Niepokój, ból głowy i drżenie rąk po kawie? W ten sposób organizm chce coś powiedzieć

2024-05-14 13:43

Trzęsą ci się ręce po kawie? A może widzisz podobny problem u kogoś z rodziny lub z pracy? Chociaż drżenie rąk po wypiciu kawy jest nie tak rzadkim zjawiskiem, nie należy traktować go lekceważąco. O czym świadczą trzęsące się po kawie ręce?

Niepokój, ból głowy i drżenie rąk po kawie? W ten sposób organizm chce coś powiedzieć
Autor: GettyImages Niepokój, ból głowy i drżenie rąk po kawie? W ten sposób organizm chce coś powiedzieć

Zalety i wady picia kawy

Kawa – pita z umiarem – pobudza ciało i umysł do działania, przyspiesza procesy myślowe, sprzyja koncentracji, dodaje energii i podkręca metabolizm. Kawę pijemy też w celach towarzyskich, nie bez powodu przyjęło się mówić o spotkaniach przy kawie, a nie przy innym napoju.

Kawa, dzięki szerokiej gamie możliwości smakowych, to również napój, po który sięgamy dla przyjemności. Dobrze dobrane dodatki korzystnie wpływają także na metabolizm (ale miejmy się na baczności przed dodawaniem cukru czy nadmiaru słodkiej śmietanki). Ponadto należy mieć na uwadze fakt, że kawa może wpływać na wchłanianie niektórych leków.

Festiwal Kawy i Czekolady w Hotelu Pod Orłem w Bydgoszczy

Dlaczego po kawie trzęsą się ręce? 

Jednak kawa, mimo wielu zalet, jest nie dla każdego. Niektóre osoby nie czują się dobrze po wypiciu kawy. Objawy, jakie mogą się pojawiać, to m.in. wrażenie niepokoju, kołatanie serca, bóle głowy, a także drżenie rąk. Choć drżenie rąk może się wydawać „nieszkodliwe”, w rzeczywistości to znak, że organizm chce nam coś zasygnalizować.

Jeśli nieprzyjemne dolegliwości towarzyszą każdej filiżance kawy, to znak, że niekorzystnie reagujemy na kofeinę, która wpływa pobudzająco na pracę ośrodkowego układu nerwowego.

Tolerancja kofeiny to indywidualny czynnik, dlatego niektóre osoby doświadczają nieprzyjemnych dolegliwości dopiero przy czwartej czy piątej filiżance tego napoju, a inne – już przy pierwszym kubku kawy.

Czym zastąpić kawę, gdy źle na nią reagujesz?

Co zrobić w takiej sytuacji? Najwłaściwsze byłoby odstawienie kawy i zastąpienie jej np. zieloną herbatą, która może gwarantować łagodne, zdrowe pobudzenie. Korzystnie na organizm działa też dobre nawodnienie, np. woda z cytryną, gdyż nieodpowiednia podaż płynów w ciągu dnia może sprzyjać senności, którą próbujemy rozwiewać kawą.

Warto mieć na uwadze, że ręce mogą drżeć również z innych powodów. Wśród najczęstszych przyczyn trzęsących się rąk wymienia się:

  • przyczyny na tle nerwowym, jak incydentalne zdenerwowanie, ale również w przebiegu nerwicy i inne dolegliwości natury psychicznej
  • choroby neurodegeneracyjne, np. choroba Parkinsona 
  • drżenie rąk może być to jeden z objawów menopauzy
  • drżenie rąk może towarzyszyć chorobom m.in. tarczycy, nerek, wątroby, jak również takim dolegliwościom, jak cukrzyca albo stwardnienie rozsiane
  • ręce mogą się trząść z powodu choroby alkoholowej, w której przebiegu drżenie rąk pojawia się ok. 24-72 godz. od spożycia alkoholu, jako objaw zespołu abstynencyjnego
  • ręce mogą drżeć też w dolegliwościach kręgosłupa, takich jak zmiany zwyrodnieniowe i inne schorzenia
  • po dużym wysiłku fizycznym lub wskutek długiego niedosypiania
  • drżenie rąk to może być skutek uboczny niektórych leków, w tym antydepresantów, ale nie tylko
  • objaw niedoborów witamin z grupy B
  • objaw zaburzeń elektrolitowych i niedoborów pierwiastków mineralnych, takich jak magnez, potas czy wapń

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Dlaczego drżą mi dłonie? Przyczyny drżenia dłoni