Dieta Mind. Sposób na długie życie

2018-02-15 11:49

Organizm człowieka jest zaprogramowany na to, by przeżyć 120 lat. Dlaczego więc udaje się to tylko nielicznym? Okazuje się, że w największym stopniu zależy to od nas samych – od tego, w jaki sposób żyjemy. Psychodietetyk Mikołaj Choroszyński, bazując na najnowszych badaniach i własnym doświadczeniu, w książce "Dieta Mind. Sposób na długie życie" pokazuje, jak wiele możemy zdziałać sami, by przedłużyć swoje życie.

Dieta Mind. Sposób na długie życie
Autor: materiały prasowe

Spis treści

  1. Dieta Mind. Sposób na długie życie

Ludzki organizm to jedna wielka maszyna. Praca każdej komórki, tkanki i narządu są zależne od siebie. Jednak to mózg zawiaduje wszelkimi procesami organizmu – od jego sprawności zależy sprawność całego ciała. Kluczowym elementem jest więc właściwe odżywienie mózgu. Optymalnym paliwem dla mózgu okazuje się być dieta MIND, którą opisuje Mikołaj Choroszyński. Dieta MIND nie bez powodu znajduje się od lat w czołówce najzdrowszych diet świata w rankingu prowadzonym przez lekarzy – dietetyków i psychologów. Autor obszernie, a jednocześnie bardzo barwnie, uzasadnia jej dobroczynne działanie. Wprowadzenie jej w życie skutkuje bowiem nie tylko utratą zbędnych kilogramów, ale przede zmianą stylu życia na zdrowszy, odkryciem radości ze zdrowego odżywiania i wydłużeniem sobie życia o kolejne lata. Dlatego warto podążyć za Autorem, skorzystać z licznych przykładów i wielu smakowitych przepisów, by poznać dietę MIND – sposób na długowieczność.

Dieta Mind. Sposób na długie życie

W pierwszym rozdziale książki autor otwiera czytelniom oczy, troszkę straszy, ale może to dobra metoda żeby każdy mógł uzmysłowić sobie skalę problemu wpływu niewłaściwego sposobu żywienia na rozwój chorób cywilizacyjnych.

Jak podkreśla autor - dieta to po prostu styl życia, a nie usilne, chwilowe ograniczanie jedzenia jedynie w celu redukcji masy ciała. Ważne jest również to w tej części książki, iż autor na równi traktuje i szczegółowo opisuje wpływ na nasze zdrowie nie tylko żywienia, ale również stresu, aktywności fizycznej, jakości snu oraz prawidłowego nawodnienia.

Zarówno w pierwszej jak i drugiej części znajdziemy dokładny opis wpływu szkodliwych produktów i konkretnych składników w nich zawartych na proces starzenia się mózgu. Wszystkie analizy oparte są ciekawymi artykułami naukowymi o dobrej metodologii przeprowadzonych badań.

Kolejny rozdział zawiera dokładny opis diety MIND, która jest połączeniem dwóch najzdrowszych i najbardziej przebadanych modeli żywienia - diety śródziemnomorskiej i DasH. Dieta MIND to zdrowe, skuteczne i proste w przygotowaniu przepisy. Dużą zaletą diety jest to, że wskazuje najzdrowsze produkty, które powinny być spożywane najczęściej, ale nie zakazuje stosowania produktów o niższej wartości odżywczej. We wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek.

W książce dokładnie napisane są wskazówki jak zacząć i wytrwać w zmianie sposobu żywienia. Podane są źródła konkretnych składników odżywczych, witamin i składników mineralnych, aby łatwiej było skomponować dietę.

Przykładowe przepisy przedstawione w ostatniej części publikacji uwzględniają wszystkie produkty spożywcze  niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Książka, ze względu na łatwość czytania i opisów, może stać się dobrym podręcznikiem dla dzieci, osób, które zaczynają swoją drogę ze zdrowym żywieniem i tych którzy już dawno się tym interesują. To również dobra, lekka lektura dla osób starszych, którzy stanowią najliczniejszą grupę populacji cierpiących na choroby neurodegeneracyjne.

O autorze
Mikołaj Choroszyński, dietetyk i gastrocoach
Mgr żywienia człowieka i dietetyki, psychodietetyk, youtuber. Autor pierwszej na polskim rynku książki o diecie przeciwdziałającej chorobom neurodegeneracyjnym "Dieta MIND. Sposób na długie życie". Realizuje się zawodowo, prowadząc swoją poradnię dietetyczną Bdieta, ponieważ odżywianie od zawsze jest jego pasją. Pomaga w niej swoim pacjentom podpowiadając im co jeść, aby być zdrowym i dobrze wyglądać.
Dieta Mind. Sposób na długie życie
Autor: materiały prasowe