Seks analny - chcesz, ale się boisz? Wystarczy wiedzieć te 3 rzeczy

2024-04-15 11:34

Seks analny może być przyjemny, jeśli zadbasz o odpowiednie przygotowanie. Ważne są 3 podstawowe zasady, które ułatwią osiągnięcie poczucia bezpieczeństwa i komfortu w czasie analnej penetracji. Co musisz wiedzieć?

Seks analny - chcesz, ale się boisz? Wystarczy wiedzieć te 3 rzeczy
Autor: Getty Images Seks analny - chcesz, ale się boisz? Wystarczy wiedzieć te 3 rzeczy

Seks to ważny element relacji partnerskiej. Umacnia związek i zbliża dwoje ludzi do siebie. Naturalną sprawą są szeroko pojęte łóżkowe eksperymenty. Jednym z nich jest seks analny, który budzi dość mieszane uczucia. Spora część osób chciałaby spróbować, ale się boi lub krępuje. Jak więc przygotować się do seksu analnego, aby był bezpieczny i przyjemny?

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 2 Seksualność

Seks analny - od czego zacząć?

Seks analny może być wspaniały dla obydwu "stron", jednak wymaga więcej planowania niż seks tradycyjny. Należy zaznaczyć, że odbyt ma wiele zakończeń nerwowych, które zapewniają mnóstwo przyjemności podczas zabaw analnych, ale jednocześnie obszar ten jest bardzo wrażliwy. Z tego powodu do penetracji analnej należy przygotować się w odpowiedni sposób.

Komunikacja to podstawa. Wszystko zaczyna się od rozmowy. Poruszcie temat swoich obaw, oczekiwań, próśb i granic. Rozmawiajcie także odważnie o chorobach przenoszonych drogą płciową. To wszystko pomoże zminimalizować niepokój związany z nowym doświadczeniem.

Środki ostrożności w seksie analnym

Ważnym elementem planowania seksu analnego jest uwzględnienie środków ostrożności, które pomogą zapewnić komfort i bezpieczeństwo. Miej pod ręką prezerwatywy, które zagwarantują bezpieczniejszy seks i pomogą w ochronie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. 

To, co jest równie istotne przy planowaniu seksu analnego to lubrykant. Odbyt nie nawilża się samoistnie tak, jak pochwa. Zastosowanie lubrykantu nie tylko zwiększa przyjemność, ale także pomaga zapobiegać bolesnym doświadczeniom. Skóra w tamtej okolicy jest delikatna i łatwo ją naruszyć, a to zwiększa ryzyko zranienia lub infekcji. 

Zadbaj o higienę

Przed seksem analnym warto jest zadbać o właściwą dietę. Unikaj tłustych potraw, nabiału i produktów zwiększających produkcję gazów lub powodujących rozstrój żołądka. Jeśli chodzi o samą higienę, upewnij się, że zrealizowałeś te 3 kroki:

1. Jeśli czujesz taką potrzebę, wypróżnij się wcześniej

2. Dokładnie wytrzyj okolice odbytu i umyj je mydłem i wodą

3. Umyj ręce

Rozgrzewka przed penetracją

Ważna jest także "rozgrzewka", którą możesz rozpocząć używając palca lub zatyczki analnej. Pomoże ci to odkryć doznania związane z tego rodzaju zabawą i oswoić się z nowymi doświadczeniami.

Być może słyszałeś o ludziach wykonujących irygację odbytu lub stosujących lewatywy przed zabawą analną. Wiąże się to z przepłukaniem odbytnicy wodą – jednak lekarze odradzają to z uwagi na większe ryzyko infekcji i łatwiejsze przenoszenie się chorób.

Warto także wrzucić na luz - nie zawsze seks analny będzie idealny. Nawet, jeśli zdarzy się "wpadka", nie zniechęcaj się i spróbuj wyciągnąć z niej lekcję na przyszłość.

- Jeśli napotkasz odchody, to w porządku. To naturalne i zdarza się – mówi Tameca N. Harris-Jackson, edukatorka seksualna i dodaje: - Oboje partnerzy powinni być wystarczająco dojrzali, aby to zaakceptować i przyznać, że takie rzeczy mogą się zdarzyć podczas zabawy analnej.