Jesteś otyły? Jak traktują cię w służbie zdrowia? Weź udział w badaniu!

2018-02-21 9:45

Jak lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy służby zdrowia odnoszą się do osób z otyłością sprawdzi Fundacja Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA. "Analiza doświadczeń pacjentów chorych na otyłość w kontaktach z personelem medycznym" to pierwsze tego rodzaju badanie społeczne w Polsce. Patronem Medialnym badania jest Poradnikzdrowie.pl. Masz więcej niż 18 lat i BMI (wskaźnik masy ciała) powyżej 30 - zapraszamy do wypełnienia ankiety.

Jesteś otyły? Jak traktują cię w służbie zdrowia? Weź udział w badaniu!
Autor: thinkstockphotos.com

W 2014r., Fundacja Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA jako pierwsza w Polsce zaczęła gromadzić relacje chorych na otyłość o formach dyskryminacji i stygmatyzacji, których doświadczają na co dzień w różnych obszarach życia społecznego. Jedną z tych dziedzin jest dostęp do opieki zdrowotnej i usług medycznych.

- Nasza baza obejmuje jednak tylko niewielką grupę chorych na otyłość i to tych, którzy podzielili się negatywnymi doświadczeniami ze swoich kontaktów z lekarzami, pielęgniarkami, położnymi i innymi pracownikami służby zdrowia. Nie uwzględnia natomiast opinii pozytywnych. Chcemy zatem dokładniej zbadać jak wyglądają relacje między chorymi na otyłość a pracownikami placówek medycznych w całym kraju – wyjaśnia Magdalena Gajda, Prezes Fundacji OD-WAGA.

„Analiza doświadczeń pacjentów chorych na otyłość w kontaktach z personelem medycznym” to pierwsze z serii badań antydyskryminacyjnych planowanych przez Fundację OD-WAGA. Badanie przygotował i przeprowadzi Zakład Socjologii Medycyny i Patologii Społecznych Katedry Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

- To naturalne, że rozpoczynamy nasz cykl badawczy od placówek medycznych. To miejsca, do których trafiamy w pierwszej kolejności, kiedy leczymy się z powodu otyłości lub innych chorób. Podejście personelu warunkuje to czy będziemy rzetelnie leczeni i traktowani szacunkiem jak inni pacjenci - mówi Magdalena Gajda.

Do Fundacji OD-WAGA docierają także głosy pracowników służby zdrowia. Mówią wprost, że nie czują się przygotowani merytorycznie do leczenia osób chorych na otyłość, a także do odpowiedniego wspierania tej grupy pacjentów w terapii i do sprawowania opieki nad nimi.

- Celem naszego badania jest zatem zdiagnozowanie tych obszarów relacji między chorymi na otyłość a pracownikami służby zdrowia, które wymagają zmiany i edukacji – mówi dr Krzysztof Sobczak, kierownik badania.

Badanie pt. „Analiza doświadczeń pacjentów chorych na otyłość w kontaktach z personelem medycznym” jest całkowicie anonimowe. Realizowane jest poprzez specjalną ankietę złożoną z pytań zamkniętych i otwartych. Do udziału w badaniu zapraszamy kobiety i mężczyzn chorych na otyłość w wieku powyżej 18 roku życia i ze wskaźnikiem masy ciała (BMI) 30 i więcej. Aby zebrać miarodajny materiał badawczy potrzebne są wypowiedzi ok. 600 osób.

- Chcemy zbadać między innymi takie czynniki jak komfort chorego na otyłość podczas wizyty w placówce medycznej, formy komunikacji słownej i niewerbalnej z pacjentem, podejście do choroby otyłości i jej leczenia – wyjaśnia dr Krzysztof Sobczak.

Badanie potrwa do marca 2019r. Fundacja OD-WAGA planuje także przeprowadzenie badań na temat relacji chorych na otyłość m.in. z pracodawcami i w miejscach publicznych, np. w środkach transportu i sklepach.

Badanie pt. „Analiza doświadczeń pacjentów chorych na otyłość w kontaktach z personelem medycznym” realizowane jest pod Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Pacjenta oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Partnerem Społecznym badań jest Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO, a Patronem Medialnym Poradnikzdrowie.pl. 

Zgody na realizację badania udzieliła Niezależna Komisja Bioetyczna ds. Badań Naukowych przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym – nr zgody: NKBBN/589/2017-2018.

O autorze
Magdalena Gajda
Magdalena Gajda
Specjalistka ds. choroby otyłości i dyskryminacji osób chorób na otyłość. Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość w Polsce oraz przedstawicielka Polski w Europejskiej Koalicji na Rzecz Osób Żyjących z Otyłością. Z zawodu – dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a także specjalistka PR, komunikacji społecznej, storytellingu i CSR. Prywatnie – od dzieciństwa chora na otyłość, po operacji bariatrycznej w 2010 r. Waga wyjściowa – 136 kg, waga obecna – 78 kg.

Fundacja OD-WAGA