To już pewne: grypa zwiększa ryzyko zawału. Najgorzej jest w tym okresie

2023-03-30 11:38

Nowe badanie sugeruje, że ludzie, którzy chorowali na grypę, są bardziej narażeni na zawał serca. Największe zagrożenie jest tylko w krótkim okresie czasu.

To już pewne: grypa zwiększa ryzyko zawału. Najgorzej jest w tym okresie
Autor: Getty Images To już pewne: grypa zwiększa ryzyko zawału. Najgorzej jest w tym okresie

Ryzyko wystąpienia zawału serca po przechorowaniu grypy może być nawet sześciokrotnie wyższe w ciągu siedmiu dni po pozytywnym wyniku testu na obecność wirusa. Tak twierdzą naukowcy, którzy przeanalizowali dane pochodzące z 16 holenderskich laboratoriów. Następnie porównali je ze szpitalnymi statystykami i informacjami dotyczącymi zgonów. 

Poradnik Zdrowie: zawał serca

Grypa zwiększa ryzyko zawału w ciągu siedmiu dni od diagnozy

Naukowcy wyodrębnili 419 przypadków zawału serca u pacjentów z grypą. 25 z nich przeszło zawał serca w ciągu siedmiu dni od postawienia diagnozy grypy, a 177 w ciągu dwunastu miesięcy od rozpoznania grypy, z wyłączeniem pierwszego tygodnia. Pozostałe osoby z badanej grupy miały już wcześniej problemy z sercem.

Ryzyko zawału serca było zatem największe w pierwszym tygodniu od chwili rozpoznania grypy. Skąd ta zależność? Według specjalistów, grypa może wpływać na lepkość krwi. Im bardziej krew gęstnieje, tym bardziej wzrasta ryzyko rozwoju zakrzepów, które predysponują do zawału serca.

Zdaniem ekspertów, wyniki analiz podkreślają znaczenie programu szczepień przeciw grypie, a także świadomość objawów zawału serca wśród lekarzy leczących pacjentów z grypą.

Po czym rozpoznać zawał serca?

Gdy mamy do czynienia z zawałem, liczy się czas. Pierwsze objawy zawału serca to przede wszystkim:

  • ból w klatce piersiowej opisywany jako uczucie ucisku, duszenia, ściskania, palenia lub ciężkości w okolicach klatki piersiowej
  • ból promieniujący do innych części ciała, na przykład do szyi, ramion, pleców, żuchwy lub brzucha
  • trudności z oddychaniem, duszność lub uczucie braku powietrza
  • nadmierne pocenie się
  • nudności i wymioty,
  • zawroty głowy, utrata równowagi lub omdlenia

Warto zwrócić uwagę, że zawał serca może przebiegać inaczej w zależności od indywidualnego przypadku. W przypadku pojawienia się któregokolwiek z powyższych objawów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie ratunkowe.