Nieudany zabieg plastyki piersi [Porada eksperta]

2014-05-29 11:15

W 2011 roku robiłam sobie plastykę piersi - podnoszenie. efekt w krótkim czasie okazał się dla mnie niezadowalający. Moje sutki wydawały mi się za wysoko. poszłam do lekarza, który wykonał operację i powiedziałam o tym, iż uważam, że moje sutki (brodawki) są w nienaturalnym miejscu ale lekarz powiedział, że ich odległość jest wg norm i jeśli chcę, to może mi to poprawić ale za dodatkową opłatą. Niestety nie zdecydowałam się, gdyż nie miałam już pieniędzy na to i pomyślałam, że może mi się wydaje, może dojdzie to do normy, zwyczajnie nie wiedziałam co zrobić, zostawiłam to. Teraz jestem 3 lata po operacji i cierpię coraz bardziej. Cierpię zwyczajnie z bólu. Moje sutki naprawdę są za wysoko, mam problemy z kupieniem takiej bielizny, która nie ocierałaby mnie w sposób bolesny. Nie stać mnie na poprawę tego. Na samą operację piersi dość długo zbierałam środki. Chciałabym wiedzieć, czy ja mam jakiekolwiek prawa poprawienia swoich piersi drogą prawną? nie wiem co mogę zrobić. Z góry dziękuję za pomoc.

Porada prawnika
Autor: Getty Images

Na wstępie warto wiedzieć, że o tym, które zabiegi i badania są refundowane, a które nie, powinien poinformować Panią przede wszystkim lekarz. Wszystkie zabiegi, badania, schorzenia, których leczenie jest refundowane (we wszystkich zakresach świadczeń) znajdują się w koszyku świadczeń zdrowotnych.

Natomiast zabiegi chirurgii plastycznej i zabiegi kosmetyczne w przypadkach niebędących następstwem wady wrodzonej, urazu, choroby lub następstw jej leczenia znajdują się w wykazie świadczeń opieki zdrowotnej niefinansowanych ze środków publicznych.

O kwalifikacji do zabiegu w ramach ubezpieczenia zdrowotnego decyzję podejmuje lekarz z poradni specjalistycznej posiadającej umowę na realizację świadczeń opieki zdrowotnej. Jeśli specjalista chirurgii plastycznej zakwalifikuje Panią do zabiegu czy leczenia poza systemem ubezpieczenia zdrowotnego, to Narodowy Fundusz Zdrowia nie może ze względów formalno-prawnych zrefundować takiego świadczenia medycznego.

Wszelkie niezbędne informacje na ten temat powinna Pani również otrzymać w Narodowym Funduszu Zdrowia. Jakąkolwiek pomocą powinien również służyć Rzecznik Praw Pacjenta. Podstawa prawna: Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta ( Dz. U. z 2012 poz 159 )

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta