Blizny po ospie - jak usunąć ślady po ospie?

2024-01-18 22:46

Blizny po ospie to nadal częsty widok, choć istnieje szczepionka przeciw ospie i leki zapobiegające takim problemom. Czy możliwe jest pozbycie się starych blizn po ospie, jeśli już powstały? Co może pomóc, by pozbyć się brzydkich śladów po ospie wietrznej?

Blizny po ospie - jak usunąć ślady po ospie?
Autor: Getty Images Blizny po ospie - jak usunąć ślady po ospie?

O usuwaniu blizn po ospie wietrznej myślą ci, którzy przeszli tę chorobę i, niestety, otrzymali po niej trwałą pamiątkę w postaci nieestetycznych zmian na skórze. Szczególnie kłopotliwe są ślady po ospie na twarzy, ponieważ szpecą wygląd i mogą być przyczyną kompleksów. Czy można usunąć blizny po ospie i jak to zrobić?

Spis treści

  1. Skąd się biorą blizny po ospie?
  2. Jak wyglądają blizny po ospie?
  3. Jak uniknąć blizn po ospie?
  4. Czy blizny po ospie znikają?
  5.  Jak pozbyć się blizn po ospie?
  6. Co na blizny po ospie? Naturalne metody
  7. Czym smarować ślady po ospie?
  8. Maść na blizny po ospie
  9. Krem na blizny po ospie
  10. Usuwanie blizn po ospie - zabiegi w gabinetach kosmetycznych

Skąd się biorą blizny po ospie?

Ospa wietrzna to bardzo częsta i bardzo zaraźliwa choroba zakaźna wieku dziecięcego, choć chorują na nią także dorośli, którzy nie przeszli jej wcześniej. Dzięki nieobowiązkowych szczepieniom przeciw tej chorobie spadło nieco liczba zachorowań, mimo to wciąż słyszy się o wiatrówce szalejącej w dużych skupiskach dziecięcych – żłobkach i przedszkolach.

Charakterystycznym objawem ospy wietrznej są pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, które w trakcie choroby pękają i zamieniają się w strupki, powodując silny świąd. To właśnie swędzenie jest przyczyną rozdrapywania zmian, a to kończy się powstaniem blizny w miejscu uszkodzonego strupa.

Ślady po strupkach pojawiają się też wtedy, gdy w czasie pęknięcia pęcherzyka dojdzie do nadążenia rany, przez co goi się nieprawidłowo.

Blizna po ospie należy do rodzaju blizn zanikowych, co oznacza, że w miejscu rany brakuje tkanki, dlatego blizny mają postać mniej lub bardziej głębokich dziur w skórze.

Jak wyglądają blizny po ospie?

Charakterystyczne dla blizn po ospie jest wyraźne wgłębienie i czasem "pomarszczenie" na powierzchni skóry. Głębokość zależy od tego, czy rana była zabrudzona, intensywnie drapana czy ocierana, no. w pobliżu gumki od bielizny. Kształt "wybrzuszenia" wyodrębnionego przez wgłębienia: okrągły, półokrągły, szpiczasty lub grudkowaty. najczęściej zmiana przyjmuje odcień zbliżony do kolorytu skóry, chociaż początkowo jest różowa, potem bladnie, może też przyjąć sinawy kolor.

Jak uniknąć blizn po ospie?

Nie każdy, kto choruje na wiatrówkę musi mieć po niej ślady w postaci blizn po ospie. Większość osób nie ma nawet najmniejszego śladu po krostach, bez względu na to, czy przebieg ich choroby był lekki czy ciężki, lub czy mieli dużo czy mało pęcherzy.

Aby nie doprowadzić do powstania blizn po ospie należy unikać rozdrapywania krostek, co oczywiście jest trudne, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, bo zmiany bardzo swędzą.

Warto jednak próbować: pomaga stosowanie chłodzących preparatów zmniejszających świąd oraz obcinanie paznokci, co utrudnia rozdrapywanie pęcherzyków. Konieczne jest też dbanie o higienę w czasie choroby.

Teoria, że w czasie ospy nie powinno się myć jest nieprawdziwa i szkodliwa – unikanie wody i mydła prowadzi do nadkażeń, czyli zainfekowania ranek bakteriami. Nie wolno jedynie przesiadywać w wodzie zbyt długo – lepiej zastąpić kąpiel w wannie szybkim prysznicem.   

Na zmniejszenie blizn po ospie wpływa też unikanie słońca – nie powinno się wystawiać świeżych śladów na działanie promieni UV.

Czy blizny po ospie znikają?

Blizny po ospie mogą utrzymywać się do kilkunastu miesięcy po chorobie, a nawet dłużej. Płytsze najczęściej stopniowo znikają same, ale niestety niektóre ślady po ospie przybierają postać trwałych blizn wklęsłych (zanikowych). By się z nimi pożegnać, potrzebne bywa specjalistyczne wsparcie.

 Jak pozbyć się blizn po ospie?

Blizny po strupkach wywołanych wiatrówką - jeśli już się pojawią, niestety pozostają na skórze na zawsze. Dlatego wiele osób myśli o usunięciu blizn po ospie wietrznej. Jest to możliwe, warto jednak zaznaczyć, że im starsza blizna, tym trudniej się jej pozbyć.

Istnieje wiele naturalnych metod usuwania śladów po ospie, wypracowanych przez wieki, które niestety nie zawsze są skuteczne.

