Świąd: jakie choroby objawiają się swędzeniem skóry

Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" |Joanna Anczura | Konsultacja: Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych

Świąd skóry jest o wiele bardziej dokuczliwy niż ból, przekonują lekarze. Swędzenie skóry może być spowodowane grzybicą, zapaleniem skóry albo świerzbem. Inne możliwe przyczyny świądu skóry to między innymi zapalenie wątroby i niedoczynność tarczycy. Sprawdź, jakie choroby objawiają się swędzeniem skóry.  

Spis treści

  1. Świąd skóry - przyczyny. Choroby skóry
  2. Swędzenie skóry - przyczyny. Alergia
  3. Swędząca skóra - zakażenie enterowirusami
  4. Świąd skóry niedoczynność tarczycy
  5. Swędzenie skóry - zapalenie wątroby
  6. Swędząca skóra - niewydolność nerek
  7. Świąd skóry - żylaki, cukrzyca, nerwica

Swędzenie skóry jest uciążliwe, ale czasami jest też objawem poważnej choroby. Przyczyną świądu skóry może być stan zapalny skóry będący objawem grzybicy – wówczas swędzeniu towarzyszą czerwone, niekiedy łuszczące się plamy w okolicy stóp, pachwin, narządów płciowych. Jeśli na skórze pojawiają się drobne czerwone krostki, mogą być objawem atopowego zapalenia skóry.

Świąd skóry może też oznaczać alergię kontaktową lub alergię pokarmową. Bywa reakcją na lek albo ukąszenie owada. Dokuczliwym swędzeniem przejawiają się liszajec zakaźny, świerzb i wszawica (ta ostatnia dotyczy skóry głowy). Swędzenie może być także objawem ogólnoustrojowych zaburzeń metabolicznych lub hormonalnych. Sprawdź, o czym może świadczyć świąd skóry.

Świąd skóry - przyczyny. Choroby skóry

Na jednej części ciała, np. na stopach, narządach płciowych czy nawet paznokciach pojawiają się czerwone, łuszczące się lub pokryte drobnymi łuseczkami swędzące plamy. To pierwszy objaw zakażenia grzybiczego, które można złapać, dotykając skóry lub korzystając z przyborów higienicznych czy ręczników chorego. Ale przyczyną zakażenia grzybicą, zwłaszcza u dzieci, może być też głaskanie kota.

Nasza rada: Kup w aptece dostępny bez recepty preparat (krem lub żel) i regularnie (chyba że w ulotce zaleca się inne stosowanie preparatu) smaruj nim chore miejsce. Jeśli po 1-2 tygodniach nie nastąpi zdecydowana poprawa, zgłoś się do dermatologa.

  • zapalenie skóry

Na ciele pojawiają się czerwonawe lub wyraźnie różowe swędzące plamy. Niekiedy zmieniają się one w rozległe, swędzące pęcherze. W ten sposób objawia się wyprysk, zapalenie skóry oraz uczulenie po kontakcie z trującą rośliną.

Nasza rada: Ponieważ trudno odróżnić poszczególne dolegliwości, lepiej zastosować łagodne środki. Przede wszystkim przyjmij wapno lub dostępny bez recepty środek przeciwuczuleniowy. Następnie zmyj skórę letnią wodą z dodatkiem delikatnego mydła lub płynu do kąpieli. Po osuszeniu ciała, bolące miejsca posmaruj kremem lub maścią z hydrokortyzolem. Przez kilka dni nie używaj dezodorantów i perfum. Noś przewiewne ubranie z naturalnych włókien. Jeżeli nie nastąpi poprawa, idź do lekarza.

Skóra bardzo swędzi, zwłaszcza w nocy. W fałdach skóry, między palcami, na nadgarstkach, łokciach, piersiach, pośladkach i w pasie pojawia się czerwona, chropowata wysypka. To klasyczne objawy świerzbu, choroby zakaźnej, która dziś wcale nie jest znana tylko ze starych podręczników medycyny. Przeciwnie - staje się coraz powszechniejsza. Objawy pojawiają się po 2 tygodniach od zakażenia i są reakcją alergiczną na świerzbowca - pasożyta, który drąży pod powierzchniową warstwą skóry korytarze, w których składa jajeczka.

