Podejrzewasz problemy z tarczycą? Koniecznie sprawdź poziom tego hormonu

2024-05-14 14:28

Trijodotyronina to ważny hormon wpływający na pracę tarczycy. Dlatego tak istotne jest to, by choć raz wykonać określone badanie krwi i nie ograniczać się wyłącznie do wskaźnika TSH. Potwierdzają to dane, które ukazują, jak wiele osób cierpi na choroby o podłożu endokrynologicznym.

Podejrzewasz problemy z tarczycą? Koniecznie sprawdź poziom tego hormonu
Autor: Fot. Getty Images

Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne wskazuje, że każdego roku na rzadkie choroby o tym podłożu w Europie zapada 30 mln osób, a ponad 400 z nich jest związanych z układem hormonalnym. To nie koniec, każdego roku diagnozę raka tarczycy słyszy 90 tys. pacjentów, a średnia przeżycia wynosi tylko 41 miesięcy. Warto zatem dokładnie obserwować swój organizm, by jak najszybciej zdiagnozować rodzaj choroby endokrynologicznej i rozpocząć właściwe leczenie.

Niedoczynność tarczycy

Trijodotyronina, a choroby tarczycy. Wykonaj to badanie

Trijodotyronina to wolna frakcja hormonu T3, dlatego lekarz, podejrzewając choroby tarczycy poza sprawdzeniem poziomu TSH może zlecić badanie określone jako fT-3. Jeśli wynik wskaże na wzrost stężenia tego hormonu, specjalista ma podstawę, by rozszerzyć diagnostykę w kierunku nadczynności tarczycy, a w przypadku kiedy wynik będzie poniżej normy, może podejrzewać niedoczynność pracy tego gruczołu. 

Badanie warto wykonać, ponieważ zaburzenia pracy tarczycy nie zawsze dają o sobie znać, lub łatwo je przeoczyć, a to z kolei sprawia, że nieleczona niedoczynność, czy nadczynność przyczynia się do występowania chorób serca, otyłości, problemów z płodnością, zaburzeniami psychicznymi, czy osteoporozy. 

Poziom fT-3 to także jedno z badań wykonywanych wraz z oznaczeniem poziomu TSH, fT-4 czy biopsji aspiracyjno cienkoigłowej w przypadku podejrzenia nowotworów tarczycy. Jednak o wskazaniu wykonania diagnostyki w tym kierunku decyduje szereg innych czynników, czy objawów takich jak:

 • wyczuwalny dłonią guz na szyi,
 • powiększone węzły chłonne,
 • nagłe powiększenie wieloletniego wola tarczycowego. 

A zatem uspokajamy, bo wyniki fT-3 odbiegające od normy to nie jest znak, że mamy do czynienia z chorobą nowotworową, a jedynie z zaburzeniami pracy gruczołu, które mogą być spowodowane różnorodnymi czynnikami środowiskowymi. W grę wchodzi choćby narażenie na kontakt z substancjami chemicznymi, czy zanieczyszczenie powietrza.

Niedoczynność tarczycy. Jak objawia się ta choroba?

Coraz częściej spotyka się osoby, które borykają się z chorobami tarczycy. Jedną z nich jest wspomniana już niedoczynność tarczycy, która spotyka nawet 5% populacji. Kiedy tarczyca zaczyna produkować mniejszą ilość hormonu T3 i T4 pojawiają się pierwsze objawy, które łatwo przeoczyć. 

Niedoczynność tarczycy występuje w formie pierwotnej oraz wtórnej. A najczęściej występującym rodzajem jest choroba Hashimoto, czyli zapalenie gruczołu o podłożu autoimmunologicznym. Warto jednak zaznaczyć, że nie każda niedoczynność kończy się chorobą Hashimoto. Natomiast jeśli pojawią się poniższe objawy, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. 

 • uczucie zimna,
 • senność,
 • zaburzenia miesiączkowania,
 • zaburzenia nastroju,
 • przewlekłe uczucie zmęczenia,
 • przyrost masy ciała,
 • trudności z koncentracją,
 • łamliwe paznokcie,
 • przesuszone włosy,
 • bóle stawów,
 • spadek libido.

Opisując samopoczucie i obawy z nim związane lekarz ma możliwość zlecić cały panel tarczycowy, a to oznacza, że zupełnie za darmo sprawdzimy między innymi poziom trijodotyroniny.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki