Czy izotretynoina jest skuteczna w leczeniu trądziku?

Izotretynoina to chyba jedyna substancja, która rzeczywiście sobie radzi z trądzikiem, który w ciężkiej, bardzo ciężkiej i piorunującej postaci jest bardzo trudny w leczeniu. Jednak, ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych, leczenie trądziku izotretynoiną wymaga ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza prowadzącego kurację.

Izotretynoina, pod względem chemicznym jest retinoidem - pochodną witaminy A. Jako lek na trądzik, izotretynoina jest dostępna w kapsułkach kilku producentów. Stosuje się ją doustnie przez okres 4-6 miesięcy, w indywidualnie dobranych dawkach, a wskaźniki jej skuteczności są wysokie nawet w najcięższych postaciach trądziku.

Izotretynoina: skuteczość w leczeniu trądziku

Izotretynoina powoduje całkowite ustąpienie zmian trądzikowych u 80-90 procent pacjentów po jednym, prawidłowo przeprowadzonym kursie terapii oraz trwałe wyleczenie z trądziku u ponad 60 procent pacjentów po jednym, prawidłowo przeprowadzonym kursie terapii (różnica w porównaniu z powyższym odsetkiem wynika z faktu, że u części pacjentów choroba nawraca i kurs trzeba powtórzyć).

Jak działa izotretynoina?

  • zmniejsza wydzielanie łoju, co przekłada się także na zmniejszenie rozmiarów gruczołów łojowych;
  • normalizuje procesy rogowacenia, „otwierając” istniejące zaskórniki i umożliwiając ich opróżnienie oraz hamując tworzenie się nowych;
  • ogranicza rozwój bakterii Propionibacterium acnes, odpowiedzialnych za podrażnienie skóry i miejscowy proces zapalny (bezpośrednią przyczyną podrażnienia i zapalenia skóry są kwasy tłuszczowe, uwalniane podczas rozkładu łoju przez te bakterie).

Izotretynoina w leczeniu trądziku: wskazania

Poza przypadkami ciężkiego, bardzo ciężkiego i piorunującego trądziku, izotretynoiną leczy się nią także:

  • trądzik o średnim nasileniu, oporny na inne leki
  • trądzik o średnim nasileniu z tendencją do bliznowacenia
  • trądzik o średnim nasileniu z tendencją do nawrotów
  • trądzik z silnym łojotokiem
  • trądzik, który jest źródłem kompleksów, depresji i myśli samobójczych

Leczenie trądziku izotretynoiną a ciąża

Izotretynoiny nie można stosować w ciąży, ponieważ mogłaby zaburzyć jej przebieg lub niekorzystnie wpłynąć na płód. Żeby skutecznie wyeliminować to ryzyko, u kobiet stosuje się ją po wykluczeniu ciąży (dwukrotnym testem ciążowym) i pod osłoną antykoncepcji, obowiązującą przez miesiąc przed terapią, przez cały okres trwania terapii i przez miesiąc po jej zakończeniu.

Czytaj także: Tabletki na trądzik: w jaki sposób, i czy w ogóle działają?

Leczenie trądziku izotretynoiną: konieczne regularne badania

Izotretynoina może spowodować wahania niektórych parametrów pracy organizmu. Najczęściej dotyczy to lipidogramu i prób wątrobowych (15 procent leczonych). Dlatego pacjenci zobowiązani są wykonywać w trakcie terapii kontrolne badania krwi (po miesiącu, po 3 miesiącach i każdorazowo po zwiększeniu dawki leku). Wahania te są przejściowe i odwracalne. Mogą jednak wymusić modyfikację dawki leku u danego pacjenta. Ze względu na możliwość wystąpienia tych wahań, podczas terapii izotretynoiną nie wolno spożywać alkoholu, który zaburza gospodarkę lipidową i obciąża wątrobę (powoduje wzrost transaminaz). Natomiast, wbrew mitowi, prawidłowo prowadzona, rutynowa terapia izotretynoiną nie powoduje trwałego uszkodzenia wątroby. Nie wpływa też na nerki ani na układ moczowo-płciowy.

