Usuwanie blizn. Domowe i niedomowe sposoby na blizny

2021-12-13 13:53

Usuwanie blizn to niełatwe zadanie, zwłaszcza, jeśli ślady po ranie na skórze mają już kilka lat. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym blizny można usunąć, a przynajmniej spłycić i rozjaśnić je na tyle, że staną się mniej widoczne. Poznaj domowe i niedomowe sposoby na usuwanie blizn. Które domowe sposoby usuwania blizn są najskuteczniejsze, a na które metody usuwania blizn szkoda czasu i pieniędzy?

Usuwanie blizn. Domowe i niedomowe sposoby na blizny
Autor: Getty Images

Usuwanie blizn to temat stary jak świat. Nieestetyczne ślady po ranach zawsze stanowiły problem: wiązały się z kompleksami dotyczącymi wyglądu i zmniejszały komfort życia. Dlatego też zawsze szukano różnych sposobów na usuwanie blizn.

Do dziś znanych jest wiele starych i sprawdzonych domowych sposobów na blizny, które jeśli nie usuwają szpecących śladów całkowicie, to przynajmniej je zmniejszają, rozjaśniają czy wygładzają. Jakie są domowe i niedomowe sposoby na usuwanie blizn?

Spis treści

  1. Usuwanie blizn - czy da się usunąć bliznę całkowicie?
  2. Usuwanie blizn - substancje naturalne
  3. Usuwanie blizn - kremy i maści z apteki 
  4. Usuwanie blizn - peelingi
  5. Usuwanie blizn - zabiegi
Blizna po cesarskim cięciu - zabiegi kosmetyczne

Usuwanie blizn - czy da się usunąć bliznę całkowicie?

Blizny nie bolą, ale szpecą, szczególnie jeśli znajdują się w widocznym miejscu. Największym problemem, zwłaszcza dla młodych ludzi, są te występujące na twarzy – to np. blizny po trądziku czy tzw. dzioby po ospie, ale kłopotliwe są też blizny pooperacyjne np. na brzuchu, które widoczne są np. na plaży czy ślady po oparzeniach rąk czy nóg. Nic dziwnego, że większość posiadaczy blizn stara się je usunąć.

Niestety, trudno znaleźć satysfakcjonujący sposób na usunięcie blizn: żaden naturalny środek zaliczany do domowych sposobów usuwania blizn nie jest na tyle skuteczny, by zupełnie się ich pozbyć, choć oczywiście jest wiele takich, które wygładzają je i rozjaśniają, aby mniej rzucały się w oczy.

Dlatego coraz częściej ludzie sięgają po niedomowe sposoby: zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej, a także laserowe usuwanie blizn. Dają dużo lepsze efekty i jest ich naprawdę dużo.

Zawsze jednak trzeba pamiętać, że - bez względu na to, czy chcemy skorzystać z domowych sposobów na usuwanie blizn czy z niedomowych metod -  łatwiej jest pozbyć się świeżych śladów po ranach, trudniej zaś tych kilkuletnich. Oto najpopularniejsze i najskuteczniejsze sposoby na usuwanie blizn.

Usuwanie blizn - substancje naturalne

Popularnymi od wieków domowymi sposobami na usuwanie blizn jest stosowanie naturalnych substancji słynących z dobrego wpływu na skórę. To produkty lub rośliny o właściwościach regenerujących naskórek, stymulujących warstwy skóry do produkcji włókien kolagenowych, a także poprawiających jej elastyczność i nawilżenie.

Takie działanie przypisuje się aloesowi, miodowi czy olejowi kokosowemu. Zarówno żel aloesowy uzyskiwany z liści rośliny, jak i miód czy olej kokosowy są pełne witamin i substancji odżywczych. Przyspieszają więc procesy gojenia – miód i aloes od wieków słyną jako naturalne leki na oparzenia czy trudno gojące się rany.

Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym natomiast wpływają na stan skóry. Jednak warto powiedzieć sobie jasno – żaden z tych produktów nie sprawi, że blizna zniknie całkowicie, choć na pewno środki z aloesem, miodem czy olejem kokosowym mogą sprawić, że rana zabliźni się szybciej i w prawidłowy sposób.

Wiele w kontekście usuwania blizn mówi się też o witaminie E, która stosowana na ślady po ranach ma je wygładzać i zmniejszać. Badania prowadzone z użyciem tej substancji wykazały jednak, że witamina E (choć wpływa pozytywnie na nawilżenie i elastyczność skóry, rozjaśnia również przebarwienia), to jednak nie działa na blizny. Niektóre testy wykazały nawet, że może powodować kontaktowe zapalenie skóry w miejscach, gdzie była stosowana na bliznę.   

Najlepsze wyniki w rozjaśnianiu blizn i zmniejszaniu ich widoczności uzyskały w badaniach olejki eteryczne, szczególnie olejek różany ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy i kwasów  tłuszczowych.

Usuwanie blizn - kremy i maści z apteki 

Co stosować na blizny? Czy istnieją w takim razie jakieś skuteczne sposoby, aby usunąć bliznę? Specjaliści zalecają środki z apteki, czyli różnego rodzaju maści na blizny i kremy na blizny, a także plastry, które mają udowodnione medycznie działanie.

Takimi preparatami są preparaty zawierające kolagen. To naturalny składnik skóry, białko występujące w tkance łącznej, które bierze istotny udział w zabliźnianiu się rany – włókna kolagenowe uzupełniają ubytki spowodowane rozcięciem skóry. Co ciekawe, w usuwaniu blizn pomaga również spożywanie kolagenu, który znajduje się np. w galaretkach mięsnych.

Inne skuteczne maści na blizny to preparaty z retinolem, który zwiększa produkcję wspomnianego kolagenu. Działa też masa perłowa, która rozjaśnia i zmiękcza bliznę, wpływając korzystnie na strukturę kolagenu oraz wyciąg z cebuli, który dzięki zawartości witaminy C wspiera proces regeneracji i namnażanie się nowych komórek w ranie.  

Na rynku znaleźć można również żele i plastry z silikonem. Silikon, stosowany na świeżą ranę, przyspiesza jej proces gojenia, dzięki zwiększaniu temperatury, co nasila proces kolagenazy, a także zachowuje prawidłowe nawilżenie rany, co z kolei sprzyja jej prawidłowemu zabliźnianiu.

Nie wiadomo do końca, jak działa silikon na stare blizny, jednak badania pokazują, że regularne stosowanie silikonu zmniejsza jej widoczność, rozmiar i grubość.

Usuwanie blizn - peelingi

Popularnym składnikiem o sprawdzonym działaniu jest kwas salicylowy. To naturalnie występujący związek, który ma działanie złuszczające. Dlatego preparaty z kwasem salicylowym działają na innej zasadzie niż te przed chwilą wymienione: złuszczają naskórek wokół blizny (np. po ospie lub trądziku), przez co stają się one mniej widoczne.

Podobne działanie mają preparaty z kwasami AHA, które pomagają pozbyć się martwych komórek naskórka, oraz kwas mlekowy. Lekarze zalecają peelingi z tymi substancjami w leczeniu trądziku i zmniejszaniu widoczności blizn potrądzikowych. Kwas mlekowy dodatkowo rozjaśni blizny.

Usuwanie blizn - zabiegi

Najskuteczniejsze są zabiegi medycyny estetycznej, które bardzo skutecznie pozwalają pozbyć się blizn, Niestety, to również najdroższe sposoby. Z jakich zabiegów można skorzystać, aby pozbyć się niechcianego i nieestetycznego śladu po ranie?

Dermatolodzy chętnie zalecają mechaniczne peelingi, które są silniejsze niż te, robione samodzielnie w domu. Badania z 2017 roku dotyczące blizn potrądzikowych pokazały, że skuteczne w usuwaniu blizn są peelingu chemiczne kwasem salicylowo-migdałowym czy kwasem glikolowym.

W leczeniu blizn potrądzikowych czy poospowych pomogą też zastrzyki z kwasu hialuronowego, które uzupełniają luki w tkance, czy zastrzyki z tłuszczu pobranego z ciała pacjenta. Na blizny przerostowe lub keloidowe stosuje się też zastrzyki z kortykosteroidów. Roztwór kortykosteroidu wstrzykiwany bezpośrednio w bliznę, powoduje zerwanie wiązań między włóknami kolagenu i zmniejsza ilość tkanki bliznowatej pod skórą.

Oprócz peelingów i zastrzyków wiele osób z bliznami decyduje się na zabiegi w gabinetach kosmetycznych lub medycyny estetycznej, Mowa tu np. o mikroigłowaniu, które polega na nakłuwaniu miejsca blizny drobniutkimi igłami. Nakłucia powodują niewielkie zranienia, które organizm zaczyna zabliźniać i regenerować, stymulując produkcję kolagenu.

Na tej samej zasadzie działa terapia laserem – promień uszkadza skórę w miejscu blizny zmuszając ją do ponownego zabliźniania się.

Niektóre zabiegi laserem usuwają górną warstwę skóry, co zmniejsza widoczność blizn, podobnie jak mikrodermabrazja. To zabieg, w czasie którego blizna zostaje „ścięta”, przez co jest cieńsza i jaśniejsza.

Inną metodą jest mezoterapia igłowa, w trakcie której w bliznę wystrzykuje się substancje pobudzających regenerację tkanek i produkcję włókien kolagenowych.

Czytaj też:

Rodzaje blizn
  • Blizny zanikowe

To blizny pozostawione przez ospę wietrzną lub trądzik. Mają wygląd dziur w skórze, ponieważ powstają na skutek zaniku tkanki w miejscu po wyprysku wywołany ospą czy trądzikiem. Często są ciemniejsze niż reszta skóry.

  • Blizny przerosłe

Są częstym etapem gojenia się rany po urazie czy operacyjnej. Pojawiają się na skutek skutkiem nieprawidłowego odkładania się włókien kolagenowych. Blizny przerosłe są ciemne i grube, ale nie rosną poza obszarem rany. Zmniejszają się z biegiem czasu, a nawet cofają.

  • Blizny keloidowe - bliznowce

To blizny powstałe po ranach, np. operacyjnych, oparzeniach czy urazach na skutek nadmiaru kolagenu i tkanki produkowanych w czasie gojenia się rany. Mogą wyrastać poza obszar rany, powiększając się z upływem czasu. Nie cofają się ani nie zmniejszają. Są wypukłe, twarde i ciemniejsze niż otaczająca je skóra.

  • Przykurcz bliznowaty

Powstaje po dużych urazach np. oparzeniach dużej powierzchni skóry w wyniku utraty tkanki. Charakteryzują się napiętą, błyszczącą skórą, która może ograniczać ruch.