Skurcze łydek: przyczyny. O czym świadczą skurcze łydek?

Skurcze łydek to dolegliwość, która dokucza przede wszystkim sportowcom i kobietom w ciąży. Przyczyny skurczów najczęściej szuka się w niedoborze pierwiastków mineralnych czy nadużywaniu kofeiny. Jednak w niektórych przypadkach mogą wskazywać na rozwijające się choroby, np. żylaki lub cukrzycę. Przeczytaj albo posłuchaj, o czym świadczą i na jakie choroby wskazują skurcze łydek?

Posłuchaj, o czym świadczą i na jakie choroby wskazują skurcze łydek. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Skurcze łydek są skutkiem zmiany długości i napięcia włókien mięśniowych łydek. Z powodu zaciśnięcia się włókien, mięsień brzuchaty bądź strzałkowaty łydki staje się twardy, co objawia się bolesnym skurczem. Jakie są przyczyny takiego stanu?

Skurcze łydek: niedobór pierwiastków mineralnych

Skurcze łydek mogą być skutkiem niedoboru ważnych dla organizmu elektrolitów: jonów sodu, potasu, wapnia i magnezu. Magnez wspomaga przewodnictwo nerwowe, potas utrzymuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego, a wapń zapobiega rozrzedzaniu kości. Przyczyną ich niedoboru zazwyczaj jest zła dieta.

Skurcze łydek: nadmiar kawy

Spożywanie dużych ilości kawy, a także napojów energetycznych, doprowadza do "wypłukania" makroelementów (m.in.: magnezu i potasu) z organizmu i zaburzenia jego gospodarki kwasowo-zasadowej. Podobne skutki może mieć nadużywanie alkoholu.

Magnez? Tak, ale...
Magnefar B6 Forte

Autor: materiały prasowe

materiał partnera

Przy tego typu dolegliwościach warto postawić na produkt o statusie leku. Przykładem takiego produktu jest lek Magnefar® B6 Forte 1) stanowiący połączenie magnezu z witaminą B6 zalecany w leczeniu niedoboru magnezu. Objawy, które mogą wskazywać na niedobór magnezu to m.in. nerwowość, drażliwość, wahania nastroju, niepokój, skurcze mięśni i drganie powiek.

Skurcze łydek: leki moczopędne, przeczyszczające i tabletki na odchudzanie

Leki moczopędne i środki przeczyszczające zalicza się do substancji sprzyjających utratę elektrolitów. Z kolei leki, które nasilają skurcze, to np. środki z wyciągiem z naparstnicy, atropiną czy adrenaliną. Bolesne skurcze łydek mogą się pojawić u osób, które regularnie przyjmują środki na odchudzanie.

Skurcze łydek: przetrenowanie

Zbyt intensywny i długotrwały wysiłek fizyczny może prowadzić do zespołu przewlekłego przemęczenia, czyli przetrenowania.

W organizmie dochodzi wówczas do wielu zmian w wydzielaniu ważnych dla niego hormonów.

Zwiększa się wydzielanie m.in. adrena­liny, hormonu wzrostu, adrenokortykotropiny (ACTH), kortyzolu i hormonu antydiuretycznego (hamowane jest natomiast wydzielanie insuliny).

Hormony te biorą udział w regulacji wysiłkowej przemiany materii i gospodarki wodno-elektrolitowej. Jeśli ich poziom przez dłuższy czas jest zbyt wysoki, może pojawić się nie tylko nagłe zesztywnienie mięśni łydek, lecz także obniżenie wydolności całego organizmu.

Skurcze łydek: uraz

Wszelkie urazy w postaci uderzenia w mięsień lub nadwerężenia, np. przez podnoszenie dużego ciężaru, może sprawić, że włókna mięśniowe łydek naciągają się, co może objawić się skurczem.

Skurcze łydek: długotrwały stres

Stres stymuluje nadnercza do wytwarzania adrenaliny - hormonu, który pobudza pracę wielu narządów oraz podnosi stężenie cukru we krwi tak, aby organizm mógł być aktywny. Jednak permanentne "wyrzucanie" adrenaliny do krwi powoduje nadwerężenie organizmu, co objawia się nerwobólami, utratą energii, a także bólami i skurczami mięśni.

Skurcze łydek: przegrzanie

Organizm może reagować skurczem łydek na nadmierne przegrzanie, np. po pobycie na plaży, w solarium lub po wyjściu z gorącej kąpieli. Wtedy koniecznej jest jak najszybsze ochłodzenie organizmu.

Skurcze łydek: siedzący tryb życia

Długie siedzenie w tej samej pozycji może doprowadzić do bolesnych skurczów, zwłaszcza jeśli często zakładasz nogę na nogę (ucisk powoduje, że do mięśni dopływa mniej krwi).

Skurcze łydek: odwodnienie

Biegunka, wymioty i gorączka w przebiegu wielu chorób mogą się przyczynić do zaburzenia równowagi wodno-elektorlitowej organizmu i odwodnienia (jeśli płyny nie są uzupełniane na bieżąco).

Na jakie choroby mogą wskazywać skurcze łydek?

  • Cukrzyca

Cukrzyca może przyczynić się do uszkodzenia m.in. naczyń tętniczych nóg, a w konsekwencji doprowadzić do niedostatecznego ukrwienia kończyn. Zaburzenia te mogą skutkować problemami z prawidłowym czuciem, drętwieniem kończyn i skurczami łydek.

  • Nadciśnienie

Nadciśnienie, podobnie jak cukrzyca, może doprowadzić do niedostatecznego ukrwienia kończyn i zaburzyć ich unerwienie, co często objawia się skurczami.

  • Żylaki

Częste skurcze łydek, którym towarzyszy uczucie ciężkości nóg i ich opuchlizna, szczególnie pod koniec dnia, mogą być pierwszym symptomem żylaków. Skurcze łydek, spowodowane zaburzeniami krążenia, mogą wystąpić także przy zakrzepowo-zarostowym zapaleniu tętnic i zapaleniu żył.

Ważne

Bardzo silny, nieustępujący ból łydki może być objawem powstania zakrzepu. Jeśli kiedykolwiek doświadczysz tego rodzaju bólu, na wszelki wypadek skontaktuj się z lekarzem.

  • Miażdżyca

Miażdżyca to proces zapalny, w wyniku którego dochodzi do skurczów tętnic i zmniejszenia ilości przepływającej przez nie krwi. Skutkiem niedożywienia i niedotlenienia mięśni są częste skurcze łydek.

  • Problemy neurologiczne

W wyniku problemów neurologicznych może dochodzić do mimowolnych skurczy nie tylko mięśni łydek, lecz także mięśni całego ciała. Przykładem jest dystonia - choroba nerwowo-mięśniowa, która polega na pojawianiu się okresowych albo ciągłych mimowolnych skurczy pojedynczych mięśni, powodujących niekontrolowane ruchy.

Skurcze łydek w ciąży

Męczące i bolesne skurcze łydek, to częsta dolegliwość, na którą skarżą się kobiety w III trymestrze ciąży. Powody skurczów mięśni łydek w okresie ciąży mogą być różne. Najczęściej wymienia się zaburzenia elektrolitowe w organizmie ciężarnej (zwiększa się wtedy zapotrzebowanie na magnez), ucisk macicy na nerwy ścian miednicy czy zaburzenia w odpływie krwi z nóg, np. z powodu długotrwałej pozycji stojącej lub siedzącej. By tego uniknąć, w czasie ciąży warto zadbać o dietę bogatą w odpowiednie pierwiastki mineralne.

SPRAWDŹ >> Skurcze łydek w ciąży - jak sobie z nimi radzić?

Skurcze łydek w nocy

Skurcze łydek w nocy najczęściej są skutkiem utrzymywania nóg w pozycji zgiętej. Nocne skurcze mogą wynikać ze zbyt intensywnego wysiłku fizycznego połączonego z odwodnieniem organizmu. Wysiłek fizyczny trwający kilka godzin, zwłaszcza w czasie mrozów lub upału (np. całodniowa wycieczka górska czy kilkugodzinna jazda na nartach), prowadzi do zwiększonej utraty wody z organizmu. Przepracowane lub przegrzane mięśnie kurczą się wówczas w niekontrolowany sposób, co powoduje skurcze i ból.

1) Magnefar® B6 Forte

1 tabletka powlekana zawiera 100 mg jonów magnezu w postaci magnezu cytrynianu (Magnesii citras) oraz 10,10 mg pirydoksyny chlorowodorku (Pyridoxini hydrochloridum).

Wskazania do stosowania: produkt leczniczy Magnefar B6 Forte jest zalecany w leczeniu niedoboru magnezu. Występowanie poniżej wymienionych objawów może wskazywać na niedobór magnezu: nerwowość, drażliwość, wahania nastroju, łagodny lęk, niepokój, przejściowe uczucie zmęczenia, ospałość, zaburzenia snu o niewielkim nasileniu; objawy lęku, takie jak kurcze przewodu pokarmowego lub kołatanie serca (bez zaburzeń serca); skurcze mięśni, mrowienie, drganie powiek. Produkty należy stosować po wykluczeniu innych przyczyn objawów niż niedobór magnezu oraz gdy osiągnięcie poprawy lub zwiększenie podaży magnezu nie jest możliwe przez zastosowanie prawidłowej diety. W przypadku braku poprawy po miesiącu stosowania produktu leczniczego Magnefar B6 Forte kontynuowanie leczenia nie jest zalecane.

Przeciwwskazania do stosowania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Produktu Magnefar B6 Forte nie należy stosować przy hipermagnezemii, ostrej niewydolności nerek (klirens kreatyniny < 30ml/min.), znacznym niedociśnieniu tętniczym, bloku przedsionkowo-komorowym oraz myasthenia gravis.

Podmiot odpowiedzialny: Biofarm Sp. z o.o., ul. Wałbrzyska 13, 60-198 Poznań.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Robert
|

Mnie najczęściej łapią po meczach. W nocy ciężko się śpi.

Krupeczka
|

W składzie jest stearynian magnezu jako przeciwzbrylacz, a on obkleja jelita i nie dopuszcza, aby magnez się wchłonął.
Szukaj innego supla.

fizjoterapeuta
|

Nie wiem kto napisał ten artykuł ale jest on na poziomie gimnazjum. Mam pytanie: Gdzie się znajduje mięsień strzałkowaty łydki? <wow>

mysz.1974
|

Neomag forte nie zawiera potasu, więc o kant d... go rozbić. Polecam ZDROVIT SKURCZ - magnez, potas i B6.

Olek88
|

Ja używałem preparatu neomag forte i strasznie się zawiodłem. Skurcze łydek łapały mnie w nocy najczęściej a po 2 miesiącach stosowania tego preparatu nie było żadnej poprawy.

ula1950.1950@o2.pl
|

kiedy lapia mnie skurcze chce mi sie umierac tak sa bolesne a na dodatek to silne pieczenie miesni jakby ogien palil sie w wewnatrz lydki kolana to jest okropne .Jestem po 2 zawalach moze to jest przyczyna.

estrela
|

bolące w nocy łydki to jakiś koszmar... ale to udowadnia tylko, jak mało ludzie dbają o suplementację. ja już regularnie biorę magnez dobrej jakości i przeszło (uzupełniam też czekoladą gorzką).

Ekspert Diosminex
|

Jednym z objawów niewydolności żylnej są opisywane nocne kurcze nóg, nie można zaniedbywać takich symptomów i pozwalać chorobie na dalszy rozwój.

MalwinaKK
|

Ja miałam jakiś czas temu problem ze skurczami i powiem szczerze, że to chyba przez nerwicę. Dużo stresu problemy w pracy i w domu i tak wyszło, że miałam wielkie boleści.

MIKI-37
|

Po za bolesnymi skurczami nocnymi mięśni łydek i podudzi, towarzysza temu podkurcz nóg w kolanach z napinaniem ścięgien. Jest to potwornie bolesne. Elektrolity w normie. Czy borelioza może powodować takie dolegliwości ?