Nagrody "Drugiego Życia". Gala Polskiej Transplantologii

2024-05-14 9:51

Tradycyjnie na dzień przed Biegiem po Nowe Życie w Wiśle zostaną uhonorowane osoby i instytucje, które szczególnie zasłużyły się dla medycyny transplantacyjnej, czy to w praktyce medycznej czy naukowo lub promocyjnie. Kto otrzyma nagrody w tym roku? Przekonamy się 17 maja w Hotelu Gołębiewski, kiedy na scenie pojawią się nagrodzeni w sześciu kategoriach: Osobowość polskiej transplantologii, Aktywni dla transplantacji, Media o transplantacji, Aktywni po transplantacji oraz Rok w polskiej transplantacji. Zostanie wręczona również nagroda specjalna Biegu po Nowe Życie.

Nagrody Drugiego Życia. Gala Polskiej Transplantologii
Autor: Materiały prasowe

- Bardzo dużo dobrego stało się w polskiej transplantologii w zeszłym roku. Liczba przeszczepień jest tego dowodem. Nagrody „Drugiego Życia”, które wręczymy w przeddzień Biegu po Nowe Życie trafią do osób oraz instytucji, które miały swój udział w tym sukcesie, bezpośrednio lub edukacyjnie i promocyjnie – mówi Przemysław Saleta – współtwórca i ambasador wydarzenia.

- Jak co roku otwieramy drzwi i serca dla Biegu po Nowe Życie, wydarzenia, które łączy ludzi, daje nadzieję i mocno wspiera – chcemy być częścią tego wsparcia. Gala „Drugie Życie” jest z nami od 2015 roku, warto doceniać co roku tych, którzy tak wiele robią dla donacji i transplantacji w Polsce - mówi  Jarosław Brożyna, dyrektor Hotelu Gołębiewski w Wiśle.

Po raz ósmy wyróżnienia przygotował jeden z najwybitniejszych polskich artystów-grafików Andrzej Pągowski.

Nagrody „Drugiego Życia” w minionych latach otrzymali nieżyjący już prof. Marian Zembala – kardiochirurg, jeden z pionierów polskiej transplantologii i wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, prof. Adam Maciejewski – jeden z najwybitniejszych na świecie chirurgów rekonstrukcyjnych i mikro naczyniowych, który przeprowadził pierwszą w Polsce  operację przeszczepienia twarzy, oraz prof. Wiesław Jędrzejczak, który jako pierwszy w Polsce dokonał udanych przeszczepów szpiku kostnego.

Nagrody trafiły także do prof. Magdaleny Durlik, kierującej Kliniką Transplantologii, Immunologii, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM w Warszawie, Romana Danielewicza, jednego z najwybitniejszych polskich transplantologów, przewodniczącego Krajowej Rady Transplantacyjnej, profesora Zbigniewa Włodarczyka, który stworzył ośrodki przeszczepiania nerek w Poznaniu i Bydgoszczy oraz prof. Piotra Kalicińskiego, transplantologa dziecięcego związanego od 1980 roku z „Instytutem - Pomnikiem Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Prof. Kaliciński, który będzie uczestnikiem 24. Biegu po Nowe Życie, wykonał pierwsze udane przeszczepienie wątroby w Polsce (1990), pierwsze przeszczepienie części wątroby od żywego dawcy (1999), pierwsze jednoczasowe przeszczepienie wątroby i nerki (2001), pierwsze przeszczepienie wątroby i jelita (2002). 

24. Bieg po Nowe Życie rozpocznie się 18 maja o 15:00 na rynku w Wiśle.