Patronaty

Tworząc od 8 lat najszerszą i najaktywniejszą platformę społecznego dialogu o bezpieczeństwie zdrowotnym, think tank Medyczna Racja Stanu organizuje 4 lipca 2024 r. debatę „Solidarność w zdrowiu”. Debata stanowi kolejny etap kampanii systemowo-edukacyjnej „Siła kobiet. Zdrowie kobiety – bezpieczeństwo rodziny”, realizowanej wspólnie z najsilniejszą organizacją pacjentów - Federacją Stowarzyszeń „Amazonki” pod patronatem wicemarszałek Sejmu Moniki Wielichowskiej.
Pod względem wykonywania badań profilaktycznych Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie, a wydajemy na nie tylko jedną dziesiątą PKB. Tymczasem dzięki inwestycji w edukację zdrowotną, prewencję i wczesną diagnostykę, można by zaoszczędzić 10 razy więcej na leczeniu, zapobiegając 40-50 proc. przypadków chorób cywilizacyjnych – mówili uczestnicy czerwcowej debaty Medycznej Racji Stanu i Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” pt. „Edukacja, profilaktyka, diagnostyka – fundamenty bezpieczeństwa zdrowotnego”.
11 czerwca 2024 roku w Warszawie zakończyła się czwarta edycja międzynarodowej konferencji "AI & MEDTECH CEE", zorganizowanej przez Koalicję AI w Zdrowiu, Polską Federację Szpitali oraz zespół ekspertów wZdrowiu. Dla uczestników był to intensywny dzień wymiany wiedzy, spotkań strategicznych i prezentacji rozwiązań, które wzbogaciły globalną dyskusję na temat roli sztucznej inteligencji i technologii medycznych.
Katedra Statystyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Urząd Statystyczny we Wrocławiu oraz Polskie Towarzystwo Statystyczne Oddział we Wrocławiu są organizatorami kolejnej edycji konferencji naukowej pt. QUALITY OF LIFE: Niezaspokojone potrzeby społeczne – Diagnoza i działanie, która odbędzie się 4 września 2024 r., na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Organizowana konferencja naukowa jest kontynuacją wieloletnich spotkań środowisk naukowych, statystyki publicznej, partnerów instytucjonalnych, organizacji pozarządowych i innych przedstawicieli możliwie wszystkich ośrodków zajmujących się w Polsce problematyką jakości życia.
Specjaliści zrzeszeni w ramach Stowarzyszenia Polska Grupa Raka Nerki i pacjenci chorujący na ten nowotwór są zgodni, że wsłuchiwanie się w wątpliwości i potrzeby drugiej strony jest bardzo ważnym aspektem wspierającym proces diagnostyczno-terapeutyczny. Zaprezentowany podczas konferencji inaugurującej Tydzień Świadomości Raka Nerki projekt „Dlaczego taka terapia?”, przybliżający i tłumaczący trudne pojęcia z obszaru badań klinicznych, jest ważnym krokiem w kierunku usprawnienia komunikacji na linii pacjent-lekarz.
Koalicja AI w Zdrowiu, Polska Federacja Szpitali oraz zespół ekspertów wZdrowiu z przyjemnością przedstawiają jubileuszowe, piąte wydanie Raportu Top Disruptors in Healthcare, który od pięciu lat stanowi nieodłączny element krajobrazu innowacji w sektorze medycznym w Polsce i regionie CEE, prezentując najnowsze osiągnięcia startupów i inspirujące rozwiązania, które zmieniają oblicze opieki zdrowotnej. Partnerem tegorocznej edycji Raportu jest PZU Zdrowie.
Co o lekach biologicznych muszą wiedzieć farmaceuci, jak „reklamować” produkty farmaceutyczne, kiedy zastosowanie leku w trybie off-label jest zasadne i jak można sklasyfikować konsumentów odwiedzających apteki - to tylko kilka zagadnień poruszonych w trakcie konferencji Medycyna, Farmacja i Biznes - Synergia Nauki, Zdrowia i Rozwoju, zorganizowanej przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Prawie stu ekspertów medycznych jednego z najlepszych szpitali w Warszawie spotkasz w trakcie pikniku rodzinnego na warszawskim Powiślu. W sobotę, 15 czerwca, od godziny 12:00 do 17:00 w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej odbędą się wykłady i warsztaty na temat zdrowia, a w ogrodach szpitala znajdą się strefy edukacyjne oraz liczne animacje dla dzieci. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
1 czerwca oficjalnie ruszył rządowy program refundacji in vitro. "To ogromny sukces, jednak nie obejmie on jeszcze wszystkich potrzebujących grup społecznych. Co więcej, po latach ponurej narracji na temat in vitro, konieczna jest merytoryczna dyskusja publiczna, oparta o naukowe fakty, szerząca wiedzę i świadomość" – podkreśla Ewa Daros, prezes Fundacji OliEdu, organizatora zbliżającej się konferencji społeczno-medycznej #InvitroToMY.
W stwardnieniu rozsianym nastąpiła w ostatnich latach rewolucja jeśli chodzi o jakość i dostępność leków modyfikujących przebieg choroby. Niestety, funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia powoduje że szansa jaką dał rozwój medycyny, nie jest w pełni wykorzystywana. Potrzebne są zmiany systemowe, na które zwracają uwagę eksperci zajmujący się stwardnieniem rozsianym.
Doroczna Konferencja Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, tym razem odbędzie się w Warszawie w dniach 7-8 czerwca 2024 r.
W Wiśle odbył się 24. Bieg po Nowe Życie. To największe w Polsce wydarzenie wspierające transplantologię. Z kijami do nordic walking w 87 czteroosobowych sztafetach maszerowały osoby, które żyją z przeszczepionymi narządami. Towarzyszyły im znane osoby ze świata kultury i sportu, partnerzy i przyjaciele Biegu oraz młodzież śląskich szkół ponadpodstawowych.