Alergia na pyłki traw. Objawy alergii wziewnej na pyłki traw

2018-02-11 11:21 ap

Alergia na pyłki traw to najczęstsza przyczyna objawów okresowego alergicznego nieżytu nosa i atopowej astmy pyłkowej. Objawy alergii na pyłki traw są najbardziej odczuwalne w czerwcu i lipcu - to wtedy trawy w Polsce pylą najbardziej. Kiedy trawy pylą najsilniej? Jakie są objawy alergii na pyłki traw?

Objawy alergii na pyłki traw mogą wystąpić już pod koniec kwietnia, ale w tym czasie stężenie alergenów w powietrzu jest tak niewielkie, że większość alergików nie ma z tym kłopotów. Alergia na pyłki traw zazwyczaj daje o sobie znać, gdy stężenie osiąga co najmniej 20 ziaren pyłku traw w 1 m3 powietrza - przy takich stężeniach 1/4 alergików ma już objawy uczulenia. Może to, przy sprzyjającej pogodzie nastąpić już w pierwszych dniach maja, jednak najczęściej objawy alergii u uczulonych na pyłki traw występują w ostatniej dekadzie maja (zwykle pomiędzy Dniem Matki a Dniem Dziecka).

Alergia na pyłki traw: objawy

Alergia na pyłki traw jest najczęstszą przyczyną okresowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek. U osób uczulonych na alergeny pyłku traw dominują objawy typowe dla okresowego alergicznego nieżytu nosa i spojówek:

  • wodnista wydzielina
  • świąd nosa
  • kichanie
  • upośledzenie drożności nosa
  • łzawienie, zaczerwienie i pieczenie spojówek.

Zapobiec (przynajmniej częściowo) pojawieniu się objawów alergii można jedynie poprzez regularne koszenie trawnika, by nie dopuścić do zakwitnięcia traw.

Alergia na pyłki traw: które trawy uczulają?

Znamy około 800 rodzajów i blisko 10 tysięcy gatunków traw, które są roślinami wiatropylnymi. Wszystkie gatunki traw są ze sobą tak bardzo blisko spokrewnione (zgodność aż do 95 procent), że alergeny poszczególnych gatunków w zasadzie się od siebie nie różnią. Większość specjalistów uważa, że najbardziej uniwersalny alergen do diagnostyki i odczulania chorych z alergią na pyłek traw stanowi pyłek tymotki łąkowej. To podobieństwo genetyczne alergenów zawartych w pyłkach traw sprawia również, że jeśli jesteś uczulony na pyłek jednej z nich, również inne mogą wywołać u ciebie objawy alergii.

Alergia na pyłki traw: kiedy pylą trawy?

Główny okres pylenia traw w Polsce to druga połowa maja, czerwiec i pierwsza połowa lipca. Jeśli masz alergię na pyłki traw, a planujesz podróż, musisz brać pod uwagę to,że w różnych częściach Europy trawy pylą w różnych terminach. W Europie północnej okres najbardziej intensywnego pylenia traw przypada na drugą połowę czerwca, lipiec i pierwszą połowę sierpnia, w Europie południowej i rejonie śródziemnomorskim na maj. Poza tym, okresy pylenia mają różną długość w różnych strefach klimatycznych, a także różna jest wysokość stężenia pyłków w powietrzu w poszczególnych krajach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Mikołaj Norwinak
|

na szczęście są już dostępne na rynku maski, które chronią nie tylko przed smogiem ale także przed pyłkami np. broyx - nawet alergicy mogą cieszyć się świeżym powietrzem

victoriia
|

Ja się odczulam, ale też biore lek zilola w tym okresie najgorszego pylenia, jakoś daje radę.

piotrmatejek78
|

Od wczesnej młodości co roku na wiosnę dokuczał mi silny katar i łzawienie oczu, teraz już wiem że byla to alergia na pyłki, często te objawy się zwiększały i kończyłem z gorączką w łóżku.Na szczęście znalazłem testy alergiczne i odczulanie metodą STI co wywołało rewelacyjne efekty, już na drugi dzień po odczuleniu zniknęło mi łzawienie oczu a nos stał się w pełni drożny po paru dniach, o czym mogłem tylko wczesniej pomarzyć.

lamba
|

Jak cierpicie na alergię ,to na pewno powinniście odwiedzić stronkę odetchnijspokojnie.pl. Świetny poradnik z mapą i kalendarzem pyleń. Na pewno ułatwia funkcjonowanie z różnymi alergiami.

kataryyyynka
|

A co masz w składzie swoich leków? Ja biorę takie co mają lewocetryzynę w składzie, bo nie działa otumaniająco.

magdaem
|

polecacie jakiś lek (najlepiej bez recepty), który sprawi że będę w stanie normalnie funkcjonować? :( bo obecnie to tylko spać i spać, koszmar jakiś

Wiolkaaa
|

A to są krople do nosa czy do oczu? i ile razy dziennie je stosujesz?

wOJTEK
|

Jeśli szukasz skutecznych leków na alergię to mogę Ci polecić krople zawierające ektoinę EctoAlerg. Używam ich od dwóch lat, od czasu kiedy siostra przywiozła mi próbkę z Austrii. są one naprawdę dobre, chronią przez kawał czasu. Ostatnio jest na nie promocja albo na stałe obniżyli cenę.

Seba92
|

*dla mnie

Seba92
|

Wszystko fajnie tylko ktoś kto trafia na ten artykuł spodziewa się raczej informacji jak załagodzić jej objawy bądź jakie leki przyjmować.