Zioła fotouczulające - które zioła uczulają na słońce? [LISTA]

2018-05-29 16:54 Monika Majewska

Zioła fotouczulające i fototoksyczne to zioła, które zwiększają wrażliwości na światło słoneczne. Osoby, które je przyjmują, powinny unikać opalania i zabezpieczać skórę preparatami z filtrami UV. W przeciwnym razie po kontakcie z promieniami UV mogą się pojawić objawy, które przypominają poparzenie słoneczne.

Zioła fotouczulające i fototoksyczne to zioła, które - zastosowane wewnętrznie lub zewnętrznie - pod wpływem promieni słonecznych wywołują niepożądane reakcje na skórze, przypominające silne oparzenia słoneczne –  palenie skóry, rumień, obrzęk, bolesne pęcherze. To wyprysk fotoalergiczny lub fototoksyczny.

Wyprysk fotoalergiczny pojawia się wtedy, gdy pod wpływem promieniowania słonecznego dochodzi w skórze do przekształcenia tolerowanej substancji w substancję uczulającą.

Związki te szkodzą tylko osobom o swoistej nadwrażliwości, zdecydowana większość ludzi będzie tolerować identyczną dawkę substancji i promieniowania. Zmiany zapalne skóry pojawiają się zwykle po 1 - 2 dniach od ekspozycji i utrzymują przez kolejne kilka dni.

Inaczej jest w przypadku wyprysku fototoksycznego. Zawarte w ziołach substancje fototoksyczne pod wpływem słońca uwalniają wolne rodniki, co prowadzi do uszkodzenia komórek i ostrej reakcji zapalnej. Mogą one zaszkodzić każdej osobie. Reakcja fototoksyczna pojawia się bardzo szybko - od kilku minut do kilku godzin od ekspozycji na słońce.

Zioła fotouczulające i fototoksyczne - dziurawiec

Za działanie fotouczulające dziurawca odpowiada zawarta w nim hiperycyna. Warto wiedzieć, że dziurawiec wchodzi w interakcje z wieloma powszechnie stosowanymi lekami.

Dziurawiec może obniżać skuteczność np. tabletek antykoncepcyjnych, leków zmniejszających krzepliwość krwi, obniżających ciśnienie krwi, a nawet tych przeciwnowotworowych.

Jednym z groźniejszych skutków połączenie dziurawca z niektórymi lekami może spowodować zespół serotoninowy - stan, który może prowadzić nawet do śmierci.

Zioła fotouczulające i fototoksyczne - arcydzięgiel, aminek zwyczajny i ruta

Innymi substancjami zawartymi w ziołach, która mają silne działanie fotouczulające i fototoksyczne, są furanokumaryny. Występują one w takich roślinach, jak arcydzięgiel, aminek większy i ruta.

Aminek większy i arcydzięgiel należą do roślin z rodziny selerowatych, podobnie jak warzywa, takie jak, m.in. pasternak zwyczajny, seler, marchew zwyczajna, pietruszka zwyczajna i koper.

One również mogą uczulać po wystawieniu skóry na działanie promieni słonecznych, dlatego latem lepiej jeść je wieczorem lub po prostu nie wychodzić na słońce po ich spożyciu.

Jednak największe zagrożenie stanowią dwie inne rośliny z rodziny selerowatych - barszcz  Mantegazziego i barszcz Sosnowskiego.

Inne rośliny z tej samej rodziny co ruta (rutowatych), które mogą wywołać reakcję fotoalergiczną lub fototoksyczną, to pomarańcza bergamota i cytryna zwyczajna.

Warto wiedzieć, że nawet olejek bergamotowy, który występuje jako jeden ze składników perfum, może wywoływać  fototoksyczne zapalenie skóry.

Zioła fotouczulające i fototoksyczne - rumianek, nagietek, arnika

Rumianek, stokrotka i nagietek to rośliny należące do rodziny Compositae - największej grupa  roślin  kwitnących  (25000  gatunków), z których aż 200 powoduje alergię.

W tej grupie znajdują się także chryzantema, dalia, arnika górskakrwawnik, wrotycz, nawłoć, bylica pospolita, a także warzywa, takie jak sałata i cykoria.

Substancjami odpowiedzialnymi za właściwości uczulające roślin z tej rodziny są seskwiterpeny laktonowe występujące w liściach, kwiatach, łodygach, korzeniu i pyłkach.

Zioła fotouczulające i fototoksyczne - skrzyp polny

Do tej pory nie udowodniono naukowo właściwości fotouczulających (nie jest znana substancja, która miałaby takie działanie). Jednak zdarzają się rzadkie przypadki nadwrażliwości na słońce, które pojawiają się po spożyciu skrzypu polnego.

Dlatego niektórzy radzą, aby w okresach intensywnego opalania zapobiegawczo zrobić przerwę w stosowaniu tego zioła.

Bibliografia:

Śpiewak R., Fotodermatozy,czyli choroby skóry prowokowane przez światło, "Kosmetyka Profesjonalna" 2009, nr 3

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  W numerze 9/2019 "Zdrowia": jak leczyć schorzenia stóp, fakty o chorobie Hashimoto, czerniak pokonany, miłość w jesieni życia, co mówią nasze sny, pomidory palce lizać. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i praktycznych wskazówek!

  Dowiedz się więcej
  Miesięcznik Zdrowie 9/2019
  KOMENTARZE