Co na blizny po ospie? Naturalne metody

Jak się pozbyć blizn samodzielnie? Jedną z dość popularnych metod naturalnych jest stosowanie witaminy E. Jest ona uważana za skuteczne narzędzie w leczeniu zmian skórnych, nie tylko po ospie. Badania nie dowiodły jednak, że witamina E zmniejsza blizny – przeciwnie, stosowanie jej na rany może nawet pogorszyć ich stan i często prowadzi do pojawienia się kontaktowego zapalenia skóry.

Podobnie jest z aloesem, który wprawdzie przyspiesza gojenie się ran, jednak nie zmniejsza istniejących już blizn.  Badania nie potwierdziły również skuteczności masła kakaowego w leczeniu rozstępów i blizn po ospie.  

Najlepsze rekomendacje medyczne wydaje się mieć olejek różany, który zawiera przeciwutleniacze (kwas askorbinowy) i kwasy tłuszczowe. Testy wykazały, że nakładanie olejku na świeżą bliznę dwa razy dziennie przez 12 tygodni poprawiło ostateczny jej wygląd.

Sprawdza się również kolagen, który jest składnikiem głębszych warstw skóry – to właśnie uszkodzenie włókien kolagenowych jest przyczyną powstawania dziur w skórze. Można go spożywać w pokarmach (golonka, galaretki mięsne i produkty z żelatyną) lub stosować zewnętrznie w kremach z kolagenem. Warto jednak podkreślić, że takie terapie nie sprawdzają się w przypadku blizn mających kilka lub kilkanaście lat. 

Czym smarować ślady po ospie?

Na świeże blizny po ospie warto stosować specjalne maści lub kremy regenerujące na blizny. Niektóre z nich zawierają łagodne środki złuszczające, które usuwają górną warstwę komórek skóry, a także martwy naskórek w okolicy. Inne nawilżają same komórki i „wypełniają” luki w tkankach, co zmniejsza widoczność blizn.

Maść na blizny po ospie

W Polsce popularne są maści z retinolem. Klinicznie udowodniono, że retinol, który jest pochodną witaminy A, zwiększa produkcję kolagenu. Testy wykazały poprawę u 90 proc, osób stosujących retinol i kwas glikolowy na zmiany trądzikowe, które są zbliżone do tych po ospie. 

W aptekach dostać też można maści z alantoiną, masą perłową heparyną oraz wyciągiem z cebuli, które zmiękczają tkanki i rozluźniają ich strukturę kolagenową zmniejszając blizny, a także peelingi usuwające stare komórki skóry.

Krem na blizny po ospie

Substancje czynne w kremach na blizny niejednokrotnie są te same, co w maściach, ale tradycyjnie to maści działają mocniej, choćby ze względu na  mocniejsze przywieranie do zmiany skórnej, wolniejsze wysychanie i dłuższe działanie miejscowe. Współcześnie te różnice jednak coraz częściej się zacierają.

Coraz popularniejsze są żele - najłatwiejsze do rozprowadzenia, na bazie wody, która szybko odparowuje po naniesieniu na zmianę, ale sama substancja czynna pozostaje aktywna. Żele łatwo się zmywa, nie brudzą, są niewidoczne - zapewne stąd ich rosnąca popularność.

Usuwanie blizn po ospie - zabiegi w gabinetach kosmetycznych

Najskuteczniejszymi metodami usuwania blizn po ospie są zabiegi przeprowadzane w gabinetach kosmetycznych. Wybór odpowiedniej metody należy do specjalisty który po obejrzeniu zmian oceni ich głębokość.

  • Najprostszy i najtańszy zabieg to peeling chemiczny, który polega na użyciu specjalnych płynów, wywołujących łagodną reakcję chemiczną w górnej warstwie skóry. Kwas zwarty w peelingu złuszcza zewnętrzną warstwę i poprawiając wygląd głębokich blizn.
  • Podobny do peelingu jest zabieg mikrodermabrazji polegający na zeszlifowywaniu górnej warstwy skóry specjalnym narzędziem – obrotową szczoteczką.
  • Inną metodą jest mezoterapia igłowa, która polega na wprowadzaniu do warstwy podskórnej aktywnych substancji pobudzających regenerację tkanek i produkcję włókien kolagenowych w bliźnie.
  • Skuteczny jest również zabieg z użyciem lasera, który powoduje w bliźnie mikrouszkodzenia, zmuszając skórę do rozpoczęcia nowego, tym razem prawidłowego procesu ich gojenia.
  • Nowoczesna technologia pozwala również na wypełnianie dziur po ospie. Do takiego zabiegu stosuje się kwas hialuronowy – naturalną i bezpieczną substancję. Efekt wypełnienia blizn jest natychmiastowy, niestety nie wieczny - utrzymuje się ok. 2 lat, ale jednocześnie poprawia stan blizny, ponieważ pobudza naturalne procesy regeneracji skóry i wytwarzanie kolagenu.
  • Zabiegiem coraz częściej stosowanym w usuwaniu blizn po ospie jest też mikroigłowanie. Zabieg działa na tej samej zasadzie, co zabieg laserem. Narzędzie z igłami powoduje w miejscu blizny uszkodzenia, które zaczynają się zabliźniać. Procedura może wymagać kilkukrotnego powtórzenia, można ją też łączyć z wprowadzaniem do skóry składników aktywnych.

Czytaj też: