Bursztyn - właściwości lecznicze. Jak powstaje bursztyn?

2020-05-14 13:42

Czy bursztyn ma właściwości lecznicze? Naukowcy wciąż sprawdzają. Medycyna naturalna dawno doceniła lecznicze właściwości bursztynu nazywanego niegdyś złotem Północy. Zaleca więc nalewkę z bursztynu, noszenie ozdób albo używanie kosmetyków z niego wytworzonych. Bursztyn ma wspomagać też leczenie reumatyzmu i astmy, obniżać ciśnienie i przyspieszać gojenie ran.

BURSZTYN - właściwości lecznicze. Jak powstaje bursztyn?
Autor: Getty Images

Bursztyn (sukcynit, dawniej jantar) to skamieniała żywica drzew iglastych, które rosły przed 50 milionami lat, występująca w postaci żółtych lub brunatnych bryłek. Właściwości lecznicze bursztynu znane są od dawna.

W starożytności bursztyn fascynował Arystotelesa, Talesa z Miletu i Owidiusza. Kleopatra paliła go, używając jako kadzidła. W wierzeniach germańskich występował pod nazwą lukstein, co znaczy mocz rysia. Mówiono też, że jest ambrą, wydzieliną kaszalotów.

Nazwa bursztyn pochodzi z niemieckiego. Boernstein to palący się kamień. Słowianie nazywali go jantarem. Od wieków fascynował tym, że palony wydzielał intensywny zapach, łatwo się kruszył, był ciepły w dotyku i, jak żaden kamień, można go było naelektryzować.

Spis treści

  1. Bursztyn - jak powstaje bursztyn?
  2. Bursztyn - właściwości lecznicze
  3. Jak rozpoznać prawdziwy bursztyn?
  4. Bursztyn - nalewka
  5. Bursztyn - zastosowanie w kosmetyce
  6. Bursztyn - cena

Bursztyn - jak powstaje bursztyn?

Dawniej nad brzegami morza rosło dużo drzew, które wydzielają żywicę (to żółtawa, lepka ciecz, która leczy drzewo, gdy się "skaleczy").

Taka żywica dostawała się do morza a po wielu, wielu latach stwardniała i stała się bursztynem. Czasem w takim bursztynie można znaleźć owady, które się do niego przykleiły (żywica jest bardzo lepka).

Bursztyn powstawał co najmniej 50 milionów lat. Przypuszcza się, że drzewem macierzystym bursztynu jest sosna.

Bursztyn - właściwości lecznicze

W dawnej medycynie zalecano, by sproszkowany bursztyn kłaść pod pościel, bo leczył bezsenność. Mikstury z niego przyśpieszały ponoć gojenie ran i koiły nerwy. Według Encyklopedii Brytyjskiej, bursztyn to jeden z lepszych leków na dolegliwości reumatyczne i astmatyczne. Cóż w nim jest, że ludzie zachwycają się nim od wieków?

Bursztyn nadal stanowi tajemnicę dla naukowców, choć wiele mówią o jego niezwykłej, energetycznej właściwości. Pomimo licznych badań nie zdefiniowano jednak, na czym ona dokładnie polega. Specjaliści od medycyny naturalnej uważają np., że każdego z nas otacza pole elektromagnetyczne.

Na skutek stresu czy choroby pojawia się w nim nadmiar ładunków dodatnich. Tymczasem nasz organizm funkcjonuje prawidłowo, gdy między ładunkami dodatnimi i ujemnymi istnieje równowaga. To dzięki bursztynowi, który wytwarza przyjazne nam ładunki ujemne, możemy ją odzyskać.

Badania wykazały, że kamień ten zawiera wiele cennych mikroelementów:

Korzystnie na nasze zdrowie wpływa jednak bursztyn surowy, czyli nieszlifowany.

Ma wtedy właściwości antybakteryjne, ułatwia gojenie, a także obniża ciśnienie tętnicze krwi, wzmaga wydzielanie żółci, uspokaja, aktywizuje organizm do walki z chorobami i do regeneracji.

Jak rozpoznać prawdziwy bursztyn?

Bursztyny mogą być żółte, czerwonobrązowe, ale także białe, zielone i niebieskie. Mają też różny smak, np. żółty - mdły, a biały kwaskowy, dlatego będzie najbardziej orzeźwiał. Wszystkie można znaleźć nad Bałtykiem. Bursztyn biały, najlżejszy, zawdzięcza swą barwę licznym mikropęcherzykom powietrza. Zielony i niebieski występują stosunkowo rzadko, a ich kolory są nietrwałe.

Możemy sprawdzić, czy bursztyn jest surowy, nieszlifowany i nie poddany obróbce termicznej. Jeśli zauważymy, że ma on w środku kółeczka czy "łuski" to znak, że był podgrzewany. Możemy go też potrzeć, a następnie powąchać. Jeżeli poczujemy zapach oleju, nie kupujmy, jeśli zaś pachnie żywicą, to znaczy, że bursztyn jest surowy, że nikt go nie "ulepszał".

Bursztyn - nalewka

Właściwości bursztynu wykorzystuje medycyna naturalna. Cieszył się również uznaniem sławnego zielarza, ojca Czesława Klimuszki. Nalewkę bursztynową według jego przepisu można kupić w sklepie zielarskim, ale łatwo przygotować ją samemu.

Potrzebne do jej sporządzenia okruchy bursztynowe możemy zebrać nad morzem, kupić na giełdzie minerałów lub w sklepie zielarskim. Pamiętajmy jednak, że bursztyn, podobnie jak miód, w wysokiej temperaturze traci swoje właściwości.

Nalewkę pijemy jesienią i zimą, kiedy najczęściej atakuje grypa, a także:

Miksturą można codziennie nacierać plecy i klatkę piersiową:

Kilka kropli nalewki wcieramy w nadgarstki, skronie, kark i środek stóp, na których znajduje się punkt odpowiedzialny za nerki. Przy migrenach i bólach głowy pomoże nalewka wmasowana w skronie.

Bóle reumatyczne złagodzi nacieranie chorych stawów.

Rozcieńczoną nalewkę stosujemy także jako płukankę przy stanach zapalnych gardła.

W sklepach zielarskich i aptekach możemy też kupić maść bursztynową, pomocną w leczeniu stłuczeń, żylaków i bolących mięśni.

Zdaniem eksperta
Jarosław Kolec, litoterapeuta

Bursztyn nie jest panaceum

Nie wolno stosować bursztynu jako leku na wszystkie choroby. Przy bólach głowy, gardła, przeziębieniu możemy kurować się nalewką bursztynową, ale już przy poważnych schorzeniach konsultacja lekarska jest nieodzowna. Nie jestem też zwolennikiem codziennego picia nalewki.

Nadmiar jonów ujemnych, które sobie zaaplikujemy, spowoduje bowiem nadmierne wyciszenie organizmu. Litoterapeuta, opierając się na własnym  doświadczeniu, dobiera odpowiedni bursztyn dla każdego pacjenta. Bierze przy tym pod uwagę jego dolegliwości, a także kształt, kolor i "energię" wydzielaną przez kamień.

Dlatego, jeśli ktoś chce sam poddać się takiej terapii, najlepiej niech skorzysta z mieszanki bursztynowych kawałeczków. Są różnorodne, więc każdy znajdzie ten najlepszy dla siebie. I pamiętajmy, by traktować terapię bursztynem tylko jako wspomagającą.

Bursztyn - zastosowanie w kosmetyce

Litoterapeuci, stosujący w leczeniu kamienie szlachetne, podkreślają, że bursztyn wpływa korzystnie na psychikę - uspokaja i wzmacnia siły twórcze. Kawałek nieoszlifowanego jantaru przyłożony w okolice splotu słonecznego stabilizuje pracę serca, układu krążenia i śledziony.

Specjaliści od medycyny naturalnej zalecają, by przy sercowych dolegliwościach włożyć kawałeczki bursztynu do kieszeni koszuli. Przy zaburzeniach pracy tarczycy można nosić bursztyn na szyi (podobnie przy astmie, bronchicie, zapaleniu migdałków, bólach zębów).

Przed zastosowaniem bursztynu należy wypłukać go pod bieżącą wodą i położyć w nasłonecznionym miejscu, by wysechł w naturalny sposób.

Jantarowa terapia może też pomóc naszej urodzie. Specjaliści z firm kosmetycznych wykorzystują w kosmetykach właśnie bursztyn, odpowiednio długo, wolno mielony, tak, by nie wytworzyło się ciepło.

Tylko wówczas bowiem uwalniane są elektrony, czyli korzystne ładunki ujemne. Bursztynowe kremy wzmacniają zdolności immunologiczne skóry, dotleniają ją, poprawiają ukrwienie, co sprzyja odnowie komórek.

Nawilżona i odżywiona skóra wygląda świeżo, staje się mocniejsza i bardziej odporna na alergie.

Bursztyn - cena

Obecnie bursztyn już jest traktowany jubilersko jako bardzo drogocenny kamień. Kilogram pojedynczych bryłek polskiego bursztynu o wadze od 10 do 20 gram kosztuje 1580 euro za kilogram (jest to typowa klasa produkcyjna). Kilogram dwa razy większych bryłek czyli o wadze od 20 do 50 g kosztuje 2,9 tys. euro.

Ponad 5,3 tys. euro kosztuje kilogram bryłek o wadze 200-300 g. Najmniej, 430 euro trzeba zapłacić za kilogram najmniejszych bryłek, o wadze 2-5 g.

W przypadku niektórych produktów gram bursztynu może być droższy niż gram np. złota. W porównaniu ze złotem np. gram dobrej jakości kulki z bursztynu (np. koral) o średnicy powyżej 30 mm będzie droższy niż gram złota.

Najdroższe są bursztyny z inkluzją, czyli owadem lub inna rzeczą uwięzioną w skamieniałej przed milionami lat żywicy. Tu cena jest uzależniona od rodzaju inkluzji i jest kwestią targów miedzy sprzedającym a nabywcą.

Tekst pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"