Leczenie trądziku izotretynoiną a powstawanie blizn

Trądzik wiąże się z powstawaniem na skórze blizn – tym liczniejszych i głębszych, im jest bardziej agresywny i dłużej trwa. Leczenie izotretynoiną nie tylko powstrzymuje rozwój tej choroby, ale także „zaciera” po niej ślady. Hamując aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozpad kolagenu, izotretynoina:

  • spłyca istniejące blizny zanikowe
  • zapobiega powstawaniu nowych blizn

Leczenie trądziku izotretynoiną a opalanie

Izotretynoina nie jest lekiem fototoksycznym (odczyny fototoksyczne po izotretynoinie należą do sporadycznych). Jednak leczeni nią pacjenci powinni unikać ekspozycji na promienie UV oraz chronić przed nimi skórę i oczy (kremy z filtrem UV, okulary z filtrem UV). Wynika to z faktu, że lek ten uwrażliwia oraz wysusza skórę i spojówki. Nie znaczy to natomiast, że nie można go stosować w lecie lub na obszarach geograficznych o intensywnym nasłonecznieniu.

Sposoby leczenia trądziku [wideo]

O tym, jak skutecznie leczyć trądzik podpowiada dermatolog Agnieszka Bliżanowska z Centrum WelldDerm.

Sposoby leczenia trądziku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Notadocotoryet
|

ZDECYDOWANIE NIE. Poczytaj ulotkę

Masz
|

Jestem w trakcie kurach izotretyna 30mg czy mogę stosować jednocześnie witaminy zawierajace witaminę A?

MSLAURAKA
|

https://www.youtube.com/wat...

ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA FILMIKU Z KURACJI DZIEŃ PO DNIU :)

Załamana
|

Niestety izotretynoina nie zawsze pomaga :( Przeszłam dwie kuracje - jedną 9 miesięczną, drugą roczną i mimo tego trądzik powrócił. Po ostatniej kuracji nawrót zauważyłam już po pół roku. Najpierw było wzmożone błyszczenie, potem zaskórniki, a teraz mam już takie ropne guzki na twarzy, szyi, plecach i dekolcie :( Mam problem z hormonami oraz Hashimoto i endokrynolog miał ustabilizować szalejące hormony, a wtedy i trądzik miał się zmniejszyć. Niestety dwa lata leczenia, a trądzik coraz gorszy :(

xania
|

@Beata, a jak długo go używałas, codziennie go nakładałaś? próbowałas innych metod, co Ci dermatolog mówił ?

Beata
|

dla mnie najbardziej skuteczny był żel Alaclarin żadne maseczki wizyty u dermatologa mi nie pomogły. Tylko zmiana przyzwyczajeń i ten żel, którego używałam systematycznie.

realcosmetics4u
|

Leczyłam się na trądzik kilka lat, w końcu dermatolog zalecił mi leczenie się izotretynoiną. Moją przygodę z tą kuracją opisałam na blogu http://realcosmetics4u.blog...
Zapraszam, są tam porady na temat najczęstszych błędów w kuracji, najlepszych kremów oraz podkładów do twarzy, które można stosować w trakcie leczenia

ola89
|

Hey. Na swoim blogu opisuje moją przygodę z izotretynoiną oraz pokazuje jakie kosmetyki oraz jaki makijaż najlepiej wybierać. Leczenie to nie musi być trudne z :

http://realcosmetics4u.blog...

Serdecznie polecam ;)
Ola

EWAR
|

OPIS KURACJI I ZDJĘCIA NA MOIM BLOGU http://zaakceptujtojakajest...

zuza
|

blog na temat kuracji https://izotretynoina.wordp...
zapraszam