Jest ich już sporo, a będzie tylko więcej. Czy stanowią zagrożenie dla zdrowia?

2024-04-17 12:18

Życie seksualne owadów jest niezwykle interesujące - w przypadku niektórych gatunków to po prostu odlot. Niestety, jeśli gody odbywają się w naszym najbliższym otoczeniu, miewamy problemy do zmartwień. Właśnie ruszyła rójka i potrwa do października. Czy mamy powody do obaw?

Jest ich już sporo, a będzie tylko więcej. Czy latające mrówki stanowią zagrożenie dla zdrowia?
Autor: GettyImages

Dla wzbogacenia puli genów, niektóre gatunki mrówek, ale też chruściki, muchówki, jętki czy termity, na okres godów dostają od natury skrzydeł. W zależności od gatunku, miłosne loty odbywają się w okresie od kwietnia do października, osiągając apogeum w sierpniu. Po zakończeniu zalotów skrzydła odpadają, a owady zakładają naziemne kolonie.

Owady w locie raczej nie są groźne i zainteresowane czymkolwiek poza sobą. Zderzenie z kolonią może być wprawdzie nieprzyjemne, gdy insekty dosłownie cię oblepia, ale to tyle. Co potem, jeśli mrówki zadomowią się w mieszkaniu, na strychu czy balkonie?

Kajakarki zabijają insekty w pokoju!

Latające mrówki w mieszkaniu

Mrówki faraona w mieszkaniach to plaga, z którą trudno wygrać. Do kompletu mrówki latające miałyby jeszcze zakładać kolonie po zgubieniu skrzydełek? Cóż, w naszych domach zwykle nie mają podłoża, żeby zbudować mrowisko, ale chętnie wykorzystują je jako spiżarnie.

Jako dom dla mrówek nadają się nasze balkony, tarasy, piaskownice, ogrody, a stamtąd do mieszkania zwykle blisko. Mrówki pojawiają się więc w jedzeniu na ogrodowym stole, a nawet w kuchni. Bywa, że wprowadza się cała kolonia i rano w kuchni jest od nich czarno. Zwykle można nawet obserwować, jak gęsiego, niczym po sznurku, wprowadzają się kolejne insekty.

Czy mrówki są groźne dla ludzi? Uważaj na ten gatunek

Mrówki żyjące w Polsce nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia. Nie roznoszą groźnych chorób jak pajęczaki (kleszcze), ani groźnych bakterii, jak wszędobylskie muchy. Niektóre gatunki gryzą, ale żyją w lesie i raczej nie spotkasz ich w domu.

Najbardziej agresywna w Polsce jest mrówka nieprzypadkowo nazwana wścieklicą zwyczajną. Rozpoznasz ją po charakterystycznym rudawym zabarwieniu. Czasem osiedla w wilgotnym kącie naszego ogrodu i bywa, że zabłądzi, a wtedy pojawia się w mieszkaniach ludzi.

Co, jeśli ugryzie cię wścieklica? Nieprzyjemne objawy po ugryzieniu zwykle ustępują w ciągu pół godziny. Można sobie ulżyć szybciej z pomocą preparatów skutecznych na ugryzienia innych owadów, np. komarów. Szybko działają żele łagodzące, ale też zwykłe chłodne okłady.

Jad mrówek w bardzo rzadkich i skrajnych przypadkach może wywołać wstrząs anafilaktyczny. Wówczas potrzebna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Jeśli objawy po ugryzieniu nie ustępują szybko, a skóra jest podrażniona, zaognia się, wdaje się stan zapalny, również skonsultuj się z lekarzem.

Jak pozbyć się mrówek z mieszkania

Może mrówki nie są groźne, ale z pewnością ich obecność w jedzeniu to obrzydliwość. Generalnie lgną do wszystkiego, co słodkie, jednak nie pogardzą też innymi produktami.

Jeśli czytasz w poradniku lub reklamie jakiegoś preparatu, ze mrówek pozbędziesz się łatwo i ekspresowo, raczej poszukaj lepszego źródła informacji. kto z mrówkami walczył, ten wie, jak jest.

Przykładowo niezawodne posypywanie czy polewanie ścieżek tych owadów sprawia niejednokrotnie, że wytyczają nowe ścieżki i idą dalej, jak po swoje. Najczęściej trzeba spryskać naprawdę sporą powierzchnię naprawdę mocnymi chemikaliami, by osiągnąć zamierzony efekt i przepędzić je na dobre.

Co z domowymi sposobami? Sok z cytryny działa na chwilę, ale zaraz potem, gdy zapach ustąpi, mrówki wracają. Tak samo jest po użyciu octu czy wody z czosnkiem - efekt dodatkowy to jedynie smród.

Dokarmianie mrówek surowym ryżem, który podobno ma pęcznieć w ich gniazdach i zmuszać do wyprowadzki, podobno przynosi efekt dopiero po kilku tygodniach i wcale nie ma pewności, że zadziała. To samo dotyczy karmienia drożdżami czy rozsypywania sody oczyszczonej.

W domu najlepiej sprawdzają się moskitiery, bo mrówki przez nie ani nie przefruną, ani nie przejdą. zabezpieczenie okien ochroni cię też przed innymi niechcianymi lokatorami - ze skrzydłami i bez.