Laserowe usuwanie blizn - wskazania, przeciwwskazania, przebieg, powikłania, cena

2021-02-18 10:47

Laserowe usuwanie blizn to ratunek dla oszpeconej bliznami skóry. Zabieg ten pozwala całkowicie usunąć blizny lub zmniejszyć je na tyle, że staną się dużo mniej widoczne. Warto jednak wiedzieć, że nie każdą bliznę można w ten sposób usunąć, nie każdy również może poddać się temu zabiegowi. Na czym polega zabieg laserowego usuwania blizn? Jakie blizny można usunąć w ten sposób, jak przebiega zabieg, jakich efektów można się spodziewać i w jaki sposób dbać później o skórę?

Laserowe usuwanie blizn - wskazania, przeciwwskazania, przebieg, powikłania, cena
Autor: Getty Images

Laserowe usuwanie blizn to jedna z najbardziej skutecznych metod eliminacji blizn. Sposób ten cieszy się ogromnym uznaniem zarówno lekarzy, którzy wykonują zabieg, jak i osób, które mu się poddają.

Mimo, że metoda ta jest stosunkowo droga, niesie za sobą również pewne ryzyko powikłań, to jednak daje nieporównywalnie lepsze efekty, niż większość dużo łagodniejszych metod usuwania blizn, jakie stosowane są w gabinetach, jest też dużo skuteczniejsza niż domowe sposoby na blizny.

Warto jednak wiedzieć, że laserowe usuwanie blizn nie jest zabiegiem, z którego skorzystać może każdy chętny. Do tego zabiegu istnieją bowiem istotne przeciwwskazania. Po laserowym usuwaniu blizn możliwe są również powikłania i z tego powodu decyzję warto dobrze przemyśleć. Na czym polega laserowe usuwanie blizn, jak się do niego przygotować i jak dbać o skórę po zabiegu?

Spis treści

  1. Laserowe usuwanie blizn - wskazania do zabiegu
  2. Laserowe usuwanie blizn - metody
  3. Laserowe usuwanie blizn - przygotowanie
  4. Jak przebiega zabieg laserowego usuwania blizn?
  5. Laserowe usuwanie blizn - efekty zabiegu
  6. Laserowe usuwanie blizn - pielęgnacja skóry po zabiegu
  7. Powikłania po laserowym usuwaniu blizn
  8. Laserowe usuwanie blizn - ile to kosztuje
  9. Laserowe usuwanie blizn - przeciwwskazania

Laserowe usuwanie blizn - wskazania do zabiegu

Zabieg laserowego usuwania blizn zalecany jest osobom, których komfort życia i samoocena związana z bliznami znacząco się obniżyły.

Za pomocą laserowego usuwania blizn można usuwać m.in.:

Laserowe usuwanie blizn - metody

W laserowej korekcji blizn stosowane są różne lasery - w tym lasery frakcyjne ablacyjne i nie ablacyjne, które stosuje się w zdecydowanej większości przypadków. W grupie tych urządzeń są m.in. laser ablacyjny CO2, laser erbowy, laser tulowy czy laser frakcyjny picosekundowy. 

Lasery tego typu równomiernie działają na bliznę, co pozwala wyrównać jej powierzchnię i kolor na tyle, że blizna staje się dużo mniej widoczna. By rozjaśnić blizny przebarwione, lekarz może użyć lasera q-switch, natomiast blizny czerwone i różowe zazwyczaj leczone są laserem naczyniowym. O wyborze urządzenia decyduje lekarz przeprowadzający zabieg.

Laserowe usuwanie blizn - przygotowanie

Zabieg laserowego usuwania blizn wymaga pewnych przygotowań, o których pacjentowi mówi lekarz podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu. Kilka tygodni przed zabiegiem laserowego usuwania blizn trzeba zrezygnować z opalania oraz zabiegów złuszczających skórę takich jak peelingi chemiczne czy mikrodermabrazja, a w niektórych przypadkach również z peelingów domowych, a także z kosmetyków z kwasami.

Nie należy również stosować niektórych leków oraz kosmetyków, leków i suplementów diety mogących mieć działanie fotouczulające (czyli zawierających m.in. zioła takie jak dziurawiec czy skrzyp). 

Jak przebiega zabieg laserowego usuwania blizn?

Laserowe usuwanie blizn nie jest zabiegiem długim. Cała procedura trwa, w zależności od typu blizny i jej rozległości, od 30 do 90 minut. W tym czasie lekarz kieruje wiązkę lasera w precyzyjnie wybrane miejsca na bliźnie i w jej okolicy.

Światło, docierając w głąb tkanki podskórnej i skóry właściwej powoduje mikrouszkodzenia. Na skutek reakcji foto termicznej znajdująca się w tkankach woda odparowuje, co zapoczątkowuje cały szereg procesów odbudowy tkanki.

Jednym z nich jest stymulacja produkcji kolagenu, białka podporowego skóry, dzięki któremu jest ona gładka i jędrna. Lekarz operuje światłem lasera w taki sposób, by między mikrouszkodzeniami została odpowiednio duża nieuszkodzona tkanka, Dzięki temu skóra goi się łatwiej, proces ten pozwala również zapoczątkować przebudowę kolagenu w taki sposób, by w miejscu blizny powstała nowa tkanka o prawidłowej strukturze i właściwym, jednolitym odcieniu.

Laserowe usuwanie blizn - efekty zabiegu

Laserowe usuwanie blizn zazwyczaj daje bardzo dobre efekty. Duże blizny usuwane tą metodą stają się wyraźnie jaśniejsze, mniej widoczne, małe blizny w wielu przypadkach znikają zaś zupełnie.

Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków potrzeba co najmniej kilku wizyt, by widocznie rozjaśnić lub spłycić bliznę.

Laserowe usuwanie blizn - pielęgnacja skóry po zabiegu

Rekonwalescencja po zabiegu laserowego usuwania blizny może trwać nawet miesiąc (mniej więcej tyle czasu zajmuje rekonwalescencja po usuwaniu blizn potrądzikowych). Wiele jednak zależy od tego, jak duża była blizna i gdzie się znajdowała, a także tego, jakiego lasera użyto do jej spłycenia.

W przypadku zastosowania niektórych laserów możliwy jest powrót do normalnej aktywności jeszcze w tym samym lub w następnym dniu. Jednak po zdecydowanej większości zabiegów proces gojenia skóry trwa około dwóch tygodni. W tym czasie nie wolno korzystać z basenów ani z sauny, trzeć skóry, nakładać makijażu (w przypadku usuwania blizn na twarzy), stosować niektórych kosmetyków.

Skóra może być obrzęknięta, podrażniona i bardzo uwrażliwiona, dlatego lekarze zalecają, by bezpośrednio po zabiegu nastawić się na spędzenie w domu kilku najbliższych dni. Przez okres zalecony przez lekarza należy też stosować preparaty łagodzące, przyspieszające gojenie i chroniące przez słońcem. Przez kolejne pół roku nie wolno się opalać.

Powikłania po laserowym usuwaniu blizn

Laserowe usuwanie blizn jak każdy zabieg laserowy niesie za sobą możliwe ryzyko powikłań. Jednym z nich jest możliwość powstania przebarwień - dlatego zabieg ten najlepiej wykonywać jesienią i zimą, kiedy słońce nie świeci aż tak mocno.

Nieumiejętnie wykonany zabieg może również doprowadzić do poważnych poparzeń skóry i związanych z tym problemów. Po kontakcie z laserem może również dojść do trwałych zaburzeń pigmentacji skóry, a także do powstania blizn przerostowych.

Laserowe usuwanie blizn - ile to kosztuje

Ile kosztuje laserowe usuwanie blizn? Nie jest to tani zabieg, jednak koszt zależy zarówno od rodzaju i wielkości blizny, jak i od typu sprzętu, jaki wykorzystywany jest do zabiegu.

Laserowe usuwanie blizn po trądziku na twarzy to koszt średnio 1200 zł za jeden zabieg, usuwanie blizn po cesarskim cięciu ok. 300 zł (również za jeden zabieg), podobnie kształtuje się cena usuwania rozstępów. Całkowita cena zależy od ilości koniecznych zabiegów.

Laserowe usuwanie blizn - przeciwwskazania

Laserowe usuwanie blizn nie jest zabiegiem dla każdego - podobnie jak w przypadku innych zabiegów laserowych istnieje szereg przeciwwskazań.

Przeciwwskazania do laserowego usuwania blizn to:

Laserowe usuwanie rozstępów

Specjalizacje medyczne - test wiedzy

Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się: