Czy izotretynoina jest skuteczna w leczeniu trądziku?

2015-05-20 9:54

Izotretynoina to chyba jedyna substancja, która rzeczywiście sobie radzi z trądzikiem, który w ciężkiej, bardzo ciężkiej i piorunującej postaci jest bardzo trudny w leczeniu. Jednak, ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych, leczenie trądziku izotretynoiną wymaga ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza prowadzącego kurację.

Trądzik: czy izotretynoina jest skuteczna w leczeniu trądziku?
Autor: thinkstockphotos.com Trądzik: czy izotretynoina jest skuteczna w leczeniu trądziku?

Spis treści

 1. Izotretynoina: skuteczość w leczeniu trądziku
 2. Jak działa izotretynoina?
 3. Izotretynoina w leczeniu trądziku: wskazania
 4. Leczenie trądziku izotretynoiną a ciąża
 5. Leczenie trądziku izotretynoiną: konieczne regularne badania
 6. Leczenie trądziku izotretynoiną a powstawanie blizn
 7. Leczenie trądziku izotretynoiną a opalanie
 8. Sposoby leczenia trądziku [wideo]

Izotretynoina, pod względem chemicznym jest retinoidem - pochodną witaminy A. Jako lek na trądzik, izotretynoina jest dostępna w kapsułkach kilku producentów. Stosuje się ją doustnie przez okres 4-6 miesięcy, w indywidualnie dobranych dawkach, a wskaźniki jej skuteczności są wysokie nawet w najcięższych postaciach trądziku.

Izotretynoina: skuteczość w leczeniu trądziku

Izotretynoina powoduje całkowite ustąpienie zmian trądzikowych u 80-90 procent pacjentów po jednym, prawidłowo przeprowadzonym kursie terapii oraz trwałe wyleczenie z trądziku u ponad 60 procent pacjentów po jednym, prawidłowo przeprowadzonym kursie terapii (różnica w porównaniu z powyższym odsetkiem wynika z faktu, że u części pacjentów choroba nawraca i kurs trzeba powtórzyć).

Jak działa izotretynoina?

 • zmniejsza wydzielanie łoju, co przekłada się także na zmniejszenie rozmiarów gruczołów łojowych;
 • normalizuje procesy rogowacenia, „otwierając” istniejące zaskórniki i umożliwiając ich opróżnienie oraz hamując tworzenie się nowych;
 • ogranicza rozwój bakterii Propionibacterium acnes, odpowiedzialnych za podrażnienie skóry i miejscowy proces zapalny (bezpośrednią przyczyną podrażnienia i zapalenia skóry są kwasy tłuszczowe, uwalniane podczas rozkładu łoju przez te bakterie).

Izotretynoina w leczeniu trądziku: wskazania

Poza przypadkami ciężkiego, bardzo ciężkiego i piorunującego trądziku, izotretynoiną leczy się nią także:

 • trądzik o średnim nasileniu, oporny na inne leki
 • trądzik o średnim nasileniu z tendencją do bliznowacenia
 • trądzik o średnim nasileniu z tendencją do nawrotów
 • trądzik z silnym łojotokiem
 • trądzik, który jest źródłem kompleksów, depresji i myśli samobójczych

Leczenie trądziku izotretynoiną a ciąża

Izotretynoiny nie można stosować w ciąży, ponieważ mogłaby zaburzyć jej przebieg lub niekorzystnie wpłynąć na płód. Żeby skutecznie wyeliminować to ryzyko, u kobiet stosuje się ją po wykluczeniu ciąży (dwukrotnym testem ciążowym) i pod osłoną antykoncepcji, obowiązującą przez miesiąc przed terapią, przez cały okres trwania terapii i przez miesiąc po jej zakończeniu.

Czytaj także: Tabletki na trądzik: w jaki sposób, i czy w ogóle działają?

Leczenie trądziku izotretynoiną: konieczne regularne badania

Izotretynoina może spowodować wahania niektórych parametrów pracy organizmu. Najczęściej dotyczy to lipidogramu i prób wątrobowych (15 procent leczonych). Dlatego pacjenci zobowiązani są wykonywać w trakcie terapii kontrolne badania krwi (po miesiącu, po 3 miesiącach i każdorazowo po zwiększeniu dawki leku). Wahania te są przejściowe i odwracalne. Mogą jednak wymusić modyfikację dawki leku u danego pacjenta. Ze względu na możliwość wystąpienia tych wahań, podczas terapii izotretynoiną nie wolno spożywać alkoholu, który zaburza gospodarkę lipidową i obciąża wątrobę (powoduje wzrost transaminaz). Natomiast, wbrew mitowi, prawidłowo prowadzona, rutynowa terapia izotretynoiną nie powoduje trwałego uszkodzenia wątroby. Nie wpływa też na nerki ani na układ moczowo-płciowy.

Leczenie trądziku izotretynoiną a powstawanie blizn

Trądzik wiąże się z powstawaniem na skórze blizn – tym liczniejszych i głębszych, im jest bardziej agresywny i dłużej trwa. Leczenie izotretynoiną nie tylko powstrzymuje rozwój tej choroby, ale także „zaciera” po niej ślady. Hamując aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozpad kolagenu, izotretynoina:

 • spłyca istniejące blizny zanikowe
 • zapobiega powstawaniu nowych blizn

Leczenie trądziku izotretynoiną a opalanie

Izotretynoina nie jest lekiem fototoksycznym (odczyny fototoksyczne po izotretynoinie należą do sporadycznych). Jednak leczeni nią pacjenci powinni unikać ekspozycji na promienie UV oraz chronić przed nimi skórę i oczy (kremy z filtrem UV, okulary z filtrem UV). Wynika to z faktu, że lek ten uwrażliwia oraz wysusza skórę i spojówki. Nie znaczy to natomiast, że nie można go stosować w lecie lub na obszarach geograficznych o intensywnym nasłonecznieniu.

Sposoby leczenia trądziku [wideo]

O tym, jak skutecznie leczyć trądzik podpowiada dermatolog Agnieszka Bliżanowska z Centrum WelldDerm.

Sposoby leczenia trądziku