To jeden z objawów wysokiego cholesterolu. Zwróć uwagę na swoje nogi

2024-05-14 10:13

Zbyt wysoki poziom cholesterolu prowadzi do wielu chorób i grozi zawałem serca lub udarem mózgu. Wiele osób nie wie jednak, że ma ten problem, bo wysoki cholesterol rzadko daje wyraźne objawy. Dlatego tak ważna jest obserwacja organizmu i regularne wykonywanie badań krwi. Warto również przyjrzeć się swoim nogom.

To jeden z objawów wysokiego cholesterolu. Zwróć uwagę na swoje nogi
Autor: Getty Images

Ból nóg to dość popularna przypadłość i najczęściej kojarzona jest ze zmęczeniem lub długotrwałym przebywaniem w pozycji stojącej lub siedzącej. Niestety tego typu dolegliwość może zwiastować poważne problemy zdrowotne, dlatego dobrą praktyką jest obserwowanie wyglądu naszych nóg.

Kontrola poziomu cholesterolu

Objawy wysokiego cholesterolu. Spójrz na nogi

Hipercholesterolemia to inaczej zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. Niestety najczęściej pacjent nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w jego organizmie dzieje się coś niedobrego. Na dobrą sprawę wystarczyłoby wykonać co pewien czas podstawowe badania krwi, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku. 

Niemniej jednak jest jeszcze jedna prosta wskazówka, która może pomóc w ocenie stanu zdrowia. Chodzi o wygląd nóg.

Wysoki poziom cholesterolu LDL lub całkowitego cholesterolu prowadzi do powstawania złogów w tętnicach, przez co z czasem zmniejsza się światło przepływu krwi. Stąd nogi mogą zacząć przybierać bladą lub siną barwę.

Kolejnym alarmującym sygnałem jest ból nóg w okolicach łydek, ud, uczucie ciężkości nie tylko podczas chodzenia, ale także w spoczynku. Takie objawy mogą świadczyć o PAD (Peripheral arterial disease), czyli chorobie tętnic obwodowych, która prowadzi do wielu schorzeń układu sercowo-naczyniowego i stanowi częsty czynnik zgonów na całym świecie.

Wysoki cholesterol - początek poważnych problemów

Lekarze nieustannie alarmują, że zbyt niska aktywność fizyczna, zła dieta, palenie papierosów, czy nadużywanie alkoholu prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wysoki poziom cholesterolu jest ściśle związany z wymienionymi praktykami i odpowiada za wiele chorób sercowo-naczyniowych

Niewystarczający poziom przepływu krwi sprawia, że mięśnie zaczynają słabnąć, stąd bóle nóg i inne dolegliwości mogą świadczyć o wysokim poziomie cholesterolu. Jednak to nie jedyny problem, z czasem rozwijająca się miażdżyca prowadzi do chorób serca, zawału, udaru mózgu a nawet zgonu.