Lactulosum Polfarmex

15 ml syropu zawiera 7,5 g laktulozy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Lactulosum Polfarmex but. 150 ml, syrop

Lactulose

11.5 zł 2019-04-05

Działanie

Laktuloza - syntetyczny dwucukier - w okrężnicy jest źródłem energii dla bakterii sacharolitycznych, hamujących rozwój flory proteolitycznej. Hamując procesy gnilne ogranicza wytwarzanie amoniaku, a obniżając pH środowiska okrężnicy zmniejsza wchłanianie soli amonowych, które zostają wydalone z kałem. Pobudza perystaltykę jelit i działa osmotycznie przeczyszczająco. Laktuloza nie podlega trawieniu i nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Niezmieniona dostaje się do jelita grubego.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: przeczyszczająco - zazwyczaj 30-45 ml (2-3 łyżki stołowe) przed śniadaniem lub po 15 ml (1 łyżka) 3 razy dziennie przed posiłkami, po uzyskaniu efektu stosuje się 15 ml syropu na czczo; w niewydolności wątroby - 100-180 ml na dobę w 4-6 dawkach. Dzieci: przeczyszczająco, początkowo: niemowlęta - 2,5 ml, dzieci do 3 lat - 5 ml, powyżej 3 lat - 15 ml dziennie; następnie dawkę można stopniowo zwiększać co 3 dni do uzyskania prawidłowych wypróżnień. Jeżeli wystapią wzdęcia brzucha, należy zmniejszyć dawkę do tolerowanej przez dziecko. Zaleca się podawanie syropu po rozcieńczeniu wodą lub sokiem owocowym.

Wskazania

Przewlekłe zaparcia. Ostra niewydolność wątroby ze stanami przedśpiączkowymi i śpiączką. Przewlekła niewydolność wątroby przebiegająca ze zwiększeniem stężenia amoniaku we krwi.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Niedrożność jelit. Galaktozemia.

Środki ostrożności

W przypadku długotrwałego stosowania zalecana jest, zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku, okresowa kontrola stężenia elektrolitów we krwi.

Niepożądane działanie

W początkowym okresie stosowania mogą wystąpić bóle brzucha. Niekiedy po zastosowaniu dużych dawek obserwowano nudności, biegunkę, wzdęcia.

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Uwagi

W przypadku długotrwałego stosowania zalecana jest, zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku, okresowa kontrola stężenia elektrolitów we krwi.

Interakcje

Laktuloza obniża pH w okrężnicy - leki, których uwalnianie jest zależne od pH mogą być inaktywowane.

Cena

Lactulosum Polfarmex, cena 100% 11.5 zł

Preparat zawiera substancję: Lactulose

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."