Nasza rada: Kup w aptece środek przeciwhistaminowy, który złagodzi swędzenie, i krem lub szampon do zwalczania świerzbowca. Używaj ich zgodnie z informacją zawartą w ulotce. Upierz w gorącej wodzie ubrania, pościel i ręczniki. Dopilnuj, by wszyscy domownicy i osoby blisko kontaktujące się z chorym w tym samym czasie poddały się kuracji. Gdy po dziesięciu dniach nie nastąpi znaczna poprawa, zgłoś się do lekarza. Potrzebne będą silniejsze leki.

  • liszajec zakaźny

To bakteryjna, bardzo zakaźna choroba, której towarzyszy silne swędzenie skóry. Pojawia się latem, zwykle u dzieci. Jej sprawcą jest gronkowiec lub paciorkowce. Oprócz swędzenia, dokuczliwym objawem choroby jest tworzenie się na skórze strupów. Przebieg liszajca zakaźnego może być gwałtowny, skóra wygląda nieładnie, ale zakażenie łatwo się leczy.

Nasza rada: Delikatnie przemywaj strupki letnią wodą z mydłem. Jeśli zmiany są ograniczone do jednego miejsca, smaruj je maścią z niewielką dawką antybiotyku (można kupić bez recepty), codziennie zmieniaj pościel i piżamę. Pilnuj, by dziecko nie zdrapywało strupków. Do kąpieli używaj letniej wody oraz mydła przeciwbakteryjnego. Do lekarza zgłoś się, jeśli liszajec objął znaczną powierzchnię skóry lub dziecko ma gorączkę powyżej 38°C. Często konieczne jest podanie antybiotyku, więc nie zwlekaj z wizytą, gdy po 3 dniach domowej kuracji dolegliwości nie ustępują.

Swędzenie skóry - przyczyny. Alergia

W dowolnym miejscu na ciele mogą się nagle pojawić czerwone, swędzące grudki. Jeśli towarzyszy im obrzęk powiek, warg i języka, a także osłabienie, duszności, obfite pocenie się i przyśpieszone bicie serca, prawdopodobnie doszło do ciężkiej reakcji alergicznej. Alergię mogą wywołać leki, żywność, a najczęściej ukąszenia owadów.

Nasza rada: Jeśli wiesz, że chory jest alergikiem i ma przy sobie zestaw przeciwwstrząsowy, użyj go. Natychmiast też wezwij pogotowie lub odwieź poszkodowanego do szpitala.

Wypróbuj
Cetaphil PRO ITCH CONTROL prostokąt

Autor: Galderma

materiał partnera

Uporczywe swędzenie, a co się z tym wiąże niekontrolowane drapanie, może wskazywać na atopowe zapalenie skóry. Atopowa skóra jest sucha, skłonna do podrażnień i alergii. Z pomocą przychodzi dostępna w aptekach linia Cetaphil PRO ITCH CONTROL. Starannie dobrane składniki przywracają prawidłowe funkcjonowanie wszystkich warstw naskórka: odbudowują płaszcz lipidowy, utrzymują właściwe nawilżenie, uzupełniają brakujące lipidy.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii odbudowują naturalnie występujące w skórze ceramidy, a obecność składników łagodzących pozwala zmniejszyć objawy choroby.

Swędząca skóra - zakażenie enterowirusami

Skóra swędzi tam, gdzie pojawia się wysypka w postaci czerwonych plam i grudek. Występuje zwykle na pośladkach, między palcami stóp i dłoni. Enterowirus atakuje latem, głównie dzieci, przenosi się drogą pokarmową, a niekiedy kropelkową. Ujawnia się 3–5 dni po zakażeniu. Mija po tygodniu.

Nasza rada: Nie dawaj dziecku owoców cytrusowych, ostrych potraw, które drażnią śluzówkę. Po posiłku usta należy płukać solą kuchenną (płaska łyżeczka na szklankę ciepłej wody). Myj naczynia w gorącej wodzie lub stosuj jednorazowe sztućce i naczynia, by choroba nie rozprzestrzeniała się. Dawaj dużo płynów, np. wodę z sokiem (nie cytrusowym), herbatki ziołowe. Jeśli dziecko skarży się na ból skóry, podaj paracetamol, co także nieco zmniejszy swędzenie.

