Zioła też mogą szkodzić. Po czym poznać przedawkowanie lub zatrucie?

2022-06-03 15:54

Zioła od wieków uważane są za rośliny lecznicze, pomagające w walce z wieloma chorobami. Należy jednak pamiętać, że również te z pozoru bezpieczne preparaty, użyte w nadmiarze mogą poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Czy zioła można przedawkować? Kiedy zioła szkodzą?

Zielone przyprawy leżą na desce
Autor: Getty Images

Czy wiesz, kiedy zioła szkodzą? Polacy znajdują się na drugim miejscu w Europie (po Niemcach) w spożyciu leków pochodzenia roślinnego. Niestety większość z nich aplikujemy sobie sami, wychodząc z błędnego założenia, że naturalny produkt nie może być szkodliwy. Pierwszym i podstawowym błędem jest mieszanie ziół z lekami. To wyjątkowo niebezpieczne, bowiem zioła mogą zmienić działanie leków - wzmocnić lub osłabić zaleconą dawkę i wywoływać szkodliwe działanie zapisanego lekarstwa.

Spis treści

  1. Zioła - nie kupuj preparatów niewiadomego pochodzenia
  2. Zioła - okres stosowania
  3. Czy ziołami można się zatruć?

Zioła - nie kupuj preparatów niewiadomego pochodzenia

Zanim zdecydujemy się na konkretny preparat , upewnijmy się, że na opakowaniu jest jego naukowa nazwa, wymienione wykorzystane części rośliny, datya produkcji oraz przydatności do spożycia oraz adres producenta. Nigdy nie kupujmy ziół mieszanych, których pochodzenia nie znamy. Nie próbujmy też ich sami zbierać i suszyć, zwłaszcza jeśli o ziołolecznictwie mamy blade pojęcie. Herbatka z popularnego rumianku, który zbierzemy w miejskim parku, może zrobić więcej krzywdy niż pożytku, ma w sobie bowiem więcej ołowiu niż właściwości leczniczych.

Zioła - okres stosowania

Naturalne mieszanki mogą szkodzić, jeśli stosujemy je zbyt długo. Specjaliści przestrzegają, że bezwzględnie należy zaprzestać stosowania ziół po pół roku systematycznego picia naparów i zrobić przynajmniej trzymiesięczną przerwę. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych i przewlekle biorących innego rodzaju leki. Warto też pamiętać, by odstawić wszelkiego rodzaju preparaty ziołowe, jeśli czeka nas operacja. Czosnek, miłorząb i żeń-szeń sprzyjają krwawieniom, dziurawiec - zakrzepom, a waleriana przedłuża działanie narkozy.

Czy ziołami można się zatruć?

Podobno aż 70 proc. leków pochodzenia roślinnego jest przyjmowanych bez konsultacji z lekarzem. Jeśli jakiś czas po regularnym stosowaniu ziół dopadną nas nudności, wymioty, bóle brzucha czy biegunka, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Być może są to pierwsze objawy zatrucia ziołami.

Ważne

Uboczne działanie niektórych ziół:

  • naparstnica wełnista może powodować zwolnienie pracy serca, aż do zatrzymania krążenia
  • żywokost lekarski może uszkodzić wątrobę
  • ruta zwyczajna może wywołać uczulenie przypominające oparzenie
  • dziurawiec - może hamować działanie leków antydepresyjnych, co grozi pogłębieniem choroby i próbami samobójczymi
  • jałowiec pospolity w dużych ilościach może podrażniać nerki, a stosowany zewnętrznie – skórę
  • jarzębina - zawiera kwas parasorbowy, który rozpada się pod wpływem wysokich temperatur i suszenia, dlatego może powodować biegunki, wymioty i ogóne osłabieniem organizmu
  • krwawnik pospolity - w dużych ilościach może być bardzo toksyczny. Niepożądane objawy to silne bóle głowy oraz stany podobne do oszołomienia
  • mniszek – w dużych ilościach może zwiększyć liczbę białych krwinek
  • tymianek właściwy  - zawiera tymol, który w większych ilościach jest silnie toksyczny (trujący)