Pięć powszechnych objawów zakrzepicy. Masz je? Pędź do lekarza

2023-05-02 12:32

Zakrzepy krwi są niezwykle groźne, ale chirurg żylny wyjaśnia, że kluczowe objawy schorzenia można zauważyć. Każdy z nich łatwo dostrzec na nogach. Warto znać te sygnały, by odpowiednio wcześnie udać się do lekarza i uchronić się przed niebezpiecznymi konsekwencjami choroby.

Pięć powszechnych objawów zakrzepicy. Masz je? Pędź do
Autor: Getty Images Pięć powszechnych objawów zakrzepicy. Masz je? Pędź do

Gdy fragment skrzepu krwi oderwie się i zacznie przemieszczać między żyłami, może dotrzeć do płuc oraz zablokować przepływ krwi, a to stanowi bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta. Jednym z najczęściej występujących powikłań zakrzepicy żył głębokich jest zator tętnicy płucnej, czyli stan, który może powodować niedotlenienie, nagłe zatrzymanie krążenia, a w konsekwencji śmierć chorego.

Zakrzepica żył głębokich

Pięć objawów zakrzepicy zobaczysz na nogach

Zdaniem chirurga żylnego Omara Abu-Bakr około połowa osób zmagających się z zakrzepicą, doświadcza charakterystycznych objawów choroby. Choć jak przyznaje ekspert, nie pojawią się u wszystkich. Gdy te symptomy są widoczne, ważne jest, by działać szybko i szukać pomocy.

Chirug zaznacza, że istnieje pięć znaków ostrzegawczych, które są powszechnymi objawami zakrzepicy, czyli:

  1. Obrzęk. Zwykle obrzęki występują w nodze, kostce lub stopie. - Sam ten objaw można pomylić z czymś innym, np. ukąszeniem owada. Jednak w połączeniu z innymi objawami może to wskazywać na zakrzepicę żył głębokich – wyjaśnia dr Abu-Bakr.
  2. Poszerzone żyły. Ekspert podkreśla, że obrzękowi bardzo często towarzyszą także spuchnięte żyły, które mogą powodować dyskomfort podczas nacisku.
  3. Skurcze łydek. - Zwykle zaczynają się w łydce, zanim rozprzestrzenią się na resztę nogi – zaznacza chirurg.
  4. Zaczerwienienie i uczucie ciepła. Zakrzepica żył głębokich może powodować uczucie ciepła skóry wokół miejsca, w którym znajduje się zakrzep. - To ciepło jest zauważalne dzięki różnicy temperatur między dotkniętym obszarem w porównaniu z otaczającymi częściami ciała – mówi lekarz.
  5. Przebarwienia skórne. Zwykle obszar dotknięty zakrzepicą zmienia odcień skóry na bladszy, czasami przybiera szaro-niebieski odcień.

- Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, zwłaszcza gdy masz czynniki ryzyka zakrzepicy żył głębokich, ważne jest, aby natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, by zapobiec powikłaniom – apeluje dr Omar Abu-Bakr.

To uchroni cię przed zakrzepicą

Istnieje kilka sposobów, które pomogą zmniejszyć ryzyko rozwoju groźnych zakrzepów. Lekarz zaleca, by używać pończoch uciskowych, które pomogą poprawić przepływ krwi. Kluczem jest także utrzymanie prawidłowej masy ciała. To poprawi nie tylko krążenie, ale czynność płuc i wzmocni mięśnie.

Istotne jest odpowiednie nawodnienie i unikanie siedzącego trybu życia. Podczas długiego siedzenia lub stania, należy robić przerwy na rozruszanie nóg. Na wpływ rozwoju schorzenia ma wpływ również palenie.

- Ważne jest, aby pamiętać, że te strategie mogą nie być skuteczne we wszystkich przypadkach, a niektóre osoby mogą wymagać dodatkowych interwencji takich jak leki lub operacja, aby zapobiec zakrzepicy. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o najlepszych strategiach w twojej sytuacji – poleca specjalista.