Citropepsin®

1 g płynu zawiera 1 mg pepsyny o aktywności nie mniej niż 1280 j.FIP/g. Preparat zawiera sacharozę i sorbitol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Citropepsin® but. 180 ml, płyn doustny

Pepsin

34.58 zł 2019-04-05

Działanie

Lek poprawiający trawienie. Pepsyna jest enzymem soku żołądkowego, powodującym trawienie białka w środowisku kwaśnym (wymagane pH 1,6-3,2), co nasila występujący w preparacie kwas cytrynowy.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci: zwykle 5-10 ml na 15-20 min przed posiłkiem, 3 razy na dobę. Preparat można również przyjmować po rozcieńczeniu 15 ml płynu w około 125 ml przegotowanej wody. Nie ma potrzeby zmiany dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku i z zaburzeniami czynności wątroby i nerek.

Wskazania

Bezkwaśność oraz niedostateczne wydzielanie soku żołądkowego. Brak łaknienia, dolegliwości dyspeptyczne.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadkwaśność i nadmierne wydzielanie soku żołądkowego.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość sacharozy i sorbitolu, preparatu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Z powodu braku odpowiednich badań u ludzi i zwierząt lek może być stosowany w okresie karmienia piersią jedynie w przypadkach, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla dziecka.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Leki zwiększające pH soku żołądkowego osłabiają działanie preparatu, nie zaleca się jednoczesnego stosowania m.in. ranitydyny, cymetydyny, mizoprostolu, pirenzepiny.

Cena

Citropepsin®, cena 100% 34.58 zł

Preparat zawiera substancję: Pepsin

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."