Spadek libido? 5 wskazówek pomoże odzyskać ochotę na seks

2024-04-15 11:32

Rozmowa o niskim libido nawet z partnerem może być trudna. Należy mieć na uwadze fakt, że to powszechny problem, z którym zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zdrowie seksualne też jest ważne i jeśli widzimy u siebie obniżenie ochoty na seks oraz spadek zainteresowania tym aspektem, warto się temu przyjrzeć.

Spadek libido? 5 wskazówek pomoże odzyskać ochotę na seks
Autor: Getty Images Spadek libido? 5 wskazówek pomoże odzyskać ochotę na seks

Zaburzenia związane ze zdrowiem seksualnym mogą zawstydzać, ale należy pamiętać, że to problem, z którym zmaga się wiele osób. Dotykają zarówno kobiety, jak i mężczyzn, choć przyczyny tych problemów są różne u obu płci. Ale nadal nie ma magicznej pigułki, która mogłaby je rozwiązać oraz naprawić nie tylko efekty, ale i przyczyny problemu.

Niezdrowe nawyki często powodują spadek libido u mężczyzn

Pragnienie seksualne to złożony aspekt, na który składa się kilka czynników takich jak intymność, doświadczenia, przekonania, status związku czy styl życia. U mężczyzn często spadek libido jest podyktowany problemami ze zdrowiem. Nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne, wysoki poziom cholesterolu mogą wpływać na utrzymanie erekcji i popęd płciowy.

Pornografia, z której często korzystają panowie, może wpływać na zaangażowanie w związek i postrzeganie seksualności, a przez to obniżać ochotę na seks. Nadużywanie alkoholu i narkotyków to również nie są sprzymierzeńcy wysokiego libido. Alkohol może bowiem obniżać poziom testosteronu i zwiększać ryzyko zaburzeń erekcji, a niektóre narkotyki mogą mieć negatywny długoterminowy wpływ na funkcje seksualne.

Brak ochoty na seks u kobiet to często złożony problem

W przypadku kobiet kwestia niskiego libido to jeszcze bardziej złożony problem. Często przyczyny leżą w negatywnych doświadczeniach, z którymi miały wcześniej do czynienia. Stres, a także zmęczenie fizyczne również odbierają kobietom ochotę na seks. Podobnie jak przyrost masy ciała, któremu często towarzyszy negatywny obraz siebie.

Zmiany hormonalne, z jakimi zmaga się kobieta przez całe życie, także mogą negatywnie odbijać się na zdrowiu seksualnym. Brak bliskości emocjonalnej niezbędnej do intymności, niektóre leki, konflikty w związku, uraz lub trauma to również powody związane z obniżeniem libido.

Wskazówki, które pomogą walczyć z niskim libido

Eksperci z Mayo Clinic wyjaśniają, że zmiany stylu życia na zdrowsze, mogą pomóc zwalczyć niskie libido. Specjaliści zalecają, by zwrócić uwagę na regularne ćwiczenia aerobowe i trening siłowy, które mogą pomóc zwiększyć wytrzymałość, poprawić wygląd, a tym samym nastrój oraz libido. Dla par, które mają dzieci, pomocne mogą okazać się wakacje dedykowane tylko im. Nieważne, na jak długo para wyjedzie, ważne by wyjechali we dwójkę i mieli okazję skupić się na sobie oraz intymności, którą razem tworzą.

Komunikacja to kolejny aspekt, który ma niezwykły wpływ na poprawę libido. Spędzanie wspólnego czasu np. na randce, może zdziałać cuda. Eksperci zalecają także, by przyjrzeć się stresorom i nauczyć sobie radzić z tym problemem. Wspólnie łatwiej będzie znaleźć rozwiązanie, które pomoże zmniejszyć stres.

Nie tylko dla zdrowia seksualnego, warto zawsze porzucić złe nawyki. Palenie papierosów, zażywanie narkotyków, upijanie się to prosta droga do osłabienia popędu seksualnego. Dla wielu osób zmiany tylko w tym aspekcie pomogą pokonać spadki libido, poprawić ogólny stan zdrowia i ponownie nabrać ochotę na seks.

Jak zwiększyć libido?