Świąd skóry - niedoczynność tarczycy

Nadmierna suchość skóry powoduje nie tylko swędzenie, ale też intensywne złuszczanie się naskórka z całego ciała, ale zwłaszcza na łokciach i kolanach. Zwykle towarzyszy temu wypadanie włosów, przewlekłe zmęczenie, nadmierna senność, stałe uczucie zimna, częste zaparcia, a także przyrost wagi mimo braku apetytu, obniżenie nastroju, zaburzenia miesiączkowania. Dolegliwość jest skutkiem zbyt małej produkcji hormonów. Często objawia się ona w późniejszym wieku (po 65. roku życia). Bywa też sprowokowana leczeniem nadczynności tarczycy i przyjmowaniem niektórych leków.

Nasza rada: Jak najszybciej zgłoś się do lekarza, który skieruje cię na właściwe badania (diagnozę potwierdzą badania hormonalne TSH, fT4, fT3). anim będziesz mieć wyniki, ratuj się, nawilżając skórę odpowiednimi kremami i balsamami. Do mycia używaj delikatnych mydeł lub tzw. mydeł bez mydła (emolientów), które można kupić w aptece bez recepty. Są one przeznaczone głównie dla osób z atopowym zapaleniem skóry, ale i w tej sytuacji będą bardzo pomocne.

Swędzenie skóry - zapalenie wątroby

Świąd skóry pojawia się przy zaawansowanej postaci choroby, która przez wiele lat, np. w przypadku zakażenia wirusem zapalenia wątroby, może przebiegać bez wyraźnych objawów. Najczęściej swędzi skóra na łydkach i przedramionach. Świąd jest tak dokuczliwy, że chory może rozdrapywać skórę aż do krwi. Warto dodać, że świąd pojawia się w zaawansowanej postaci choroby, która przez wiele lat może przebiegać bez wyraźnych objawów.

Nasza rada: Nie obejdzie się bez specjalistycznej pomocy i dokładnie opracowanego leczenia. Swędzenie można ograniczyć, stosując zimne okłady bądź chłodzące żele.

Swędząca skóra - niewydolność nerek

Swędzeniu skóry towarzyszą typowe objawy: obrzęki, częstomocz, zagęszczenie i ciemna barwa moczu, zwiększone pragnienie, zaburzenia ciśnienia. Diagnozują je: badanie moczu, morfologia krwi, poziom kreatyniny i mocznika, USG nerek.

Świąd skóry - żylaki, cukrzyca, nerwica

Niewydolność żył sprawia, że niedostatecznie ukrwiona skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia, podrażnienia i infekcje. Zmiany skórne mogą prowadzić do wyprysku podudzi – to stan zapalny, objawiający się obrzękiem, zaczerwienieniem i uciążliwym swędzeniem skóry łydek.

Problemy ze skórą bywają pierwszym objawem cukrzycy: nadmierna suchość i swędzenie, łuszczenie, podatność na zranienia i infekcje grzybicze. Diagnozę potwierdza badanie poziomu glukozy we krwi.

Świąd skóry, występujący w sytuacjach napięcia emocjonalnego może mieć też podłoże psychiczne; stres może również nasilać objawy choroby dermatologicznej (atopowego zapalenia skóry - AZS). Konieczna jest konsultacja z psychiatrą i ewentualnie dermatologiem.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 10/2019 "Zdrowia" kreatywne podejście do seksu, podstępna borelioza, nowe terapie nowotworów, komu grozi cyberchondria, leki szkodzące urodzie, probiotyki w kiszonkach. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 10/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Agata667
|

U mnie świąd jest po prostu związany z dużym przesuszeniem skóry. Zaraz lato, a moje nogi i przedramiona są aż białe od łuszczącej się skóry. Dlatego porzuciłam drogeryjne kosmetyki na rzecz aptecznego elodermu - mam żel do mycia i balsam. Fajnie się sprawdzają, bo już po pierwszym użyciu poczułam ulgę i zmniejszenie swędzenia. Po 10 dniach stosowania widzę, że skóra jest lepiej nawilżona, natłuszczona i podrażnienia są złagodzone.

Bianuszka
|

Kurcze, bo ostatnio wysoczyly mi na nodze swedzace czerwone grudki i co jakis czas boli mnie serce. Myslicie, ze to moze być świad alergiczny?

Ania
|

Mam dokładnie to samo. Zaczęło się 3 lata temu, latem. Najpierw swedziały mnie ręce przez 2 miesiące. Rok później wcale. Teraz mnie trzyma już 4 miesiąc z tym ze jednego dnia nie mogę spać, a następnego mnie nic nie swędzi. Zbliża się wieczór i znowu zaczyna. Tez mam takie chwile, ze najchętniej obcielabym ręce. Byłam u dermatologa, wydałam kupę kasy i nic nie pomogło. Poszłam do innego specjalisty i stwierdził, ze to podłoże psychiczne. No pięknie. Nikt nie wie co mi jest. Wymyślają, ze zmieniłam proszek, a to żel pod prysznic i takie tam. Ostatnio pani w aptece poleciła mi spray Atopis anti- itching i poważnie to mi przynosi ulgę. Polecam ,bo póki co tylko na ten spray mogę liczyć. Nie ruszam się bez niego z domu.

Ola
|

Byles u dermatologa i alergologa?
Tez mialam taki swiad, ale tylko placki tu i owdzie.
Masci od dermatologa nie pomogly, steryd od alergologa pomagal przez pare dni.
U mnie pomogly bardzo duze dawki omega 3 (ale nie z ryb) i odstawienie nabialu i miesa.
Jesli nie jestes w stanie tak drastycznie jak ja zmodyfikowac diety, to sprobuj zazywac duze dawki omega3 (z alg albo z lnu).
A takze zrob testy alegiczne.

Ewa
|

Po kąpieli to na pewno uczulenie na metale znajdujące się w wodzie.

Grzegorz
|

Od wielu lat co roku latem zaczynają mnie swedzić ręce. Swędzą 24 godziny na dobę . Co roku dłużej i więksżą cęść ciałą . Jeszcze rok temu była to tylko mała powierzchnia lewej ręki w okolicach łokcia. Napadowe ostre swędzenie było raz w tygodniu i objawy ustepowały po 2 miesiącach. W tym roku z tygodnia na tydzień jest coraz więcej. Od 3 miesiecy nie przespałem całej nocy . Budzą mnie ataki swędzenia . Są jak igły przebijające skórę od środka. Zrobiłem wszystkie możliwe badania krwi ,USG całej jamy brzusznej , kolonoskopie i wszystko w normie. Nic mnie nie boli i nie mam powodu do stresu który może wywołać swędzenie . Co roku lekarze mnie zbywali , ale w tym roku już dłużej nie mogę wytrzymać. Swędzenia nie można niczym zatrzymać . Zimna woda pomaga na kilka minut. W akcie desperacji poparzyłem ręce pokrzywą by móc pracować , ale to nie jest rozwiązanie . W trakcie nocnych ataków mógbym wbić sobie widelec w rękę , ale na razie używam twardej szczotki by nie uszkodzic skóry. Jestem wiecznie nie wyspany . Gdybym musiał pracować dla kogoś pewnie już bym wyleciał z pracy.
Z sypialni żony już wyleciałem . Co mam zrobić jeśli kolejny lekarz rozkłada ręce ?

Maria
|

Mam swędzenie skóry już od jakiegoś czasu na całym ciele bez przerwy zrobiłam badania krwi okazje się że mam wysoki poziom cukru we krwi czy to może być objawy cukrzycy

Ania
|

Weź hyroksyzynę, najlepiej na noc, jest na receptę.

victoria
|

mam dokladnie te same objawy od prawie 30 lat, a lekarze nie wiedza dlaczego.jasnowidz mi powiedzial ze to pasozyty.ale mam tez grzybice w organizmie wywolana antybiotykami.

Barbara
|

Budzi mnie okropny swąd , ale nie skory , ale pod skórą . Czy ktoś przeżył coś podobnego ?