Wycofanie jednej z szczepionek przeciw COVID-19. Podano główny powód

2024-05-08 10:12

Brytyjsko-szwedzka firma farmaceutyczna AstraZeneca ogłosiła, że wycofuje ze światowego rynku szczepionkę przeciw COVID-19. W oficjalnym komunikacie wyjaśniła, dlaczego zdecydowała się na taki krok.

Wycofanie jednej z szczepionek przeciw COVID-19. Podano główny powód
Autor: Getty Images Wycofanie jednej z szczepionek przeciw COVID-19. Podano główny powód

Firma farmaceutyczna AstraZeneca we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim opracowała szczepionkę wektorową o nazwie Vaxzevria (ChAdOx1 nCoV-19) przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Jej preparat został jako trzeci wprowadzony na rynek. Wcześniej preparat przeciw COVID-19 wypuściły dwa koncerny: Pfizer/BioNTech i Moderna.

AstraZeneca miała duże problemy

Od samego początku szczepionka Vaxzevria nie cieszyła się dobrą sławą ze względu na możliwe skutki uboczne. W marcu w 2021 roku pięć krajów europejskich: Austria, Estonia, Litwa, Luksemburg i Łotwa zawiesiły tymczasowo stosowanie jednej partii tego preparatu. U czterech pacjentów po podaniu szczepionki stwierdzono niebezpieczne stany krzepnięcia krwi. Jedna z tych osób zmarła.

Wówczas Europejska Agencja Leków przeanalizowała zaistniałą sytuację. Dyrektor EMA, Emer Cooke, przekazał, że jest to bezpieczna szczepionka, która zapewnia skuteczną ochronę przed COVID-19 i daje większe korzyści niż potencjalne ryzyko.

Koncern farmaceutyczny AstraZeneca został jednak pozwany w ramach pozwu zbiorowego z powodu tego, że opracowany przez niego preparat Vaxzevria w kilkudziesięciu przypadkach spowodował śmierć lub poważne obrażenia. Jak przyznała firma po raz pierwszy w dokumentach sądowych, ta szczepionka przeciw COVID-19 może wywoływać groźne skutki uboczne w bardzo rzadkich przypadkach, takie jak: zakrzepy krwi i niską liczbę płytek krwi.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

AstraZeneca wycofuje szczepionkę Vaxzevria

Nastąpił wyraźny zwrot akcji. Firma AstraZeneca wydała oficjalny komunikat, w którym napisała, że wycofuje z globalnego rynku preparat Vaxzevria. Powodem tej decyzji jest nadwyżka zmodernizowanych szczepionek i z tego względu spadł popyt na jej produkt leczniczy. Jak uznali przedstawiciele koncernu, ich działanie ma podłoże czysto komercyjne, ponieważ kolejne ilości nie są produkowane ani dystrybuowane.

Brytyjski dziennik „Daily Telegraph” przekazał, że koncern złożył wniosek o wycofanie szczepionki Vaxzevria 5 marca, a zaczął obowiązywać od 7 maja.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki