Objawy pojawiają się tuż po przebudzeniu. "Wake-up stroke" to aż 20 proc. wszystkich udarów

2024-05-14 11:04

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia "porannych udarów", czyli udarów mózgu, których objawy pojawiają się niemal od razu po przebudzeniu. Szacuje się, że "wake-up stroke" to aż 20% wszystkich przypadków udarów niedokrwiennych. Nie poprzedzają go żadne ostrzegawcze sygnały - kładziemy się spać zdrowi, a rano budzimy się z poważnymi objawami neurologicznymi. Co powinno zaniepokoić?

Objawy pojawiają się tuż po przebudzeniu. Wake-up stroke to aż 20 proc. wszystkich udarów
Autor: Getty Images

Wake-up stroke czyli udar w trakcie snu. Kto jest narażony?

Wake-up stroke uznawany jest za udar o nieznanym czasie wystąpienia. Badania wskazują jednak, że najczęściej dochodzi do niego tuż przed przebudzeniem. Na wake-up stroke najbardziej narażeni są pacjenci doświadczający obturacyjnego bezdechu sennego. Innym czynnikiem ryzyka jest dobowa zmienność częstości pracy serca i ciśnienia tętniczego, z procesem krzepnięcia oraz z epizodami migotania przedsionków, które najczęściej występują o poranku.

Udar mózgu - przyczyny, objawy

Wake-up stroke - jak rozpoznać objawy?

Wake-up stroke jest dość charakterystyczny - pojawia się po przebudzeniu, mimo iż przed pójściem spać nie działo się nic niepokojącego. 

Objawy porannego udaru to m.in.:

  • zawroty głowy,
  • drętwienie i osłabienie kończyn,
  • ból głowy,
  • splątanie,
  • trudności z ubieraniem,
  • kłopoty z pisaniem,
  • niemożność samodzielnego jedzenia,
  • problemy z poruszaniem się i podnoszeniem przedmiotów,
  • kłopoty w komunikowaniu się, zaburzenia mowy,
  • zaburzenia widzenia.

Warto pamiętać, że w przypadku udarów niezwykle istotną rolę odgrywa czas. Im szybsza interwencja, tym większe szanse na uratowanie życia i wdrożenie odpowiednich działań. Po wystąpieniu udaru tzw. okno terapeutyczne wynosi maksymalnie 4,5 godziny. Dlatego wystąpienie powyższych objawów to sygnał, że należy niezwłocznie wezwać pomoc. Niepodjęcie natychmiastowego działania może grozić niepełnosprawnością, a nawet śmiercią.

Jakie są przyczyny wake-up stroke?

"Poranna skurczowa wartość ciśnienia tętniczego wzrasta o 20-25 mm Hg, a u osób starszych, które mają mniej podatne i elastyczne ściany tętnic - o 40-60 mm Hg. W sytuacjach patologicznych, takich jak nadciśnienie tętnicze lub obturacyjny bezdech senny, fizjologiczne fluktuacje (wahania - red.), zwłaszcza nocny spadek ciśnienia tętniczego, są osłabione" - można przeczytać w pracy Agnieszki Damizy-Detmer, Izabeli Damizy i Małgorzaty Pawełczyk z Kliniki Neurologii i Udarów Mózgu, Uniwersyteckiego Szpitala Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki