Chroniczne ZMĘCZENIE - sprawdź, co może ci dolegać

Konsultant: Joanna Kacprzak, specjalista II stopnia chorób wewnętrznych
25 komentarze
Autor: Aneta Grabowska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Wciąż jesteś znużona, senna, masz mało energii? Być może to wina przepracowania. Ale chroniczne zmęczenie to może być objaw poważnej choroby. Brak apetytu, osłabienie i właśnie przewlekłe zmęczenie to jedna z oznak wirusowego zapalenia wątroby typu C, cukrzycy, anemii a także niewydolności nerek. Dlatego bądź czujna! Jakie choroby objawiają się chronicznym zmęczeniem?

Chroniczne zmęczenie zwykle przypisujemy przepracowaniu i zestresowaniu lub zmianom pór oku. To faktycznie częste powody złego samopoczucia, ale ciągłe zmęczenie może być też objawem choroby, którą trzeba zdiagnozować i leczyć.

Chroniczne zmęczenie może oznaczać kłopoty z tarczycą

Tarczyca wydziela hormony, które sterują ważnymi procesami chemicznymi w organizmie, zapewniając właściwą pracę wszystkich narządów wewnętrznych. Ale gdy równowaga hormonalna zostaje zaburzona, dochodzi do nadprodukcji hormonów tarczycy - to nadczynność tarczycy lub ich niedoboru - to niedoczynność tarczycy. Mimo że są to dwie różne choroby, jeden objaw jest wspólny: uczucie zmęczenia. W nadczynności tarczycy pojawia się też bezsenność, nerwowość, zaburzenia rytmu serca. Chudniesz mimo większego apetytu. Męczą cię biegunki, masz zaburzenia cyklu miesiączkowego. Ciągle jest ci gorąco, pocisz się, odczuwasz duszności. W niedoczynności tarczycy zaś metabolizm zwalnia, więc mimo braku apetytu zaczynasz przybierać na wadze. Jesteś też ciągle ospała, nie możesz się skupić na wykonywanej pracy. Skóra staje się sucha, łuszcząca. Pojawiają się zaburzenia miesiączkowania.

Rady dla ciebie: Wybierz się do internisty – skieruje cię na konsultację do endokrynologa. Konieczne będzie badanie krwi z oznaczeniem poziomu hormonów tarczycy: FT3 i FT4 (T3 i T4), oraz TSH – hormonu przysadki.

Chroniczne zmęczenie może oznaczać zespół przewlekłego zmęczenia

Zespół przewlekłego zmęczenia najczęściej dotyka aktywne, młode kobiety żyjące w ciągłym napięciu. Najważniejszym objawem ZPZ jest uczucie przemęczenia, które trwa co najmniej pół roku i nie można go powiązać z wysiłkiem ani żadną chorobą. Występują też kłopoty z pamięcią i koncentracją, bóle głowy, mięśni, stawów i gardła, zaburzenia snu. Często czujesz kołatanie serca. Masz dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego: bóle brzucha, biegunki lub zaparcia, wzdęcia.

Rady dla ciebie: Aby zmniejszyć dolegliwości, postaraj się uregulować tryb życia: jadaj zdrowe posiłki o stałych porach, śpij co najmniej 8 godzin na dobę, nie zabieraj pracy do domu – niech to będzie twoja oaza spokoju i wyciszenia. Codziennie znajdź czas na ćwiczenia, np. spacer, jogę lub tai-chi. Staraj się wypoczywać aktywnie i absolutnie nie rezygnuj z urlopów – są niezbędne dla utrzymania równowagi psychicznej. Korzystna może okazać się także psychoterapia. Do lekarza pierwszego kontaktu wybierz się po skierowanie na podstawowe badania – sprawdzisz stan swojego zdrowia.

Nie przegap

Chroniczne zmęczenie może oznaczać wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C)

Choroba ta wywoływana jest przez wirus żółtaczki – HCV, który przenosi się podczas bezpośredniego kontaktu z zakażoną krwią (np. w czasie transfuzji krwi, zabiegów operacyjnych, wycinania znamion, robienia tatuażu, a nawet manikiuru i pedikiuru w niehigienicznych warunkach) i w ukryciu uszkadza komórki wątroby. Często objawem wirusowego zapalenia wątroby (WZW C) jest osłabienie, brak apetytu, mdłości, wymioty. Nie możesz skupić się na wykonywanych czynnościach, bolą cię stawy i mięśnie, miewasz stany podgorączkowe. Pojawia się również zażółcenie skóry i białek oczu.

Rady dla ciebie: Koniecznie idź do lekarza – zleci test na obecność przeciwciał anty-HCV. W razie rozpoznania choroby podejmie leczenie.

Chroniczne zmęczenie może oznaczać hipotonię (niedociśnienie)

Osoby z niskim ciśnieniem krwi (poniżej 90/60 mm Hg) mają zwykle mało elastyczne ściany tętnic. Krew płynie przez nie wolniej i pod mniejszym ciśnieniem, dlatego tkanki organizmu są gorzej zaopatrzone w tlen. W rezultacie pojawiają się różne dolegliwości. Hipotonia sprawia, że odczuwasz zmęczenie i osłabienie, i to nie tylko przy zmianie pogody. Masz zaburzenia snu i wstajesz zmęczona. Nie możesz się skoncentrować, miewasz zawroty głowy i mroczki przed oczami. Ciągle marzną ci ręce i stopy. Zdarzają ci się omdlenia, zwłaszcza gdy dłużej stoisz.

Rady dla ciebie: Skonsultuj się z lekarzem – prócz wielokrotnych pomiarów ciśnienia może zlecić dodatkowe badania (m.in. morfologię, analizę moczu, EKG), by przekonać się, jaka jest przyczyna hipotonii. Ponadto pij ok. 2,5 litra płynów dziennie (to zwiększa objętość krwi, a tym samym ciśnienie). Jedz częściej niewielkie porcje (przejadanie się sprzyja obniżeniu ciśnienia), dosalaj potrawy. Zacznij regularnie pływać, uprawiać aerobik, jogging lub jeździć na rowerze – te sporty uelastyczniają naczynia krwionośne nóg. Sporo wypoczywaj, śpij na wysokiej poduszce (zapobiegniesz porannej hipotonii). Aby pobudzić krążenie, rób chłodno-ciepły masaż wodny pod prysznicem. W sytuacjach awaryjnych możesz wypić filiżankę kawy, colę lub napój energetyzujący – zawierają pobudzającą kofeinę.

Chroniczne zmęczenie może oznaczać niewydolność nerek

Jeśli nerki niedostatecznie oczyszczają krew z substancji powstających w procesie przemiany materii, toksyny gromadzą się w organizmie i zakłócają pracę wielu narządów. Niewydolność nerek rzutuje na twoje samopoczucie: czujesz się zmęczona i osłabiona, jesteś ociężała, drażliwa, nie możesz się skoncentrować na wykonywanej pracy. Nie masz apetytu, chudniesz, miewasz nudności, wymioty. Ręce stają się opuchnięte, często drętwieją. Utrzymuje się również obrzęk twarzy i stóp. Ponadto często boli cię głowa, a skóra łuszczy się i swędzi.

Rady dla ciebie: Wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu – zleci badanie moczu na obecność białka, a ponadto oznaczenie poziomu mocznika i kreatyniny, a także elektrolitów (sodu i potasu) we krwi.

Chroniczne zmęczenie może oznaczać cukrzycę

Cukrzyca, zarówno typu 1 (insulinozależna), jak i typu 2 (insulinoniezależna) sprawia, że we krwi znajduje się za dużo glukozy. To wina braku lub niedostatecznej ilości insuliny, która transportuje glukozę z krwi do komórek. Jeśli komórki zostają pozbawione źródła energii, nie mogą prawidłowo funkcjonować. W efekcie jesteś zmęczona, senna. Ciągle chce ci się pić, często oddajesz mocz, masz spory apetyt, a mimo to tracisz na wadze. Poza tym skóra staje się sucha i swędzi, a rany goją się wolniej, masz też skłonność do infekcji skórnych, zwłaszcza grzybic. Krwawią ci również dziąsła, w nocy dokuczają kurcze łydek, masz problemy ze wzrokiem, a oddech może mieć zapach acetonu. Często łapiesz grzybicze i bakteryjne infekcje pochwy.

Rady dla ciebie: Koniecznie idź do lekarza po skierowanie na oznaczenie poziomu glukozy we krwi i analizę moczu. Jeśli wyniki nie będą w normie, lekarz rozpocznie leczenie. Zadbaj też o prawidłową wagę ciała, bo cukrzycy sprzyja nadwaga. Unikaj produktów, które szybko podnoszą poziom glukozy we krwi (m.in. słodycze, biały chleb, banany). Regularnie uprawiaj sport, bo obniża stężenie cukru we krwi.

Chroniczne zmęczenie może oznaczać anemię

Anemia spowodowana jest m.in. niedoborem żelaza – pierwiastka niezbędnego do produkcji czerwonych krwinek (erytrocytów). Gdy zaczyna go brakować, zmniejsza się liczba erytrocytów lub zawartej w nich hemoglobiny (czerwonego barwnika krwi), która dostarcza tlen do komórek organizmu. W rezultacie różne narządy wewnętrzne są niedotlenione i gorzej pracują. Jesteś stale zmęczona, senna, nie możesz się skoncentrować. Dokuczają ci bóle i zawroty głowy, szumy w uszach. Możesz też odczuwać mdłości lub tracisz apetyt. Łatwo łapiesz infekcje. Cierpi też twoja uroda: skóra staje się blada, pękają kąciki ust, rozdwajają się paznokcie, wypadają włosy.

Rady dla ciebie: Wybierz się do internisty – zleci morfologię krwi (określa m.in. liczbę erytrocytów i poziom hemoglobiny) i oznaczenie poziomu żelaza w surowicy. Wyniki potwierdzą lub wykluczą anemię. Jedz też produkty bogate w żelazo, m.in. czerwone mięso, ryby, żółtka jaj, wątróbkę, pełnoziarnisty chleb, grube kasze, sałatę, natkę. Żelazo zawarte w produktach pochodzenia zwierzęcego jest lepiej wykorzystywane przez organizm, dobrze też łączyć je z witaminą C ułatwiającą jego wchłanianie. Pod kontrolą lekarza możesz także przyjmować preparaty z żelazem.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Dieta bananowa –  sposób na zmęczenie i stres

Dieta bananowa – sposób na zmęczenie i stres

Lecznicze właściwości HERBATY

Lecznicze właściwości HERBATY

ANEMIA - przyczyny niedokrwistości

ANEMIA - przyczyny niedokrwistości

Badania krwi: 6 powodów, by zbadać krew

Badania krwi: 6 powodów, by zbadać krew

Kiedy iść na urlop

Kiedy iść na urlop

STRES - nieodłączny towarzysz życia

STRES - nieodłączny towarzysz życia

Prokrastynacja (syndrom studenta) – zwykłe lenistwo czy choroba cywilizacyjna?

Prokrastynacja (syndrom studenta) – zwykłe lenistwo czy choroba cywilizacyjna?

Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 26.05.2015

Komentarze (1 - 10 z 25)
zadbajosiebie, 14.03.2016 11.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Spróbuj ustawiać budzik codziennie na tę samą godzine i o tej samej godzinie wstawać z łóżka. Ja się dzięki temu czuję o wiele lepiej niż kiedyś. Można też wprowadzić do diety suplementy, bo skoro jesteś studentką to pewnie słabo się odzywiasz. MagneZi B6 warto kupić na zdrowysklep.eu, cenowo to wychodzi jakoś 60gr za tabletkę.
 
