Contractubex®żel* jest lekiem na blizny m.in. po oparzeniach, urazach (otarcia, skaleczenia), po zabiegach chirurgicznych (cesarskie cięcie, zabiegi w obrębie tarczycy), a także po laseroterapii tatuaży. Zawiera 3 substancje czynne: heparynę, wyciąg z cebuli i alantoinę.

Zawarty w żelu wyciąg z cebuli stymuluje gojenie się rany i przeciwdziała tworzeniu się blizny. Heparyna rozluźnia strukturę kolagenu i działa przeciwzapalnie, a alantoina przyspiesza odnowę naskórka.

Pielęgnacja blizny po oparzeniu: lecznicze rośliny

W medycynie ludowej stosuje się okłady z kilku roślin, które są pomocne w leczeniu ran i usuwaniu blizn:

  • cebula - wyciąg z tej rośliny rozpuszcza fibryny (składnik nierozpuszczalnego białka tworzącego skrzepy), a co za tym idzie - spłaszcza i rozjaśnia bliznę. Cebula posiada również działanie przeciwbakteryjne;
  • nasiona lnu, a konkretnie śluzy i oleje w nich zawarte, mają działanie przeciwzapalne, a także zmiękczają i ułatwiają gojenie ran oraz zapobiegają powstaniu widocznej blizny;
  • nagietek lekarski - wyciągi z kwiatów tej rośliny (olejowe i alkoholowe) przyspieszają proces zabliźniania się wszelkiego rodzaju ran i blizn - od oparzeniowych po pooperacyjne;
  • olej z nasion róży uelastycznia skórę i redukuje wypukłość blizn po oparzeniach.

Pielęgnacja blizny po oparzeniu: wizyta u kosmetyczki

Do zmniejszania rozległych, ale płytkich blizn stosuje się peelingi chemiczne lub tzw. dermabrazję - mechaniczne ścieranie naskórka. Aby uzyskać widoczne rezultaty, zabiegi trzeba powtarzać co miesiąc. Podczas tego typu zabiegów naskórek usuwa się aż do skóry właściwej. W ten sposób zostają pobudzone włókna kolagenowe i następuje regeneracja skóry.

Zabiegiem mniej inwazyjnym jest tzw. mikrodermabrazja, w której do spłycania blizn, ale tylko płytkich, używa się głowicy pokrytej diamentami. Podczas zabiegu złuszcza się kolejne warstwy naskórka, dzięki czemu blizny ulegają spłyceniu.

Zabieg usuwania blizn za pomocą lasera jest dość bolesny, jednak pierwsze rezultaty są widoczne po 4–5 tygodniach. Dla zadowalających efektów, w sumie należy przeprowadzić od 3 do 5 zabiegów co 3–6 tygodni.

Ważne

Przez co najmniej rok od oparzenia chroń bliznę przed promieniami słonecznymi i unikaj wizyt w solarium.  Nawet niewielkie, ale powtarzające się naświetlanie może przyczynić się do przebarwienia blizny, co czyni ją bardziej widoczną.

Poparzenia słoneczne

* Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.