Masz grypę i czujesz się coraz gorzej? Te objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza

2023-01-05 9:04

Wiele osób bagatelizuję grypę i jej objawy. Choć organizmy większości ludzi poradzą sobie z infekcją samodzielnie, nie stanie się tak u każdego. Niektóre objawy grypy powinny zaniepokoić, szczególnie jeśli mimo samoopieki, stan chorego się nie poprawia. Pewne symptomy mogą zwiastować poważniejsze problemy zdrowotne i świadczyć o rozwoju groźnych powikłań.

Masz grypę i czujesz się coraz gorzej? Te objawy powinny skłonić do wizyty z lekarzem
Autor: Getty Images Masz grypę i czujesz się coraz gorzej? Te objawy powinny skłonić do wizyty z lekarzem

Tridemia nie odpuszcza. Głównym winowajcą jest grypa, na którą od początku września zachorowało prawie 2,5 miliona Polaków. Niestety, odnotowano także rekordową liczbę zgonów z powodu infekcji. Tylko w trakcie ostatnich dwóch tygodni grudnia zmarły 24 osoby.

Kiedy z grypą do lekarza?

Typowe objawy grypy obejmują gorączkę, która może, ale nie musi wystąpić, kaszel, ból gardła. Chory może mieć ból głowy oraz bóle mięśni, dreszcze i odczuwać zmęczenie. Niektóre osoby mogą także mieć nudności, biegunkę i wymioty – tak najczęściej zdarza się u dzieci.

U większości chorych przebieg grypy jest łagodny i nie wymaga wizyty u lekarza. Domowa samoopieka oraz odpoczynek sprawiają, że przeciętna osoba może spodziewać się poprawy w ciągu tygodnia, choć niektóre symptomy takie jak kaszel, mogą trwać znacznie dłużej. Ale nie dzieje się tak u wszystkich.

Gdy nawet po zażyciu leków samopoczucie nie ulega poprawie, a chory nadal ma bardzo wysoką gorączkę, intensywny kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny, złe samopoczucie, duszność, silne bóle głowy, ucha lub zatok, powinien udać się do lekarza.

Te objawy mogą świadczyć m.in. o rozwijających się powikłaniach grypy, dlatego nie powinniśmy ich ignorować.

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Osoby najbardziej narażone na powikłania grypy

Niektóre osoby są szczególnie narażone na powikłania grypy. W ich przypadku infekcja wirusowa może rozwinąć się w niebezpiecznym kierunku.

Szczególnie narażone na ryzyko powikłań związanych z grypą są:

  • dzieci poniżej 12. miesiąca życia,
  • osoby powyżej 65. roku życia,
  • kobiety w ciąży lub kobiety, które urodziły dziecko w ciągu ostatnich 2 tygodni,
  • pacjenci chorujący na schorzenia przewlekłe takie jak choroby płuc, choroby serca, cukrzyca, choroby neurologiczne, zaburzenia metaboliczne,
  • osoby z osłabionym układem odpornościowym np. pacjenci chorujący na HIV, osoby po przeszczepach narządów, pacjenci onkologiczni,
  • osoby otyłe,
  • mieszkańcy placówek opieki długoterminowej,
  • pacjenci przebywający w szpitalu.

W przypadku tych pacjentów występuje wysokie ryzyko powikłań takich jak zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli. Dla wielu z nich grypa może skończyć się hospitalizacją, a nawet śmiercią. Co więcej, infekcja może nasilić ich zdrowotne problemy np. astmę albo niewydolność serca.