Seks oralny, higiena i HPV. Zadbaj o zdrowie penisa

2024-04-15 11:31

Higiena intymna to poważna sprawa, zwłaszcza gdy masz ochotę na seks oralny. Szanse, że ktoś zechce obdarzyć cię pieszczotami rosną, gdy twój zapach jest kuszący, okolice penisa zadbane, a bezpieczeństwo zdrowotne optymalne. Zrób to dobrze, a będzie okazja na powtórkę z niewątpliwie interesującej rozrywki.

Seks oralny, higiena i HPV. Zadbaj o zdrowie penisa
Autor: GettyImages

Dla niektórych seks oralny to jedynie substytut prawdziwego seksu, element gry wstępnej. Dla innych pierwsze lekcje praktyczne ars amandi. Przez wiele osób i specjalistów bywa też uważany za kompletny akt seksualny. Niewątpliwie w stałych relacjach może sprzyjać wzajemnemu poznawaniu potrzeb, wzmacnianiu więzi i bliskości. W każdym przypadku spełni swoją rolę lepiej, gdy zadbacie o bezpieczeństwo i higienę.

Gadaj Zdrów: “Pacjenci pytają, czy komar może przenieść zakażoną krew”. Lekarka mówi o niewiedzy związanej z HIV

Seks oralny – znaczenie ma zapach

Zazwyczaj najłatwiej przekonać partnera czy partnerkę do spróbowania seksu oralnego, gdy umawiacie się na wzajemne pieszczoty.

Może niekoniecznie warto zaczynać od pozycji 69, bo to wbrew pozorom pozycja dość trudna – niełatwo skupić się na potrzebach drugiej osoby, gdy sami jesteśmy stymulowani. Na pewno jednak osobę, która sprawiła nam szczególną przyjemność, warto obdarować potem tym samym. Oczywiście tylko pod warunkiem, że tego chce.

By spróbować seksu oralnego, istotna jest wzajemna akceptacja nie tylko dla ciała, ale też zapachu. Bywa, że z wiekiem nasza woń zmienia się w taki sposób, że seks oralny przestaje już być przyjemny. Nim zdecydujecie o rezygnacji z niego, warto sprawdzić, czy to nie kwestia diety, infekcji czy problemów hormonalnych.

Przygotowania do fellatio

Seks oralny, czyli stymulowanie narządów płciowych partnera lub partnerki za pomocą ust, języka, gardła, dzielimy na:

  • cunnilingus - pieszczenie waginy i jej okolic,
  • fellatio - stymulacja penisa i moszny,
  • analingus - pobudzanie odbytu.

Tym razem skupmy się na fellatio, czyli stymulacji penisa i moszny.

Szybki prysznic, a jeszcze lepiej wspólna kąpiel - to zawsze dobre wprowadzenie do seksu oralnego, niezależnie od tego, kto ma być pieszczony. Nie warto używać kosmetyków o intensywnym zapachu. Czyste ciało zazwyczaj pachnie najbardziej kusząco, chociaż oczywiście trzeba kierować się własnymi upodobaniami.

Podczas mycia zwróć szczególną uwagę na gromadzącą się pod napletkiem smegmę (mastkę). To biała wydzielina, która może brzydko pachnieć. Dla pewności przed seksem oralnym lepiej odciągnąć napletek i dokładnie umyć główkę prącia wodą. Nie zapomnij potem osuszyć okolic intymnych, by uniknąć infekcji grzybiczej.

Niektóre osoby do seksu oralnego zniechęcają włosy wchodzące do ust. Warto więc rozważyć depilację w porozumieniu z partnerem czy partnerką.

Seks oralny, a choroby przenoszone drogą płciową

Podczas seksu oralnego istnieje ryzyko zakażenia: kiłą (syfilis), rzeżączką (tryprem), chlamydiozą, wirusowym zapaleniem wątroby ,wirusem opryszczki pospolitej (HSV) i wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Ten ostatni kojarzony jest przede wszystkim jako czynnik odpowiedzialny za rozwój raka szyjki macicy. Tymczasem może również sprzyjać nowotworom jamy ustnej i gardła, a do zakażenia może dojść w trakcie seksu oralnego. Stąd między innymi wskazanie, by mężczyźni również szczepili się przeciw temu wirusowi.

Prawdopodobieństwo zakażenia wirusem HIV podczas seksu oralnego jest znikome, chociaż również możliwe. Im bardziej ostry seks, większy kontakt z wydzielinami i krwią, tym ryzyko rośnie.

Fellatio – jak się zabezpieczyć

W seksie oralnym najczęściej sprawdza się delikatność i brak urazów, a to wychodzi nam na zdrowie. Raczej kąsania i intensywne otarcia lepiej próbować dopiero na wyraźne życzenie obdarowywanej pieszczotami osoby.

Jak się zabezpieczyć? Seks oralny i prezerwatywa nie wydają się kuszącym tandemem, ale warto się nad tym zastanowić zwłaszcza wtedy, gdy dochodzi do przypadkowego kontaktu seksualnego.

W przypadku seksu oralnego pewną formą zabezpieczenia jest zawsze wzajemnie wierny partner, ale warto pamiętać, że są choroby, które nie są tylko skutkiem niewierności, ale też choćby zaniedbań higienicznych.

Jeśli nie korzystasz z prezerwatywy, a chcesz jednak zmniejszyć ryzyko ewentualnego zakażenia partnera czy partnerki, nie dopuść przynajmniej do tego, by doszło do wytrysku w ustach.

Fellatio i higiena jamy ustnej

Bezpośrednio przed seksem oralnym i zaraz po nim nie należy myć zębów. Szczotkowanie może doprowadzić do mikrourazów w jamie ustnej i ułatwić atak groźnych drobnoustrojów. Odczekaj z myciem zębów około pół godziny przed i po.

Możesz jednak odświeżyć oddech płynem do płukania ust. To znakomity pomysł i bezpieczny, bo specjalne preparaty działają przeciwbakteryjnie.

Pamiętaj, że różne choroby można przenieść zarówno z narządów płciowych do jamy ustnej, jak i na odwrót. Z seksem oralnym trzeba się więc wstrzymać, jeśli w okolicach narządów płciowych lub jamy ustnej mamy jakiekolwiek ranki, otarcia czy owrzodzenia.