Milena, 20.01.2016 14.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam dokładnie to samo, tylko dodatkowo mrowienia w głowie. Czułam się otępiała i tak jakbym w niczym nie uczestniczyła, a zawsze stała gdzieś obok. Wypróbuj sobie może odpromienniki bio info, mnie przynosły dużą ulgę. Ja wydałam majątek na specjalistów, lekarzy, jakieś tabletki na "depresję" i nic..
 
anka, 08.01.2016 17.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mam 19 lat. od pewnego czasu czuje sie przemeczona i senna. chodze tylko na uczelnie do pracy tez nie chodze wiec wogóle nie powinnam byc zmeczona jak inne kolezanki. mam tez bóle głowy zawroty głowy i ciagle jest mi zimno tak jakby krew mi nie dochodziła kazdy mi mówi ze mam zimne rece. spie długo a i tak jestem ciagle zmeczona :( dodam jeszcze ze sie codziennie stresuje boje sie ludzi mam fobie moze to i od tego jest to przemeczenie nie wiem prosze o rade :) z góry dziekuje bym chciała byc tak jak inne kolezanki miec energie :)
 
artur, 15.11.2015 16.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mazur sądzę, że to dobry prezent. Odpromienniki są skuteczne przy różnch dolegliwościach, one generalnie wzmacniają człowieka. Wejdź na stronę creatos i poczytaj o nich. Powodzenia i zdrowia życzę
 
Mazur, 14.11.2015 17.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam taką sprawę. Myślicie, że dobrym prezentem będzie odpromiennik dla koleżanki? Jest ostatnio dość apatyczna, nie ma na nic siły, wydaje mi się, że ma też objawy nerwicy. Może to przez jej problemy na uczelini. Myślicie, że taki prezent może jej pomóc? Do psychiatry nie chce na razie iść.
 
zorro, 18.10.2015 22.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pomogą ci jak umarłemu kadzidło...bajery na bok lepiej sie przebadać!
 
Woodrow, 11.10.2015 15.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mi akurat też pomogły odpromienniki. Ja stosowałem Creastosa, bio info 1. Moim zdaniem chyba najpopularniejsze i najlepsze na rynku.
 
Paweł33, 09.10.2015 01.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ostatnio czytałem nieco o odpromiennikach i harmonizatorach. Podobno też moga pomóc w takich przypadkach.Stosował ktoś je z Was? Jakieś opinie?
 
bambi, 25.09.2015 22.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja też cierpię na chroniczne zmęczenie i bóle stawów mam hashimoto i hcv
 
Zina, 02.09.2015 00.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja borykałam się ze zmęczeniem, zanikiem pamięci, rozkojarzeniem, bólem głowy i raz z bezsennością, a później ze spaniem po 14h na dobę, padł mi wzrok, okulista twierdził, że wszystko ok, i wiele, wiele innych objawów... po latach wyszło - borelioza Radzę wam, zróbcie testy, wiem, że nie jest to tanie i nie refunduje tego NFZ, ale warto zrobić, ostatnio to juz epidemia. Życzę zdrowia.
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony? Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony?

Ból z brzucha z lewej strony może być objawem poważnej choroby trzustki lub zapaleniem jajników....

więcej

31709

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, leczenie Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, leczenie

Niedoczynność tarczycy może mieć wiele przyczyn. Objawy niedoczynności tarczycy, zarówno...

więcej

31228

Świąd: jakie choroby objawiają się swędzeniem skóry Świąd: jakie choroby objawiają się swędzeniem skóry

Lekarze twierdzą, że świąd skóry jest o wiele bardziej dokuczliwy niż ból. Może być spowodowany...

więcej

28966

BÓL JAJNIKÓW - przyczyny. Objawem jakiej choroby jest ból jajników? BÓL JAJNIKÓW - przyczyny. Objawem jakiej choroby jest ból jajników?

Ból jajników to nieprzyjemne wrażenie kłucia lub rozpierania w podbrzuszu. Przyczyny bólu jajników...

więcej

28501

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W związku z tym, iż w ognisku łuszczycowym dochodzi do swego rodzaju stanu zapalnego w naskórku, istnieje możliwość pogorszenia efektu kosmetycznego tatuażu w obrębie chorobowego ogniska.

Same te mutacje są jedynie czynnikiem ryzyka powikłań położniczych, stąd prowadzący ginekolog powinien rozważyć stosowanie leczenia przeciwzakrzepowego (co jest zależne od wywiadu rodzinnego oraz...

Najprawdopodobniej podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej powiększyły się Pani piersi i stąd żylaki. Najprawdopodobniej zmiana rodzaju tabletek nic nie da. Radzę rozważyć zmianę metody...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.